وزیر تعاون:

بخش تعاون تا آخر دولت دوازهم متحول خواهد شد

بخش تعاون تا آخر دولت دوازهم متحول خواهد شد

به گزارش ارتباط با مشتری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اهتمام ویژه به ایجاد شفافیت در بخش تعاون اظهار داشت: تا آخر دولت دوازدهم شاهد تحول در بخش تعاون خواهیم بود.



به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، محمد شریعتمداری بامداد امروز (شنبه ۱۵ تیر ماه) همزمان با روز جهانی تعاون در نشست هم اندیشی توسعه بخش تعاونی اقتصاد كه با حضور تعاون گران و فعالان بخش تعاون برگزار شد، تصریح كرد: بعد از آنكه اقتصادهای سوسیالیستی با به كارگیری روش های سنتی با بحران مواجه گشتند و نتوانستند با كفایت نسبت به حل مشكلات اقتصادی خود اقدام نمایند زمینه فكر، مكتب و شكل مشاركت جویانه مردمی از اقتصاد مبتنی بر انسان و بر پایه عدالت اجتماعی در جهان تحت عنوان اقتصاد تعاونی شكل گرفت.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: به لطف الهی پس از انقلاب اسلامی با پیگیری های آیت الله شهید بهشتی فكر و اندیشه تعاون در كشور چنان بالنده شد كه نظام جمهوری اسلامی ایران در همان زمان مبادرت به تاسیس وزارت تعاون كرد. ضمن اینكه در همان زمان نقش تعاون در بخش های مختلف همچون دوران دفاع مقدس را نمی توان نادیده گرفت.
این عضو كابینه دولت دوازدهم اضافه كرد: متاسفانه پس از انقلاب به تدریج و به علل گوناگون شاهد نزول بخش تعاون بودیم و فكر می كنم با اقدامات و اهدافی كه در پیش نویس گام دوم از جانب رئیس جمهور پیشبینی شده گام های مثبتی در جهت رونق بخش تعاون برداشته شود. همینطور امیدواریم در انتها دولت دوازدهم شاهد اتفاقات مثبت در این بخش باشیم.
وی با تاكید بر اینكه با همدلی، مشاركت و همكاری بخش های مختلف درگیر حوزه تعاون با محوریت وزارت تعاون، اتاق تعاون و اتحادیه ها می توانیم چشم انداز خوبی را از بخش تعاون در آینده متصور باشیم، به نگاه ویژه دولت به این بخش اشاره نمود و اضافه كرد: افزایش ۱۱ برابری بودجه تعاونی ها و اتحادیه ها و اتحادیه های تعاونی به رغم همه محدودیت های مالی در قانون بودجه ۹۸ نشانگر نگاه حمایتی دولت به این بخش است و بخش تعاون بعنوان یك اقدام مهم برای حل مشكلات اقتصادی می تواند به كار گرفته شود.
شریعتمداری همینطور به اولویت تعاونی ها در واگذاری شركت های دولتی اشاره نمود و اضافه كرد: واگذاری ها با رویكرد اهلیت تعاونی ها مهمترین نگاهی است كه اخیراً در دولت به آن توجه داریم. به صورتی كه در واگذاری ها با رعایت بخش تعاون، علاوه بر رونق این بخش، منویات تعاون در حوزه اشتغال زایی هم محقق خواهد شد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: بر مبنای برنامه ریزی صورت گرفته مقرر است بخشی از واگذاری ها بخصوص در شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با اولویت بخش تعاون واگذار شوند و این اطمینان را می دهیم كه با واگذاری شركت های دولتی به بخش تعاون با پشتوانه سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی می توانیم شفافیت و عدالت را در اقتصاد مشاهده نماییم.
این عضو كابینه دولت دوازدهم از طریق اندازی دو سامانه در حوزه تعاون همزمان با هفته جهانی تعاون اطلاع داد و اظهار داشت: «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» با رویكرد توسعه شفافیت در بخش تعاون تاسیس شده است و من این وعده را می دهم كه با راه اندازی این سامانه ها شفافیت در همه امور در رابطه با بخش تعاون كاملاً مشهود خواهد بود. ضمن اینكه فرایند ایجاد تعاونی هم از حدود یك ماه به پنج روز كاسته می شود.
شریعتمداری با اشاره به اینكه با تاسیس دو سامانه مذكور شاهد حذف امضاهای طلایی در این بخش خواهیم بود اضافه كرد: شفافیت در این بخش بگونه ای است كه به آدرس فرد متقاضی و مشخصات وی مشخص خواهد شد كه چه كسی در چه منطقه ای و برای چه فعالیتی نسبت به دریافت تسهیلات ۴ درصدی بخش تعاون اقدام نموده است. در این شرایط اساسا متخلفان باید این تسهیلات را برگردانند و در این زمینه یك شفافیت خیلی خوب ایجاد خواهد شد.
وی افزود: ما امروز موفق شدیم سامانه ای را راه اندازی نماییم كه بر مبنای آن تمام فعالان بخش تعاون كه تمایل به توسعه تعاونی خود دارند در اولویت نخست و همینطور علاقه مندان به ایجاد شركت های تعاونی در گام دوم می توانند در این سامانه ثبت نام كنند و بعد از تایید و احراز صلاحیت از منابع مالی خردی كه توسط مردم وارد بخش تعاون می شود، استفاده كنند؛ البته صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون بازگشت این منابع را به مردم تضمین می نماید. بر طبق این گزارش امروز مقرر است «سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون» و «سامانه جامع شفافیت صندوق ضمانت تعاون» رونمایی شوند، همینطور تفاهم نامه راه اندازی صندوق ریسك پذیر بخش تعاون میان معاونت تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون و صندوق پژوهش فناوری دانشگاه تهران به امضا خواهد رسید.

1398/04/15
18:11:16
5.0 / 5
4926
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری