ثبت نام ۱۳ گروه شغلی در سامانه كارا از هفته آینده

كارگران خانه نشین در انتظار دریافت بیمه بیكاری

كارگران خانه نشین در انتظار دریافت بیمه بیكاری

به گزارش ارتباط با مشتری در حالیكه بخش ˮتسهیلات كروناˮ از چند روز گذشته در ˮسامانه كاراˮ فعال گشته است، ثبت نام كارگاه های صدمه دیده از كرونا كه جزو ۱۳ رسته شغلی اعلام شده، برای دریافت بیمه بیكاری هستند از هفته آینده در این سامانه شروع می شود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، برابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تابحال ۷۸۰ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری این وزارتخانه ثبت نام کرده اند که با پالایشهای صورت گرفته حدود ۶۵۰ هزار نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری شناخته شدند. این تعداد ثبت نامی علاوه بر ۲۴۰ هزار نفری است که در گذشته ثبت نام و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شده اند.
پیش از این اداره کل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از ثبت نام ۷۹۷ هزار نفر در سامانه بیمه بیکار اطلاع داده و گفته بود از این تعداد ۶۶۵ هزار نفر واجد دریافت مقرری بیمه بیکاری شناخته شده اند.
بر مبنای برآوردهای اولیه نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان منابع برای پوشش سه ماهه این تعداد از بیکاران نیاز است در حالیکه طبق مصوبه ستاد مقابله با کرونا ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است.
کارگران خانه نشین در انتظار دریافت بیمه بیکاری
باوجود پیشبینی تسهیلات حمایتی و بیمه بیکاری برای کارگاه ها و کارگران صدمه دیده از کرونا تابحال پرداختی صورت نگرفته و خانوارهای کارگری در انتظار کمک دولت هستند؛ هرچند که اعلام شده امکان واریز سه ماهه بیمه بیکاری به صورت یکجا وجود دارد ولی خیلی از کارگران در این مدت به علت انتشار کرونا و تعطیلی کارگاه و نامه عدم نیاز کارفرما خانه نشین شده و با مشکلات معیشتی و ناتوانی در تأمین هزینه های زندگی مواجه بوده اند که از این جهت تسریع در پرداخت مقرری بیمه بیکاری و رفع دغدغه معیشتی آنها امری ضروریست.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در دیدار معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت کار در اینباره اعلام نمود که از هفته آینده ثبت نام از کارگاه هایی که جزو ۱۳ رسته شغلی بوده و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از کرونا صدمه دیده اند، در سامانه " کارا " آغاز خواهد شد.
پرداخت وام دو میلیون تومانی به دو میلیون نفر از صاحبان مشاغل غیرثابت
وی همینطور از پرداخت وام دو میلیون تومانی به دو میلیون نفر از صاحبان مشاغل بی ثبات اطلاع داد و اظهار داشت: به حدود ۲ میلیون نفر از صاحبان مشاغلی مانند دستفروشان و رانندگان موتورسیکلت که دارای شرایط کار ثابت نبودند وام یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی تا ۲ میلیون تومانی پرداخت گردد و منابع این تسهیلات هم پیشبینی شده است.
بر مبنای شیوه نامه ای که از جانب اداره کل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار و امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی به منظور نحوه اجرا و چگونگی بهره مندی متقاضیان بیمه بیکاری تهیه شده است؛ ۱۰ گروه شغلی، فعالیت و زیربخش اقتصادی بعنوان فعالیتهایی که متاثر از ویروس کرونا بوده و به صورت غیر مترقبه کسب و کار آنها گرفتار صدمه شده اند و همینطور کارگران این فعالیتها که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی و بیمه بیکاری باشند می توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیکاری طبق چارچوب قانونی بهره مند شوند.
گروه های شغلی مشمول دریافت بیمه بیکاری
مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده شامل رستوران ها، بوفه ها، طباخی ها، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت، مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، میهمان پذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائرسراها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزو گروه های شغلی مذکور هستند.
همینطور دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، آژانس های هواپیمایی، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل و خشکبار، قنادی ها، مراکز و مجتمع های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع های فرهنگی و آموزشی و مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی از دیگر رسته های شغلی مورد نظر به شمار می روند.
سایر بنگاه هایی که جزو ۱۰ گروه شغلی مذکور نبوده اما به علت اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده باشند هم با تشخیص مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی استان می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.
ملاک پرداخت بیمه بیکاری به متقاضیان
ثبت نام افراد در سامانه بیمه بیکاری ملاک دریافت مقرری بیمه بیکاری نیست و بیمه بیکاری تنها به کسانی که مشمول قانون کار، مشمول قانون تأمین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری باشند، تعلق می گیرد.
مبنای پرداخت مقرری بیمه بیکاری از زمان آغاز بحران کرونا تا آخر فروردین ماه است و مشاغل کم خطر تا آخر فروردین بیمه بیکاری دریافت می کنند اما برای مشاغل پرخطر تا آخر اردیبهشت ماه است که البته منوط به تصمیم گیری در کارگروه مشترک وزارت کار، وزارت کشور، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه است.
سامانه کارا هنوز فعال نیست منتظر بمانید
پیش از این معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار هفته سوم اردیبهشت ماه را زمان آغاز پرداخت تسهیلات حمایتی به مشاغل و بنگاه های صدمه دیده از کرونا اعلام نموده و از طریق اندازی بخش تسهیلات کرونا در این دوره زمانی اطلاع داده بود.
پیگیری خبرنگار ایسنا از آن حکایت می کند که با رفتن به سامانه کارا قسمت تسهیلات کارا تعبیه شده ولی به نظر می آید که هنوز فعال نیست چون که بعد از ورود پیغام در دست راه اندازی و ارسال پیامک به متقاضیان واجد شرایط دیده می شود.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع کرونا در ماه های اخیر و تداوم آن، عمده کسب و کارها بخصوص مشاغل خدماتی مختل و متوقف شده و کارگران بسیاری به علت تعطیلی کارگاه ها، بسته شدن مغازه ها و نبود کار، خانه نشین و در تأمین هزینه های معیشتی و اجاره بها و نیازهای اولیه زندگی گرفتار مشکل شده اند. ازاین رو انتظار می رود پرداخت تسهیلات حمایتی و بیمه بیکاری به صدمه دیدگان کرونا در شرایطی که به سختی گذران زندگی می کنند با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گیرد تا بتوانند از مزایای پیشبینی شده در قانون بهره مند شوند.1399/02/18
13:18:10
5.0 / 5
2407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری