در گفت وگو با ارتباط با مشتری اعلام شد

برآورد فرونشست سالانه در تهران ۱۸۰ و شهریار ۲۳۰ میلی متر

برآورد فرونشست سالانه در تهران ۱۸۰ و شهریار ۲۳۰ میلی متر

به گزارش ارتباط با مشتری به قول معاون امور فنی سازمان نقشه برداری كشور نرخ فرونشست در تهران ۱۸۰ میلی متر، شهریار ۲۳۰ میلی متر و ورامین ۲۰۰ میلی متر در سال است و تا رسیدن مخاطرات این پدیده به میدان آزادی زمان زیادی نداریم.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، طبق آخرین آمارها، تهران سالانه ۱۵۰ میلیون مترمكعب افت آب زیرزمینی دارد كه حدود ۸۰ میلیون مترمكعب آن مربوط به "دشت ورامین" و ۴۰ میلیون مترمكعب مربوط به دشت های "تهران" و "شهریار" است. نشست زمین در دشت ورامین ۲۶ سانتی متر در سال گزارش شد بگونه ای كه برخی دكل های برق هم به خاطر همین فرونشست ها كج شده اند.
دكتر علی بیت اللهی، مدیر مركز زلزله شناسی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با تاكید بر این كه مراكز جمعیتی نظیر "كهریزك"، "شورآباد" در زون فرونشست جنوب و جنوب غرب تهران قرار دارند، اظهار داشت: در اراضی جنوب ورامین و در حوالی روستای "معین آباد" در حالی با پدیده فرونشست مواجهیم كه خطوط راه آهن و سه خط بزرگ فشار قوی در این منطقه در معرض مخاطرات این رخداد قرار دارند.
این مشكل در دشت شهریار به شكل حادتری وجود دارد، به صورتی كه دشت شهریار سالانه ۳۱۰ میلی متر نشست می كند و به نظر می آید این دشت ركورددار فرونشست در تهران به حساب می آید.
به قول دكتر یحیی جمور، معاون فنی سازمان نقشه برداری كشور حدودا كلیه دشت های كشور در معرض مخاطرات ناشی از فرونشست زمین قرار دارند و اغلب این دشت ها مربوط به اراضی كشاورزی است.فرونشست در دشت های اطراف تهران
از نمونه بارز این دشت ها می توان به دشت های استان خراسان رضوی اشاره نمود كه به قول دكتر جعفر طاهری، مدیركل زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال شرق كشور پدیده فرونشست زمین در پنج دشت بحرانی این استان ادامه دارد و در اینباره اظهار داشت: تداوم پدیده خشكسالی ظرف دو دهه اخیر در بخش بزرگی از كشور از یك سو و همینطور برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی موجبات وقوع پدیده فرونشست زمین را در خیلی از دشت های حاصلخیز فراهم نموده است.
طاهری، خشك شدن زمین حاصلخیز، ایجاد شكست در ساختمان ها، پل ها، راه های ارتباطی و سایر سازه ها و ایجاد فروچاله ها را از عواقب فرونشست دشت ها نام برد و خاطرنشان كرد: به منظور عرضه برنامه كاربردی برای مدیریت فرونشست زمین، سال ۱۳۹۵ پروژه ای را با عنوان "پایش فرونشست در دشت های خراسان رضوی" با هدف تهیه نقشه پهنه بندی میزان نشست و نقشه خطر این مخاطره اجرایی كردیم.
مدیركل زمین شناسی و اكتشافات معدنی شمال شرق كشور با بیان این كه طبق مطالعات انجام شده از ۲ هزار و ۷۱۸ كیلومتر مربع مساحت "دشت مشهد" حدود ۱۰۰ كیلومتر مربع در محدوده فرونشست قرار دارد، خاطرنشان كرد: بر مبنای بررسی های به عمل آمده هم اكنون دشت "بردسكن" از نظر وجود عوارض سطحی شامل درز و شكاف های بوجود آمده در مناطق مسكونی و دشت "نیشابور" از نظر نرخ بالای فرونشست زمین در میان پنج دشت بحرانی استان در بحرانی ترین حالت قرار دارند.
طاهری افزود: بعد از آن دشت "مشهد" از وضعیت بحرانی برخوردار است، دشت های "جوین" و "خواف" در رده های بعدی میزان فرونشست در این استان قرار دارند كه بعد از نهایی شدن پردازش داده ها و كنترل میدانی نتیجه آن در آینده نزدیك منتشر خواهد شد.
فرونشست در تهران
دكتر یحیی جمور، معاون فنی سازمان نقشه برداری كشور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی ایستگاه های GNSS در كشور، اظهار نمود: در كل كشور تنها ۱۴۶ ایستگاه GNSS داریم و فقط یك ایستگاه آن در تهران قرار دارد و این در شرایطی است كه پایتخت، زلزله خیز و در معرض فرونشست بیشتر از ۲۰ سانتی متری در سال است. علاوه بر زمین لرزه امكان فعال شدن دماوند طی چند سال گذشته هم مورد توجه سازمان نقشه برداری كشور قرار گرفته است.
وی افزود: حدود ۱۰ تا ۱۲ ایستگاه هم در مناطق فرونشست واقع هستند و مؤلفه ارتفاعی این ایستگاه ها به سمت پایین در حركت است.

ایستگاه های دائمی GNSS تحت تأثیر پدیده فرونشست در كشور قرار دارند


معاون فنی سازمان نقشه برداری با تاكید بر این كه حدودا همه دشت های كشور با پدیده فرونشست مواجهند، افزود: بیشترین نرخ فرونشست در تهران مربوط به جنوب و جنوب غرب، جنوب شرق بخصوص در مناطق ورامین و قرچك است و پدیده فرونشست در تهران در حال گسترش است، بگونه ای كه از جانب بزرگراه آزادگان فرونشست به داخل شهر تهران نفوذ كرده است.


به قول وی، بر مبنای گسترش پدیده فرونشست مناطق ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ تهران تحت تأثیر فرونشست قرار دارند و چیزی نمانده است كه فرونشست به میدان آزادی نفوذ كند.


وی، نرخ فرونشست در تهران را ۱۸۰ میلی متر در سال، شهریار ۲۳۰ میلی متر در سال، ورامین ۲۰۰ میلی متر در سال، زرند كرمان ۱۲۷ میلی متر در سال و سیرجان ۱۱۲ میلی متر در سال عنوان نمود و اظهار داشت: نرخ فرونشست زمین در شهرهای مختلف كشور به شرح ذیل است:


جمور، با تاكید بر اینكه پدیده فرونشست از سمت بلوار آزادگان به سمت شهر تهران در حال گسترش است، تصریح كرد: تا رسیدن مخاطرات این پدیده به میدان آزادی زمان زیادی نداریم، ضمن آنكه در نقشه ذیل كه نواحی سبز رنگ فرونشست مشخص شده، با پدیده فرونشست مواجهند و لازم است كنترل های لازم صورت گیرد تا مناطق سبز رنگ به قرمز رنگ تبدیل نشود.


به قول وی، وضعیت فرونشست در ورامین در نقشه ذیل آورده شده است:

نقشه فرونشست زمین در ورامین و پاكدشت (از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵)نقشه جدید فرونشست در البرز


وی از پیاده سازی نرم افزاری برای دسترسی به آخرین وضعیت مخاطراتی چون فرونشست و سیل اطلاع داد و اظهار داشت: هدف از تهیه این نرم افزار نمایش برخط نقشه های مد نظر مانند نقشه های فرونشست، سیل و موارد مشابه است. در این نرم افزار به دو صورت یكی با معرفی فایل و دیگری از راه اتصال به شبكه می توان به نقشه های مربوط دسترسی داشت.1398/08/11
11:12:17
5.0 / 5
4097
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری