گزارش ارتباط با مشتری

غفلت دولت از كارگران اخراج شده فاقد بیمه

غفلت دولت از كارگران اخراج شده فاقد بیمه

به گزارش ارتباط با مشتری ۵ماه از انتشار كرونا می گذرد و حدودا كارگران زیادی كار خویش را ازدست داده اند كه خیلی از آنها تحت پوشش بیمه بیكاری نبوده اند اما دولت تابحال برنامه ای برای پشتیبانی از آنها اعلام نكرده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، باآنکه طبق ماده یک قانون کار، کلیه کارفرمایان، کارگران، کارگاه ها و مؤسسات تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی تحت پوشش قانون کار قرار دارند و بر مبنای ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که مطابق با قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام نمایند، اما یکی از معضلات اصلی بازار کار ایران، شانه خالی کردن کارفرمایان از بیمه کردن کارگران است.
این در حالیست که بند الف ماده ۴ قانون تأمین اجتماعی می گوید کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند. ازاین رو هر کارگری (که مشمول قانون تأمین اجتماعی باشد) حق دارد از نخستین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار بگیرد؛ اما با این وجود شاهد فرار بعضی از کارفرمایان از بیمه کردن کارکنان خود هستیم.
کارفرمایان معمولاً به دلایلی همچون کسب منافع مالی بیشتر، پرداخت حقوق کم و همینطور عدم پرداخت سنوات و عیدی کارگران، به مبحث بیمه توجهی نمی کنند؛ اما مسئله حائز اهمیت این است که شاید برای یک شخص کارفرما، عدم بیمه شدن کارگران سودده باشد، اما این مورد برای قشر کارگر عواقب خوشی ندارد چونکه نه تنها مبحث بازنشستگی کارگران را با مشکل مواجه می کند بلکه در شناسایی این افراد هم در زمانی که حوادث مترقبه و غیرمترقبه ای رخ می دهد، وقفه بوجود می آورد.
کارگران فاقد بیمه، به کجا رجوع کنند؟
در آخرین نمونه، می توان به واریز بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده ناشی از شیوع کرونا اشاره کرد؛ دولت در این طرح اعلام نمود که ۵ هزار میلیارد تومان برای بیمه بیکاری ناشی از انتشار کرونا در نظر گرفته است؛ یعنی تمامی این مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان صرفا به کارگران بیمه شده تعلق می گیرد و مابقی کارگران در این بسته حمایتی دولت جایی ندارند، این در حالیست که طبق اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده بود ۶ میلیون نفر از شیوع کرونا صدمه دیده اند که ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای بیمه و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هم فاقد بیمه هستند.
البته نباید مبحث پشتیبانی از کارگران فاقد بیمه را با کسب و کارهای فاقد کد بیمه اشتباه گرفت؛ چندی قبل دولت برای پشتیبانی از بنگاه های فاقد بیمه برنامه ای را تدوین کرد و مقرر شد به خوداشتغال ها همچون دستفروش ها، کارگاه های فاقد رابطه کارفرما-کارکنی و … وام پرداخت کند که در این راستا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بنگاه شناسایی شد.
بنابراین حتی اگر این کسب و کارها را هم در دسته بندی کارگران فاقد بیمه قرار دهیم، باز هم کارگران زیادی هستند که به علت عدم احصای شغل، از هر گونه حمایتی دور مانده اند.
این مبحث با انتقادات فراوانی از جانب فعالان کارگری روبرو شده است، چونکه کارگران فاقد بیمه از هیچ گونه حمایت بیمه ای همچون دریافت بیمه بیکاری در دوران بیکاری برخوردار نیستند و این در حالیست که تبعات کرونا بیشتر این اقشار را که اغلب هم از قشر ضعیف جامعه هستند، متوجه خود ساخته است.
در این رابطه می توان به کارگرانی اشاره نمود که تحت عنوان کارگران زیرپله و شاغل در واحدهای خرد و کوچک شناخته می شوند که عمدتاً از حداقل های قانون کار و بیمه و حقوق مصوب شورایعالی کار محرومند. در این کارگاه ها چهار تا پنج نفر کارگر مشغول کارند و کارفرما نه تنها مالیات و عوارض نمی دهد بلکه از بیمه نیروهای خود خودداری می کند؛ ازاین رو در صورت بیکار شدن این کارگران به علت شیوع کرونا، مشمول هیچ حمایتی نیستند.
دولت باید برای پشتیبانی از کارگران فاقد صندوق بیمه بیکاری تدبیری بیاندیشد
در این راستا، اکبر شوکت رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی به خبرنگار مهر می گوید: انتظار می رفت در این شرایط کرونایی، دولت فکری به حال کارگران بیکار شده فاقد بیمه کند، اما هنوز اتفاقی در این عرصه نیفتاده است.
وی ادامه می دهد: این در حالیست که دولت حتی می تواند یک مبلغ کوچکی از صندوق توسعه ملی برای این کار اختصاص دهد که رقم زیادی هم نخواهد شد. حتی از آن مبلغ ۵ هزار میلیارد تومانی که برای صندوق بیمه بیکاری اختصاص داده شد، دولت می توانست یک پنجم را به کارگران بیکار شده ای که فاقد صندوق بیمه بیکاری هستند، همچون کارگران ساختمانی اختصاص دهد چونکه این افراد هم جزو جامعه کارگری هستند.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، اساسا آمار کارگران فاقد بیمه بیشتر از اعدادی است که توسط نهادهای دولتی و رسمی اعلام می شود بگونه ای که طبق آمار غیررسمی ۳.۵ میلیون کارگر فاقد بیمه در کشور در حال فعالیت هستند. این وضعیت به قدری غیرقابل قبول است که حتی سال گذشته، کارشناسان برای شفاف سازی این موضوع، راه اندازی یک سامانه ملی توسط وزارت کار و فراخوان سازمان تأمین اجتماعی در رجوع کارگران فاقد بیمه را جهت شناسایی و بیمه این دسته از کارگران الزامی عنوان می کردند؛ اما به هر حال هنوز اتفاقی در حوزه نیفتاده است و انتظار می رود، دولت حتی به بهانه کرونا هم که شده، اقدامی برای شناسایی کارگران فاقد بیمه که بعضاً زیر یک میلیون تومان هم دستمزد می گیرند، انجام دهد.

1399/04/25
23:39:18
5.0 / 5
1988
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری