وزیر علوم مطرح كرد

تاثیرگذاری برون دادهای دانشگاه علمی كاربردی در رفع نیازهای مهارتی و كمك به اشتغال پایدار

تاثیرگذاری برون دادهای دانشگاه علمی كاربردی در رفع نیازهای مهارتی و كمك به اشتغال پایدار

به گزارش ارتباط با مشتری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی كاربردی استان همدان اظهار داشت: برون دادهای دانشگاه جامع علمی كاربردی از نظر فارغ التحصیلان در رفع نیازهای مهارتی و كمك به اشتغال پایدار اثرگذار است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، دكتر منصور غلامی در این آیین اظهار نمود: امیدوارم زیارت ها مقبول درگاه الهی قرار گیرد و امسال هم همایش بزرگ جهانی اربعین حسینی سبب سرافرازی شیعیان شود.

وی بیان كرد: چارچوب برنامه های ما در آموزش عالی برنامه های مصوبی است كه در جمع وزارت علوم ایجاد تكلیف كرده است؛ یكی از مصوبات بحث ساماندهی آموزش عالی با تاكید بر محور آمایش بود.

وزیر علوم خاطرنشان كرد: دانشگاه جامع علمی كاربردی جزو دانشگاه های مهارتی است و ظرفیت های بسیار بالایی دارد كه در تمام استان ها این ظرفیت ها وجود دارد و به كارگیری آن مهم است؛ رفع نیازهای فنی به حل مشكلات زندگی و اشتغال بهتر و پایدارتر كمك می نماید.

وی عنوان كرد: اگر چارچوب حفظ شود، تحقق اهداف و برنامه ها برای تامین نیروی انسانی كاردان و ماهر به خوبی می تواند پیش برود.

غلامی خاطرنشان كرد: آموزش عالی كشور از گذشته تاكنون خدمات خویش را به خوبی انجام داده است؛ پیش از انقلاب آنچه از آموزش عالی كشور داشتیم عملاً ظهور و بروزی نداشت، بنابراین قریب به اتفاق آن چه كه ما امروز داریم، حاصل تلاش مجموعه های دانشگاهی كشور پس از انقلاب اسلامی است.

وی اظهار داشت: دانشگاه ها یك مرحله تربیت نیروی كارشناس را برعهده داشتند؛ در گذشته نیروی انسانی خارجی داشتیم كه دلیل آن نبود فرصت تحصیل برای جوانان بود.

وزیر علوم تصریح كرد: احساس خلاء جدی به نیروی كارشناسی داشتیم و در اواخر دهه ۷۰ نیاز كارشناسی را تقریباً در تمام تخصص ها و مقاطع برطرف كردیم. دوره های تحقیقات و گسترش پژوهش داشتیم كه سبب رشد علمی كشور در میان مجامع علمی كشور شد؛ به علت وجود دانشگاه ها، ما در دنیا به علل مختلف حضورمان جدی است.

وی تصریح كرد: جایگاه علمی كشور حیثیت علمی نظام است و نشان دهنده توجه نظام و دین به علم است؛ بنابراین برای نظام و اسلامیت نظام ما اثرگذار است و دنیا هم باور كرده كه جمهوری اسلامی در حوزه علمی علیرغم تمام محدودیت ها روی پای خود ایستاده است.

غلامی در ارتباط با كاربردی كردن علوم هم اظهار داشت: بحثی كه در حدود ۱۰ سال قبل وجود داشته، بحث كاربردی كردن علوم است؛ یعنی علم باید در زندگی تاثیر داشته باشد و در دانشگاه های كشور فعالیت های بسیار خوبی انجام شده است.

ایشان در ادامه تشریح كرد: اگر هر بخشی از كشور بعنوان كارفرما پشت كارهای فناوری و علمی كشور بماند، حتما دانشگاه ها از عهده تمام كارهایی كه بر عهده دارند بر می آیند؛ الان در دوره تحریم یك فرصت جدی برای ورود دانشگاه ها فراهم گشته است.

وزیر علوم اظهار نمود: در حوزه تحقیق و توسعه كارها با سرعت و حجم زیاد انجام شده كه اساسا در آینده در این عرصه كارهایی انجام می دهیم كه تعجب كانون های علم و فناوری و دنیا برانگیخته خواهد شد.

وی اعلام نمود: علیرغم اینكه نقدهای سازنده را می پذیریم باید در نظر داشته باشیم كه در دوره ۱۰ ساله گذشته كارهای بسیار ارزشمندی انجام شده كه حالا در حال نشان دادن خود است.

غلامی اظهار نمود: لزوم انجام این كارها این است كه آموزش عالی را از گسیختگی، پراكندگی، بی كیفیت كار كردن و تشویق به تولید مدرك در بیاوریم و ساماندهی نماییم و به این سمت ببریم كه هر كسی درس می خواند با هدف تاثیرگذاری در زندگی خود باشد.

وی خاطرنشان كرد: مدرس باید با هدف تربیت نیروی انسانی آموزش دهد. همینطور باید برای هر مجموعه ای كه درس می دهد یك تاثیرگذاری در آینده نزدیك تعیین شود.
غلامی متذكر شد: دانشگاه علمی كاربردی جزء نخستین دانشگاه هایی است كه طرح ساماندهی را شروع كرده و به جد دنبال می كند؛ اساسا توسعه آموزش عالی و تحول در آن مبتنی بر آمایش بر نیازهای كشور است.

وی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران مجموعه آموزشی بسیار توانمندی دارد اظهار داشت: اگر سازماندهی ها تحت حمایت های دولت تحت عنوان حمایت های ترمیمی قرار بگیرد اثرگذاری خویش را نشان خواهد داد.

وزیر علوم عنوان كرد: نگرانی ها مانند مدرك گرایی و گردش مالی جامعه در به كارگیری جوانان تحصیل كرده مشكلاتی بوجود آورده كه ان شالله بزودی از این محدودیت ها عبور خواهیم كرد و جوانان تحصیل كرده موتور حركت سریع توسعه اقتصادی كشور خواهند بود.

دكتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امروز (پنجشنبه) ضمن افتتاح كلینیك اشتغال و كارآفرینی و همینطور ساختمان جدید دانشگاه جامع علمی كاربردی استان همدان، از ۲۰ عنوان كتاب تالیف و انتشار یافته دانشگاه علمی كاربردی هم رونمایی نمود.
1398/07/20
14:20:32
5.0 / 5
4015
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری