گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر؛

ابتكاری برای اشتغال پایدار و جلوگیری ازخروج ارز، تولید كاغذ از سنگ

ابتكاری برای اشتغال پایدار و جلوگیری ازخروج ارز، تولید كاغذ از سنگ

ارتباط با مشتری: راه اندازی كارخانه تولید كاغذ از ضایعات معادن سنگ در شهرستان محلات، فرصتی برای ایجاد اشتغال پایدار و پویایی اقتصادی در منطقه و در حقیقت حركت در راه تحقق شعار سال (رونق تولید) است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: كاغذ همچون نیازهای مهم صنعت چاپ و بسته بندی كشور به حساب می آید كه در سال های اخیر خصوصاً در شرایط تحریم، تولید آن با مشكلات بسیار روبه رو شده است. از طرفی واردات آن نیز با خروج ارز بسیار همراه می باشد و بدتر از آن قاچاق كاغذ نیز مطرح است كه عرصه را برای فعالیت سودجویان فراهم می سازد.
مجموع این مسائل ضربه به اقتصاد كشور وارد می سازد، از طرفی تأمین كاغذ سلولزی با هزینه بسیار برای ناشران، نشریات و مطبوعات همراه می باشد و باید در شرایط كنونی راهكاری را برای تولید كاغذ با یك پروسه جدید ارائه و گسترش داد.
كاغذ سنگ همچون محصولات شبیه به كاغذ است كه معمولاً از تركیب ۸۰ درصدی كربنات كلسیم ناشی از ضایعات معادن سنگ های ساختمانی از قبیل تراورتن، مرمریت و چینی با چند درصد مواد پلیمری و مواد دیگر به دست می آید تا خمیر كاغذ تشكیل و در دستگاه های مخصوص به كاغذ تبدیل گردد. امروز پروسه ساخت كاغذ سنگ در بیشتر از ۴۰ كشور دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و با بومی سازی دانش آن در كشور می توان ضمن اشتغالزایی، قسمتی از مشكلات كشور در تأمین كاغذ را برطرف ساخت.
احداث كارخانه ای با قابلیت تولید این نوع كاغذ علاوه بر حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، امكان سرمایه گزاری در بازارهای هدف را وجود می آورد و مشكل تأمین كاغذ مورد نیاز كشور را با عنایت به فراهم ساختن شرایط بازار برای ارائه این محصول رفع می كند.
تولید كاغذ سنگی بعنوان نمادی از صنایع سبز در شهرستان محلات با بهره گیری از ظرفیت موجود واحدهای صنعتی سنگ این شهرستان، اقدامی است كه با مشاركت و سرمایه گذاری بخش خصوصی زمینه آن در مدت اخیر فراهم شده و زمین مورد نیاز جهت راه اندازی این واحد صنعتی نیز اخیراً توسط جهاد كشاورزی استان تخصیص یافت.

مشكلات تولید كاغذ سلولزی عامل روی آوردن به تولید كاغذ سنگی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: هم اكنون در كشور مشكل تأمین كاغذ وجود دارد و با عنایت به اقلیم خشك ایران و كمبود منابع آبی در تأمین كاغذ فعلی با مشكل مواجه هستیم. پس باید به دنبال روشی نوین در تأمین كاغذ بود، در این راستا می توان با استفاده از تركیب كربنات كلسیم ناشی از ضایعات معادن سنگ های ساختمانی محصولی را جایگزین كاغذ فعلی كرد كه اغلب این ضایعات سنگ در شهرستان محلات به سبب وفور واحدهای معدنی سنگ، به فراوانی یافت می شود.
محمد رضا حاجی پور بیان كرد: چگونگی پروسه ساخت تولید كاغذ در كارخانه های تولید كاغذ از سنگ منحصر به فرد است و در مقایسه با كاغذ فعلی موجود در بازار از مواد سلولزی (گیاهی) تشكیل نشده است.
نزدیك به ۱۳ هكتار از اراضی ملی برای ساخت كارخانه های تولید كاغذ از سنگ در شهرستان محلات اختصاص پیدا كرده است و منطقه صدریه محلات، همچون این مناطق می باشد رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی بیان كرد: ضد آب بودن و مقاومت در مقابل كشش و پارگی از خصوصیات كاغذ سنگی می باشد و در نوشتار، چاپ كتاب و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد، امیدواریم بازار كشور نیز از شرایط خوبی برای ورود این محصول برخوردار باشد.
وی اظهار داشت: هم اكنون در شهرستان محلات سه كارخانه تولید كاغذ از سنگ در مرحله اجرا و راه اندازی قرار دارند و یك كارخانه نیز تا نیمه دوم امسال واقع در منطقه صدریه محلات، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی اشاره كرد: نزدیك به ۱۳ هكتار از اراضی ملی برای ساخت كارخانه های تولید كاغذ از سنگ در شهرستان محلات اختصاص پیدا كرده است و منطقه صدریه همچون این مناطق می باشد.
حاجی پور اظهار داشت: برآورد اولیه برای سرمایه گذاری سرمایه گذار بخش خصوصی برای راه اندازی كارخانه تولید كاغذ از سنگ در محلات ۳۶۰ میلیارد ریال بوده است كه تابحال با تغییرات و نوسانات قیمت ارز و دیگر شرایط اقتصادی، این مبلغ به بیشتر از ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی اضافه كرد: افتتاح كارخانه تولید كاغذ از سنگ در صدریه محلات، ایجاد بیشتر از ۴۰ فرصت شغلی مستقیم و بیشتر از ۷۰ شغل غیر مستقیم را به دنبال دارد و تلاش داریم كه از اینگونه سرمایه گذاری ها در راه رسیدن به تولید و اشتغال حمایت لازم صورت گیرد.

توسعه تولید كاغذ سنگی زمینه ساز كاهش واردات كاغذ
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: تعداد كارخانجات تولید كاغذ در شهرستان محلات امسال از سه كارخانه فراتر می رود و اولین كارخانه كاغذ سنگی در صورت تأمین تجهیزات و ماشین آلات آن، بزودی آماده بهره برداری است.
علیرضا سلیمی بیان كرد: متأسفانه برای تأمین كاغذ با مشكلاتی نظیر واردات كاغذ مواجه هستیم، بطوریكه سالانه برای واردات آن نزدیك به ۷۰۰ میلیون دلار ارز از كشور خارج شده و خروج این حجم ارز از كشور تنها برای تأمین كاغذ منطقی نیست.
در صدور مجوزها با اما و اگر مواجه هستیم، قسمتی از این مشكلات از قبیل تأمین زمین كارخانجات تولید كاغذ، تأمین ارز برای واردات ماشین آلات و … به استان و بخشی نیز به خارج از استان مربوط است نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر راه اندازی كارخانجات تولید كاغذ از سنگ در كشور آغاز شود تا حدودی می توان مشكل تأمین كاغذ را برطرف كرد. البته مشكلاتی وجود دارد و این است كه در صدور مجوزها با اما و اگر مواجه هستیم. قسمتی از این مشكلات از قبیل تأمین زمین كارخانجات تولید كاغذ، تأمین ارز برای واردات ماشین آلات و … به استان و بخشی نیز به خارج از استان مربوط است.
وی اشاره كرد: ظرفیت شهرستان محلات برای راه اندازی كارخانه های تولید كاغذ از سنگ یك ظرفیت استثنایی است، برای اینكه راه اندازی این قبیل كارخانجات در شرایط تحریم كمك فوق العاده به اقتصاد كشور است، مانع خروج ارز از كشور بوده و در رونق اقتصادی و افزایش ارزش افزوده تأثیر به سزایی دارد.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان كرد: مجلس و دولت برای رفع مشكلات چاپ و بسته بندی بایستی برنامه های اصولی اتخاذ نموده و به استفاده از پتانسیل های موجود برای تولید كاغذ در كشور كمك كنند.
با توجه به اینكه هم اكنون كشور تحت فشارهای تحریم و جنگ اقتصادی قرار گرفته است، باید از ظرفیت توان داخلی برای برطرف ساختن نیازهای كشور همچون تأمین كاغذ استفاده نمائیم كه در این صورت رونق تولید و تحقق شعار سال را در كشور شاهد خواهیم بود. توسعه به كارگیری فناوری تولید كاغذ سنگی به خودكفایی در تأمین كاغذ می انجامد و به رونق اقتصادی نیز كمك می نماید، البته این مهم مستلزم حمایت های دولت، مجلس و مسئولین استانی و شهرستانی است.


منبع:

1398/03/20
11:31:02
5.0 / 5
4416
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری