بیشترین دلیل مهاجرت افراد پارسال چه بود؟

بیشترین دلیل مهاجرت افراد پارسال چه بود؟

به گزارش ارتباط با مشتری نتایج طرح آمارگیری نیروی كار نشان داده است كه هشت عامل باعث ترك وطن و مهاجرت افراد پارسال شده كه بیشترین و مهم ترین دلیل آن پیروی از خانوار بوده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزار تعاون، كار و رفاه اجتماعی در بررسی مطالعات خود به علل مهاجرت جمعیت شاغل و جمعیت بیكار كشور پرداخته و عوامل گوناگونی را در این زمینه اثرگذار دانسته است. جمعیت مهاجر كشور پارسال ۷۱۱ هزار و ۱۵۴ نفر بوده كه ۵۸۸ هزار و ۳۱۲ نفر در نقاط شهری و ۱۲۲ هزار و ۸۴۱ نفر در نقاط روستایی ساكن بوده اند.

۸ دلیل مهاجرت و ترك وطن پارسال

بر اساس این گزارش بیشترین دلیل مهاجرت افراد طی سال قبل پیروی از خانوار بوده به نحوی كه علت مهاجرت ۵۲.۸ درصد مهاجرت كنندگان بنابراین بوده است اما علل دیگری هم در این زمینه اثرگذار بوده است و جستجوی كار با سهم ۱۰ درصد و جستجوی كار بهتر با سهم ۶.۵ درصد به ترتیب بیشترین عامل مهاجرت افراد را به خود مختص كرده است.این گزارش همینطور بیشترین علت مهاجرت افراد در نقاط شهری را پیروی از خانوار با ۵۳.۹ درصد، جستجوی كار با ۱۰.۱ درصد و جستجوی كار بهتر با ۶.۴ درصد عنوان می كند.

در نقاط روستایی هم بیشترین دلیل مهاجرت پیروی از خانوار بوده است؛ به نحوی كه ۴۷.۸ درصد افراد با این توجیه از محل سكونت خود در روستا مهاجرت كرده اند اما دومین عاملی كه باعث ترك روستا شده آخر خدمت وظیفه بوده به صورتی كه ۱۳.۵ درصد مهاجرت كنندگان به علت آخر خدمت وظیفه مهاجرت كرده اند و جستجوی كار با سهم ۹.۱ درصدی سومین عامل اثرگذار بوده است.نتایج این گزارش نشان داده است كه ۳۰۲ هزار و ۸۱۷ نفر از جمعیت مهاجر پارسال به لحاظ اقتصادی فعال بوده اند كه از این تعداد، بیشتر از ۲۳۴ هزار نفر را شاغلین و ۶۸ هزار و ۷۵۳ نفر را بیكاران می سازند.

مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار همینطور در گزارش خود بیشترین علت مهاجرت جمعیت شاغل در سال ۱۳۹۷ را به ترتیب "جستجوی كار"، "پیروی از خانوار" و "جستجوی كار بهتر" و كمترین علت مهاجرت این قشر را " آخر تحصیل"، "تحصیل" و "انجام خدمت وظیفه" عنوان كرده است.

اما در مورد جمعیت بیكار بیشترین علت مهاجرت در سال ۱۳۹۷ "پایان خدمت وظیفه"، "پیروی از خانوار" و "جستجوی كار" و كمترین علت مهاجرت این قشر "انتقال شغلی"، "انجام خدمت وظیفه" و "تحصیل" بوده است.

بیشترین علت مهاجرت جمعیت بیكار در سال گذشته"پایان خدمت وظیفه"، "پیروی از خانوار" و "جستجوی كار" و كمترین علت مهاجرت "انتقال شغلی"، "انجام خدمت وظیفه" و "تحصیل" بوده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر تعداد جویندگان كار افزایش قابل توجهی یافته به نحوی كه بر مبنای آمارها سالانه بیشتر از یك میلیون متقاضی شغل به بازار كار كشور افزوده می شود. این امر لزوم برنامه ریزی مناسب برای بكارگیری نیروهای جوان بیكار و تحول بازار كار را بیشتر از پیش نشان داده است.

علی اكبر سیارمه كارشناس حوزه كار در گفتگو با ایسنا، اعتقاد دارد در مهاجرت افراد بخصوص جوانان جویای كار علل مختلفی موثر است كه یافتن شغل و كسب موقعیتهای شغلی بهتر و رفاه و زندگی مطلوبتر همچون این عوامل است.

او درباره پیروی از خانوار بعنوان بیشترین دلیل مهاجرت افراد می گوید: باوجود آنكه تصور می شود كه زندگی بهتر و كسب درآمد بیشتر انگیزه اصلی مهاجرتكنندگان است اما خانواده ركن اصلی جامعه به حساب می آید كه تحت هیچ شرایطی نمی توان نادیده گرفت. اغلب مهاجرتها در سالهای اخیر به شكل دسته جمعی و خانوادگی بوده و یكی از علل این امر، وابستگی و تعلق خاطر افراد به یكدیگر، اهمیت خانواده ها به تحصیل و آینده شغلی فرزندان و میل به رفاه و پیشرفت بوده است.

به گفته این كارشناس حوزه كار وجود مشكلات عدیده زیست محیطی، نبود امكانات درمانی و گسترش نیازهای رفاهی در روستاها هم موجبات مهاجرت افراد را رقم زده است.
1398/05/28
15:00:25
5.0 / 5
4270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری