وزارت تعاون در سال جهش تولید

جزئیات طرح تام

جزئیات طرح تام

به گزارش ارتباط با مشتری مدیركل تعاونی های تولیدی وزارت كار از اجرای طرح ˮتامˮ در سال جهش تولید اطلاع داد و اظهار داشت: در هفته تعاون سال جاری ۳۸۳ طرح تعاونی افتتاح می شود و ایجاد مراكز نوآوری و دانش بنیان بخش تعاون و كلینیكهای مشاوره كسب و كار در دستور كار قرار دارد.


البرز محمدی در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات معاونت تعاون وزارت کار در سال جهش تولید اظهار نمود: رویکرد معاونت تعاون در دو سال قبل در چند حوزه متمرکز شده که شفافیت، نوآوری، توانمندسازی تعاونی ها، تقویت نهادهای مالی بخش تعاون و دولت الکتروینک همچون رویکردها بوده و سعی شده تا بیشترین نگاه به حوزه تولید باشد.
شفافیت و نوآوری دو رویکرد مهم معاونت تعاون
وی افزود: معاونت تعاون در مدت اخیر روی دو بحث شفافیت و دولت الکترونیک تمرکز کرده و سامانه جامع بخش تعاون به راه افتاده است. در این سامانه کارهای تعاون مثل اتاق شیشه ای شفاف و قابل دسترس است و اعضا می توانند بر مدیران و هیات مدیره ها نظارت کنند.
مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت کار اضافه کرد: در بحث نوآوری با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی توانستیم ۱۲ مرکز نوآوری را تابحال ایجاد نماییم که مرکز نوآوری ملی در هفته های آینده راه اندازی می شود.
اختصاص خط اعتباری ویژه برای توانمندسازی تعاونی ها
محمدی ضمن اشاره به ایجاد اندیشکده های بخش تعاون اظهار نمود: در طول این مدت اقدامات زیرساختی برای توسعه و توانمندسازی بخش تعاون صورت دادیم و روی خط اعتباری، سرمایه در گردش، نقدینگی و توسعه بازار تعاونی ها متمرکز شدیم؛ خوشبختانه با همکاری و مساعدت صندوق توسعه ملی توانستیم خط اعتباری خوبی برای بخش تعاون دریافت نماییم که در هفته تعاون اعلام خواهیم کرد.
افتتاح ۳۸۳ طرح تعاونی در هفته تعاون
وی از افتتاح ۳۸۳ طرح تعاونی جدید در هفته تعاون اطلاع داد و اظهار داشت: در دو سال قبل بیشتر از ۱۶۰۰ طرح تعاونی با اشتغالزایی ۶۷ هزار نفر و سرمایه گذاری ۶۸۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.
به قول محمدی، بودجه معاونت تعاون قبل از این ۵ میلیارد تومان بود که در دو سال گذشته به ۷۰ میلیارد تومان رسیده و در جهت تخصیص به تعاونی ها و تقویت و توانمندسازی بخش تعاون صرف می شود.
پرداخت تسهیلات ۱۳ هزار میلیارد تومانی بانک توسعه تعاون
مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون اشاره کرد: برای تقویت تعاونی ها از ظرفیت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون استفاده کردیم. بانک توسعه تعاون در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکتهای تعاونی اختصاص داد و اساسنامه بانک اجازه داده تا ۷۰ درصد منابع خویش را به تعاونی ها بدهد.
وی ادامه داد: صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون هم به کمک بخش تعاون آمده و برای کسانی که استطاعت مالی ندارند، ضمانت نامه صادر کرده به نحوی که طی سال ۹۸ بیشتر از ۳۴۰ هزار میلیارد تومان ضمانت نامه از جانب صندوق صادر گردیده است.
تشکیل ۹۷ تعاونی دانش بنیان و نوآور
مدیرکل دفتر تعاونی های تولیدی وزارت تعاون همینطور از اختصاص خط اعتباری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد تعاونی های دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون ۹۷ تعاونی فعال در حوزه دانش بنیان داریم و درصدد هستیم تا تعاونی های نوآور و نوبنیان را در کنار مراکز نوآوری ایجاد نماییم. هدف ما از طریق اندازی مراکز نوآوری این است که تعاونی ها از شکل سنتی خارج شده و به سمتی بروند که قابل رقابت در سطح ملی و بین المللی باشند.
به قول محمدی الان در ۱۲ استان کشور مراکز نوآوری به وجود آمده و کلینیک های مشاوره کسب و کار در حال راه اندازی است.
وی اظهار داشت: در حوزه خودرو تعاونی هایی داریم که قطعات خودرو تولید می کنند و حتی برخی تعاونی ها این ادعا را دارند که خودروی برقی در بخش تعاون تولید کنند بنا بر این مصمم هستیم که به بحث نوآوری ورود و روی خلاقیت و نوآوری و توسعه بازار ایجاد ساختار نماییم.
جزییات اجرای طرح "تام" در ۸ رسته
مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت تعاون با اشاره به برنامه های وزارت تعاون در سال جهش تولید اظهار داشت: استراتژی و برنامه وزارت تعاون، ایجاد اشتغال، تثبیت شغل و هدف محور کردن تسهیلات است و در این راستا با همکاری معاونت اشتغال وزارتخانه طرح "تام" را در ۸ رسته در سال جهش تولید دنبال می نماییم.
محمدی به جزئیات بیشتری از این طرح اشاره نمود و توضیح داد: از شروع سال جاری طرحی به نام "تعاون، اشتغال و محرومیت زدایی" که دارای چند محور است در دستور کار قرار داده ایم و از ظرفیت بخش تعاون برای اشتغالزایی و رفع محرومت در مناطق مختلف در هشت رسته همچون پوشاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی و میگو و آبزیان بهره برده ایم.
وی افزود: در این طرح بهره برداران خرد کشاورزی را که صدمه پذیرترین قشراند ولی در خط مقدم تولید محصولات کشاورزی هستند و در چارچوب تعاونی های محلی و منطقه ای تشکیل و تجمیع شده اند به بنگاههای پیشران و زنجیره های پشتیبان متصل کرده ایم تا از این طریق هم ثبات قیمتگذاری داشته باشیم، هم اشتغال تثبیت شود و هم محصول با قیمت پایین تر به دست مصرف کننده برسد.
به قول مدیرکل تعاونی های تولیدی وزارت کار، در این طرح از ظرفیت و مسئولیت اجتماعی چند دستگاه پیشران وابسته به وزارت کار استفاده شده و با کمک نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بنیاد مستضعفان، طرح درحال پیگیری است و تابحال در سیستان و بلوچستان، ایلام، فارس و کرمان بنگاههای پیشران فعال گردیده است.

منبع:

1399/05/27
10:24:01
5.0 / 5
1961
تگهای خبر: اجتماعی , اشتغال , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری