چند درصد جوان ها با وام مسكن، خانه دار می شوند؟

چند درصد جوان ها با وام مسكن، خانه دار می شوند؟

به گزارش ارتباط با مشتری در شرایطی یك مسئول بانكی مدعی اثرگذاری وام تسه بر تعداد معاملات مسكن شده كه بررسی های میدانی نشان داده است عمده زوج ها نه تنها از عهده اقساط 3 تا بیشتر از 4 میلیون تومانی این وام ها برنمی آیند، بلكه قادر به خرید ده ها برگه حدود 50 هزار تومانی تسه هم نیستند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، به دنبال افزایش قیمت مسكن كه طی بیش از دو سال اخیر صورت گرفت از اواخر سال قبل سقف وام خرید مسكن بوسیله اوراق كه قبل از آن ۱۲۰ میلیون تومان بود به ۲۴۰ میلیون تومان افزوده شد. بدین ترتیب زوجین تهرانی می توانند ۲۴۰ میلیون تومان وام بگیرند. به زوجهای ساكن در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۲۰۰ میلیون تومان تعلق می گیرد و در شهرهای كمتر از ۲۰۰ هزار نفر به زوجین متقاضی ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود. البته در تمام شهرها ۴۰ میلیون تومان از این رقم مربوط به وام جعاله است. نرخ سود این وام ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت آن ۱۲ سال است. برای دریافت این وام در تهران باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان یك برگه اوراق تست خریداری كرد كه نرخ آن الان بین ۴۸ تا ۵۱ هزار تومان در نوسان است. یعنی زوجین تهرانی باید همین ابتدا ۴۸۰ برگه حدود ۵۰ هزار تومانی بخرند كه حدود ۲۴ میلیون تومان می شود.

اثرگذاری وام ۲۴۰ میلیون تومانی در آینده مشخص می شود
برآورد این مساله كه آیا متقاضیان می توانند بوسیله این وام خانه دار شوند یا نه، احتمالاً در رشد تقاضای مصرفی بازار مسكن طی ماههای آینده مشخص می شود اما آنچه مشخص است اینكه اقساط ماهیانه این تسهیلات بزرگترین مانع پیش روی زوج هاست.

اقساط وام در تهران تا بیش از ۴ میلیون تومان
در شهر تهران اقساط این وام به صورت پلكانی از ماهانه ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان شروع و تا ۴ میلیون و ۲۲۱ هزار تومان در سال دوازدهم می رسد. میزان سود پرداختی پس از ۱۲ سال حدود ۲۸۹ میلیون تومان است.
متقاضیان شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر نیز باید ضمن خرید ۴۰۰ برگه حدود ۵۰ هزار تومانی كه همین ابتدا باید خریداری كنند، ماهیانه ۳ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان قسط بپردازند.
در شهرهای كمتر از ۲۰۰ هزار نفر هم زوجین باید ۳۲۰ برگه حدود ۵۰ هزار تومانی تهیه كنند كه حدود ۱۶ میلیون تومان می شود. اقساط ماهانه ۳ میلیون و ۱۴ هزار تومان در هر ماه خواهد بود.
با وجود آنكه مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس گفته تسهیلات اوراق مسكن در شهرستانها كارآمد بوده است، بررسی ها نشان میدهد بخش قابل توجهی از زوج های جوان در تهران و شهرستانها قادر به پرداخت چنین اقساطی نیستند و حتی بسیاری افراد از عهده خرید اوراق برنمی آیند.

ادعای افزایش معاملات بوسیله اوراق مسكن
با وجود این، ندا بشیری - مدیركل امور ابزارهای نوین مالی فرابورس - معتقد است: بعضی از كسانی كه در طول دو ماه كاری گذشته مبادرت به خرید اوراق كرده و رشد معاملات و در نتیجه افزایش قیمت به دنبال افزایش تقاضای اوراق را رقم زده اند، همان كسانی هستند كه نسبت به خرید خانه اقدام نموده اند. او گفته كه در واقع این حضور تقاضای مصرفی در معاملات دی و بهمن بوده كه زمینه ساز تغییر و تحولات در بازار اوراق مسكن نیز شده است.
در این مسئله كه احتمالاً قسمتی از متقاضیان بازار مسكن بوسیله خرید اوراق تجهیز شده اند، شكی وجود ندارد اما برآوردهای میدانی نشان میدهد عمده خرید و فروش ها در بازار مسكن به خصوص از آذرماه كه معاملات یك دفعه حدوداً سه برابر شد، از نوع سفته بازانه و سرمایه گذارانه بوده است. برآوردها نشان میدهد طی سالهای اخیر دلالان ۷۷ درصد بازار مسكن ایران را در اختیار گرفته اند. بدین سبب افزایش وام مسكن بوسیله اوراق تسه فقط می تواند بر روی ۲۳ درصد معاملات تاثیر بگذارد كه ممكنست آنرا چند درصد بالا و پایین كند.1399/01/18
23:14:01
5.0 / 5
2837
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری