معاون وزیر كار توضیح داد؛

نحوه حمایت دولت از كارآفرینان پیشرو

نحوه حمایت دولت از كارآفرینان پیشرو

ارتباط با مشتری: معاون وزیر کار نحوه حمایت دولت از کارآفرینان پیشرو در قالب سیاست های اجرائی تشویق و پشتیبانی از کارآفرینان پیشرو را تشریح نمود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد سیاست های اجرائی تشویق و پشتیبانی از کارآفرینان پیشرو که به تصویب هیأت وزیران رسید، گفت: تا حالا هر حمایتی که در زمینه کارآفرینی صورت می گرفت ذیل بنگاه های کسب وکار بوده و مؤسسات و شرکتها با شخصیت حقوقی حمایت می شدند و مشوق های صادراتی و غیره به بنگاه ها اختصاص می یافت در صورتیکه در این مصوبه وقتی درباره کارآفرینی صحبت می شود، منظور شخص حقیقی است که ایده را توسعه می دهد و ریسک را می پذیرد.
وی اضافه کرد: بنگاه هایی که توسط شخص کارآفرین ایجاد می شوند، مشمول حمایت های این مصوبه هستند.
اعطای کارت شناسایی معتبر
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: جشنواره انتخاب کارآفرینان برتر سنت خوبی است که دارای ساز و کارهای علمی و فنی در سطح استانی و ملی است، در این جشنواره سالانه ۱۰ نفر در سطح استانی و از بین آنها ۱۰ نفر در سطح ملی برگزیده می شوند، اما پس از جشنواره اتفاق خاصی صورت نمی گیرد. حتی پوشش خبری لازم هم در حوزه الگوسازی آنان داده نمی شد و هیچ مزیت ویژه ای برای کارآفرینان برتر در نظر گرفته نمی شد، ضمن این که این الگو توسط دستگاه های دیگر و بخش خصوصی نیز تکرار می شد بدین سبب به دنبال مرجعیتی برای انتخاب کارآفرینان پیشرو بودیم که با این مصوبه، عملاً مرجعیت این کار با مشارکت دستگاه هایی که قید شده با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد بود. منصوری اضافه کرد: بر طبق این مصوبه و ابزارهایی که صراحتاً در آن قید شده از کارآفرینان پیشرو حمایت های لازم صورت می گیرد.
وی به یکی از مؤلفه هایی که در این مصوبه تاکید شده نیز اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی فرد کارآفرین پیشرو بخواهد به خارج از کشور برود می تواند با کارت شناسایی صادره براحتی ویزای خودرا دریافت کند. به عبارت دیگر بطور قطع با صدور کارت شناسایی برای کارآفرینان پیشرو به علت اعتباری که این کارت خواهد داشت در خارج از کشور نیز می توانند کارهای خودرا توسعه دهند.
وی به دیگر خاصیت های سیاست های اجرائی تشویق و پشتیبانی از کارآفرینان پیشرو اشاره نمود و اظهار داشت: این مصوبه همین طور دو حوزه اصلی منزلت و حمایت های مالی و حقوقی کارآفرینان برتر را شامل می شود. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال اضافه کرد: حوزه منزلت کارآفرینان برتر که تحت عنوان سیاست های در رابطه با ارتقای منزلت کارآفرینان برتر شناخته می شود شامل صدور کارت شناسایی مشخص برای کارآفرینان پیشرو است که دارای کد مشخص و سازوکار رهیابی مشخص است.
راه اندازی سامانه کارآفرینان پیشرو
وی تاکید کرد: برای همین منظور نیز سامانه ای راه اندازی کرده ایم که بزودی رونمایی خواهد شد و در این سامانه کارآفرینان پیشرو معرفی خواهند شد.
منصوری اظهار داشت: کارآفرینان پیشرو با این کارت شناسایی در هر کجای دنیا که باشند با وارد کردن کد QR قابل شناسایی هستند. منصوری اضافه کرد: همین طور بر طبق این مصوبه دانشگاه ها اجازه خواهند داشت به کارآفرینان پیشرو مدرک افتخاری بدهند و وزارت علوم نیز موظف است چارچوب های لازم را برای همکاری و حضور کارآفرینان پیشرو در دانشگاه ها، بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی آنان، بعنوان مدرس یا استاد مدعو در زمینه های در رابطه با فعالیت کاری یا حوزه های کارآفرینی فراهم آورد.
به گفته وی، دستگاه های ذیربط در این حوزه همراه و هماهنگ هستند. بعنوان مثال معاونت علمی و فناوری موظف است با هدف رفع نیازهای فناورانه کارآفرینان پیشرو، مشوق های لازم را برای ارتقای همکاری آنها با شرکتها و مؤسسات دانش بنیان، طراحی و اجرا نماید.
معاون اشتغال وزیر کار تاکید کرد: با عنایت به این که تبصره ۱۸ بودجه سالانه به پشتیبانی از کارآفرینان معطوف است با مصوبه سیاست های اجرائی تشویق و پشتیبانی از کارآفرینان پیشرو سازمان برنامه و بودجه موظف است بودجه مربوط به پشتیبانی از کارآفرینان را که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد می دهد در بودجه لحاظ کنند. علاوه بر این کارآفرینان پیشرو دارای کارت شناسایی صادره تا یک رقمی که سالانه تعیین می شود می توانند بدون ارائه وثیقه سریعاً وام و تسهیلات دریافت نمایند.
در باب مسئولیت اجتماعی
به گفته منصوری، طبیعتاً سازوکارهای لازم با اعتبارسنجی را بوسیله صندوق های ضمانت انجام خواهیم داد، در همین رابطه نیز ضمانت نامه تا سقف ۵۰ میلیارد تومان را تأیید و تعیین کرده ایم که قابل پذیرش باشد. همین طور مشوق های بیمه ای و یارانه دستمزد نیز در مورد کارآفرینان پیشرو اجرا خواهد شد؛ علاوه بر این، بانک مرکزی در مورد قوانین تامین مالی نیز به کمک آنان خواهد آمد. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال به دیگر مشوق های مصوبه پرداخت و اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز موظف است که امکان استفاده از خط سبز گمرک را بعد از احراز هویت و اعلام اسامی کارآفرینان پیشرو در اختیار آنان قرار دهد.
وی اضافه کرد: بر این اساس گمرک جمهوری اسلامی ایران ورود مواد اولیه و تجهیزات فناورانه در رابطه با کارهای اصلی کارآفرینان پیشرو را با تأیید دستگاه تخصصی مربوطه و احراز شرایط مربوطه، مشمول تسهیل تشریفات گمرکی قرار می دهد.
این مقام مسئول تاکید کرد: کارآفرینان پیشرو پس از احراز شرایط، جزو فعالان اقتصادی مجاز گمرک شناخته می شوند و در زمینه مالیات ها هم این افراد اگر بتوانند اشتغال در واحدهای زیرمجموعه خودرا به میزان ۵۰ درصد بالا برند مشمول مالیات صفر خواهند بود. همین طور تسهیل تحقیق و توسعه در مجموعه ها از طرف کارآفرینان پیشرو نیز از دیگر مواد این مصوبه هیأت وزیران است.
منصوری اضافه کرد: یک سری مسئولیت ها نیز برای خود کارآفرینان در نظر گرفته شده است که کارآفرینان پیشرو می توانند بعنوان مسئولیت اجتماعی متقبل شوند؛ بطور مثال راه اندازی مرکز نوآوری، باشگاه کارآفرینان نوجوان، مراکز رشد کارآفرینی یا باشگاه صادرات در منطقه خود، تأسیس شتاب دهنده و صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی در زمینه تخصصی خود، جهت شتاب دهی، پرورش و رشد تیم های جوان دارای ظرفیت های بالا و نیز راه اندازی کافه کارآفرینی در اکوسیستم پیرامونی خود با هدف اتصال اکوسیستم منطقه به دانش خارجی همچون این موارد است.


منبع:

1400/04/29
22:35:13
0.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری