تعداد بیكاران در ایران چند رقمی است؟

تعداد بیكاران در ایران چند رقمی است؟

ارتباط با مشتری: وزیر كار از كاهش نرخ بیكاری در سه ماهه نخست آگاهی داده و با بیان رقم بیكاری در كشور دلیلهای مختلفی را در كاهش این آمار موثر دانسته است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آنطور كه وزیر كار می گوید مركز آمار ایران مركز رسمی اعلام آمار در كشور به حساب می آید و برمبنای آمار اعلام شده از طرف این مركز طی سه ماهه ابتدای امسال نرخ بیكاری نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش یافته است.

به گفته شریعتمداری، دلیلهای مختلفی در كاهش نرخ بیكاری موثر بوده كه همچون آنها پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال روستایی به مناطق محروم روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

وی همین طور از افزایش سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال كل كشور آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان از زیر سه درصد به ۲۵.۳ درصد رسیده است.

به گفته شریعتمداری، بااینكه میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی طی دو سال قبل كاهش داشته اما با بهره گیری از روشهای جایگزین نظیر اعطای تسهیلات ارزان قیمت، ایجاد مشاغل خانگی و ارائه آموزش در محیط كار تا حد زیادی نیاز به اشتغال برطرف شده است.

مركز آمار ایران بتازگی در تازه ترین گزارش خود از رسیدن نرخ بیكاری به ۱۰.۸ درصد در بهار ۱۳۹۸ آگاهی داد. نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در بهار ۱۳۹۸ از آن حكایت می كند كه تعداد شاغلان در این فصل نسبت به فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۷) یك میلیون و ۶۹ هزار و ۷۰۰ نفر و نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ۱۳۹۷) ۳۲۱ هزار و ۲۹۳ نفر افزایش پیدا كرده است.

صحبت های وزیر كار از كاهش نرخ بیكاری در سه ماهه نخست سال و كاهش تعداد بیكاران به دو ملیون و ۵۰۰ هزار نفر در حالی است كه گزارش مركز آمار ایران از وضعیت نیروی كار نشان داده است كه در بهار امسال از مجموع ۲۷ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۱ نفر جمعیت فعال كشور، ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۸۷ نفر بیكار بوده اند.

رسیدن نرخ بیكاری به ۱۰.۸ درصد در بهار ۱۳۹۸ در حالی است كه نرخ بیكاری در زمستان سال قبل ۱۱.۷ درصد بود.

بر اساس گزارش مركزآمار ایران، بااینكه میزان نرخ مشاركت اقتصادی كشور نسبت به بهار سال قبل ۰.۵ درصد كاهش داشته اما نسبت به زمستان سال ۱۳۹۷ از رشد ۱.۱ درصدی برخوردار بوده است.

گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار از نتایج طرح آمارگیری نیز بیان كننده آن است كه ۹۳۲ هزار و ۸۸۱ نفر از جمعیت بیكار كشور در بهار ۱۳۹۸ را زنان و دو میلیون و ۲۳ هزار ۸۰۶ نفر را مردان تشكیل داده است. همین طور نرخ مشاركت اقتصادی كشور در بهار امسال ۴۰.۶ درصد بوده و نشان داده است كه مردان با ۶۵ درصد نسبت به زنان با ۱۶.۱ درصد بیشترین میزان مشاركت اقتصادی را داشته اند.

بررسی روند نرخ بیكاری در استانهای كشور نیز نشان داده است كه به جز چند استان در بیشتر استانها كاهش نرخ بیكاری در بهار ۱۳۹۸ را نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن شاهد هستیم؛ به نحوی كه نرخ بیكاری در كرمانشاه از ۲۰.۹ درصد در زمستان ۱۳۹۷ به ۱۴.۷ درصد در بهار ۱۳۹۸ و نرخ بیكاری در كردستان از ۱۹.۶ به ۱۲.۵ درصد رسیده است و در مقابل استانهایی نظیر لرستان، گیلان، مازندران و هرمزگان با افزایش بیكاری مواجه بودند كه برخی كارشناسان دلیل بالا رفتن بیكاری در این استانها را وقوع سیل در بهار امسال عنوان كرده اند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، برابر آمارها، سالانه ۸۰۰ هزار نفر نیروی جدید جویای كار به آمار بیكاران كشور افزوده و وارد بازار كار می شوند كه بر این اساس فراهم كردن فرصت های شغلی لازم برای جوانان جویای كار و تحصیلكردگان دانشگاهی امری ضروری محسوب می شود. دولت در برنامه ششم توسعه، مكلف شده نرخ بیكاری را تا چشم انداز ۱۴۰۰ به ۸.۶ درصد كم كند و در این راستا با اجرای طرح اشتغال روستایی، طرح تكاپو، طرح اشتغال فراگیر، طرح مشاغل خانگی و ساماندهی فارغ التحصیلان دانشگاهی در جهت مقابله با بیكاری گام برداشته است.
منبع:

1398/05/06
13:18:25
5.0 / 5
4425
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری