یك كارشناس:

قیمت واقعی مسكن كاهش یافته است

قیمت واقعی مسكن كاهش یافته است

ارتباط با مشتری: یك كارشناس مسكن با بیان این كه همواره درصد رشد قیمت مسكن پایین تر از بازارهای ارز و طلا می ماند اظهار داشت: با عنایت به كاهش ارزش پول ملی، قیمت واقعی خانه نسبت به یك سال قبل نه تنها بالا نرفته بلكه كاهش یافته است.


محمد عدالت خواه در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: وقتی قیمت ارز و طلا بالا می رود طبیعتاً افرادی كه در حوزه مسكن سرمایه گذاری كردند قیمت ها را می افزایند، اما واقعیت این است كه خانه به شدت ارز نمی تواند گران شود. البته خواست مالك این است كه هرچه بیشتر بالا برود بهتر است، ولی همیشه درصد رشد قیمت مسكن پایین تر از بازارهای ارز و طلا می ماند. با این وجود سیاست های مبهم از یك طرف و دیگر مسائل مثل جنجال مالكین و واسطه های آنها بر روی التهابات بازار مسكن تأثیرگذار است و قیمت بالا می رود. البته وقتی ارزش پول ملی افت می كند نمی توانیم انتظار داشته باشیم قیمت مسكن ثابت بماند اما با عنایت به جهش نرخ ارز، قیمت واقعی مسكن حتی پایین تر از دو سال قبل است؛ چونكه متناسب با دلار رشد نكرده است.
مسكن ظرفیت اقتصادی خودرا از دست داده است
عدالت خواه اشاره كرد: رشد قیمت مسكن متوقف نمی گردد اما به سبب نبود تقاضای مؤثر، ظرفیت اقتصادی خودرا از دست داده است. قیمت واقعی خانه نسبت به قبل گران نشده بلكه پول ملی ارزش خودرا از دست داده است. اگر با ارز بین المللی حساب نماییم می توان گفت خانه ارزان هم شده است. این روند صعود اسمی قیمت مسكن تا زمانی كه دلار بالا برود افزایش خواهد یافت ولی بالقطع به اندازه دلار بالا نمی رود؛ برای اینكه اینها دو كالای متفاوت هستند. افزایش نرخ ارز ریشه در تحریم ها دارد ولی عامل اثرگذار بر قیمت خانه، زمین و مصالح ساختمانی مربوط می شود كه بخش عمده مصالح، داخلی است و ربطی به تحریم ها ندارد. فقط عامل زمین باقی می ماند كه با عنایت به وسعت كشور ایران به راحتی قابل كنترل است.
وی افزود: خوشبختانه یا متأسفانه با عنایت به این كه مسكن، سرمایه گذاری زودبازده است، سازندگان طی چهار دهه گذشته وارد این حوزه شده اند و بنا بر این حجم زیادی از خانه های خالی در دهه ۹۰ به وجود آمد و الان ۴.۷ میلیون مسكن خالی و نیمه خالی در كشور داریم. این مازاد عرضه می تواند منجر به تعادل بخشی شود، البته تولید مسكن باید ادامه پیدا كند و همزمان، مالیات از واحدهای خالی ستاندن شود.
مالیات منجر به تعادل بخشی در بازار مسكن می شود
این كارشناس مسكن، راهكار تأمین مسكن خانوارهای متوسط به پایین را ستاندن مالیات از مالكان بزرگ دانست و اظهار داشت: سال ۱۳۵۸ قانون خوبی در ایران تصویب گردید كه زمین ها را به دو نوع بایر و دایر تقسیم كرد ولی متأسفانه در سال ۱۳۶۰ آنرا تغییر دادند و نوع سومی تحت عنوان زمین های بایر مسبوق به احیا اضافه كردند. بدین ترتیب زمین های موات از چنگ دولت درآوردند كه می توانست برای تولید مسكن استفاده گردد. ولی مالكان زمین های بایر مسبوق به احیا به تدریج این زمین ها را ساختند و سود كردند. پس باید ارزش افزوده ای كه از این طریق به جیب زدند را به دولت برگردانند تا دولت منابع آنرا به ساخت مسكن برای بی خانمان ها اختصاص دهد. من مالكیت را محترم می دانم ولی چپاول را محترم نمی دانم.
حذف قیمت آگهی ها تأثیری بر كاهش قیمت مسكن ندارد
عدالت خواه درباره اقدام دادستانی مبنی بر حذف قیمت مسكن و خودرو از آگهی های فروش در فضای مجازی اظهار داشت: به نظرم این اقدامات تأثیری در كاهش قیمت نمی گذارد. دولت باید در جهت تولید خانه های ارزان تلاش كند. افزایش عرضه مسكن منوط به اجرای سیاست های مالیاتی بر روی خانه های خالی بالقطع منجر به كاهش قیمت می شود. بطور مثال در ایتالیا برای خانه های دوم و سوم مالیات بیشتری نسبت به خانه اول وضع می كنند.
وی اشاره كرد: مسؤولیت مهندسان هم در این مساله مهم می باشد. اگر خانه ها را مقاوم بسازیم به این مشكلات برخورد نمی نماییم. در كشورهای توسعه یافته خانه های بعضاً ۱۰۰ ساله را نوسازی می كنند. اگر در كشور ما هم نوسازی بجای بازسازی صورت گیرد در كنترل قیمت ها تأثیرگذار است.
منبع:

1398/02/17
13:44:53
5.0 / 5
4477
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری