دبه مالكان در بازار مسكنبعلاوه قیمت

دبه مالكان در بازار مسكنبعلاوه قیمت

ارتباط با مشتری: در ایام ابتدایی اسفندماه ۱۳۹۷ بازار مسكن تحت تأثیر نبود تصویر واضح از تحولات سیاسی و اقتصادی با احتیاط و در مواقعی «دبه» فروشندگان همراه شده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، بازار مسكن شهر تهران در ۱۰ روز ابتدای اسفندماه ۱۳۹۷ به سبب نبود چشم انداز روشن سیاسی و اقتصادی، احتیاط طرف عرضه را به همراه داشته و بنا به گزارش های میدانی، برخی مالكان، قیمت های پیشنهادی را تا پنج درصد افزایش داده اند. البته واسطه های ملكی می گویند با توجه به این كه اسفندماه معمولاً مقطع پررونقی در بازار مسكن شمرده می شود، معاملات نسبت به بهمن ماه افزایش چندانی نداشته و حتی با اندكی كاهش همراه بوده است. افراد حرفه ای باز از بازار خارج شده و عمده خریداران را كسانی می سازند كه واحدهای خودرا فروخته و برای خرید عجله دارند.
برمبنای آمارهای ثبت شده در سامانه های املاك از یكم تا ششم اسفندماه ۱۶۲۰ فقره خرید و فروش مسكن در شهر تهران انجام شده كه نسبت به همین زمان در ماه قبل افزایش چندانی نشان نمی دهد. با این وجود دفاتر املاك از نوعی «دبه» فروشندگان در بازار ملك خبر می دهند كه تحت تأثیر چشم انداز سیاسی و اقتصادی قرار دارد. یكی از مشاوران املاك فعال در منطقه یك تهران با بیان این كه در ایام اخیر پنج نشست من لغو شد، اظهار می كند: بازار مسكن شدیداً نسبت به تحركات سیاسی حساس است. بطور مثال استعفای وزیر خارجه یا نداشتن تصویری روشن از fatf و لایحه پالرمو در تصمیمات مالكان تأثیرگذار است. البته با عنایت به رشد قیمت بیشتر از توان طرف تقاضا، خریدار چندانی در بازار مسكن وجود ندارد اما بعضی مالكان با وجود ركود شدید، هنوز هم قیمت ها را به روز می كنند.
مظنه مسكن شهر تهران برمبنای معاملات اسفندماه ۱۳۹۷ محله متراژ سن بنا قیمت (تومان) تهرانپارس ۵۴ متر ۱۶ سال ۴۸۰ میلیون ازگل ۸۷ متر ۵ سال ۸۹۰ میلیون آلستوم ۸۴ متر ۶ سال یك میلیارد و ۲۳۰ میلیون آپادانا ۱۰۵ متر ۴ سال یك میلیارد و ۵۵۰ میلیون آبشار دمار ۶۶ متر ۴ سال ۴۵۰ میلیون ابوذر ۷۲ متر ۱۰ سال ۳۶۰ میلیون استاد معین ۴۳ متر ۱۰ سال ۴۰۰ میلیون امامت ۱۰۰ متر ۱۰ سال یك میلیارد و ۱۲۵ میلیون بریانك ۷۹ متر ۷ سال ۵۵۰ میلیون خسروی: جهش قیمت مطلقاً اتفاق نمی افتد
با همه این احوالات، رئیس اتحادیه مشاوران املاك معتقد می باشد كه به سبب پایین بودن توان خریداران، سال ۱۳۹۸ مطلقاً با جهش قیمت مسكن مواجه نخواهیم شد و قیمت ها نهایتاً همپای نرخ تورم یا پایین تر از آن افزایش می یابد. مصطفی قلی خسروی در حاشیه «ششمین نمایشگاه املاك و مستغلات» در جمع خبرنگاران اظهار نمود: پس از انقلاب در سال های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ با جهش قیمت مسكن مواجه بودیم كه چهار مؤلفه اصلی بورس، طلا، حامل انرژی و ارز موجب این اتفاق شد. الان كه توان متقاضیان پایین آمده جهش قیمتی مطلقاً اتفاق نمی افتد. اما با افزایش نرخ تورم می توان رشد قیمت مسكن را پیش بینی نمود اما پایین تر از نرخ تورم خواهد بود.
بازار مسكن خنثی شده است
یكی از سوالاتی كه این روزها ذهن خیلی از مردم را به خود مشغول كرده این است كه بازار مسكن در سال آینده به چه مسیری خواهد رفت. بعضی افراد از گرانی صحبت می كنند، عده ای معتقد به كاهش قیمت ها هستند و برخی باز رشد متناسب با نرخ تورم را پیش بینی می كنند. اما آن چه می توان از شرایط فعلی استنباط كرد این كه توان طرف تقاضا جوابگوی قیمت های فعلی نیست.
سلمان خادم المله، واكنش بازار مسكن نسبت به افزایش قیمت را خنثی می داند و معتقد است: با عنایت به این كه اقتصاد ما تحت تأثیر تحریم ها قرار دارد اگر شرایط سخت تر شود امكان دارد قیمت اسمی مسكن افزایش پیدا كند ولی هرچقدر قیمت بالا برود رابطه معكوس با حجم معاملات پیدا می كند و خرید و فروش از این مقدار هم كمتر خواهد شد. پس با عنایت به این كه در هر بخشی قیمت، محصول عرضه و تقاضا است بعید می دانم قیمت مسكن در سال آینده بالاتر از نرخ تورم برود.
راهكار كنترل قیمت مسكن
محمدمهدی مافی، كارشناس بازار مسكن باز معتقد می باشد كه اگر سیاست های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می توان روند رشد قیمت مسكن را كنترل كرد؛ او هم چنین بازار مسكن را ماهیتاً تابع عرضه و تقاضا می داند و می گوید اگر سرمایه ها به بازار مسكن حمله كند عرضه حدود یك دهم تقاضا است.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آمار بانك مركزی از تحولات بازار مسكن شهر تهران در بهمن ماه ۱۳۹۷ نشان داده است متوسط قیمت خرید و فروش یك متر مربع زیر بنای واحد مسكونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملكی شهر تهران ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۷ درصد و ۸۵.۱ درصد افزایش داشته است. هم چنین در این ماه تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران به بیشتر از ۹۳۰۰ واحد رسید كه نسبت به ماه قبل ۳۹ درصد افزایش داشته، اما نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۹.۲ درصد كاهش را نشان داده است.1397/12/11
17:35:19
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تورم , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری