معاون وزیر كار اعلام كرد

حمایت از ۷۲۰ هزار نیروی كار بیكار شده ناشی از كرونا

حمایت از ۷۲۰ هزار نیروی كار بیكار شده ناشی از كرونا

به گزارش ارتباط با مشتری معاون وزیر كار اظهار داشت: ما حالا حدود ۷۲۰ هزار نیروی كار بیكار شده ناشی از كرونا را تحت حمایت های بیمه بیكاری قرار دادیم.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حاتم شاکرمی در گفت و گویی در مورد اینکه با انتشار کرونا چه تغییراتی در پروتکل های مراقبتی و تجهیزات ایمنی کارگاه ها به وجود آمد، تصریح کرد: نخستین کاری که با شیوع کرونا در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در ادارات کل کار در سرتاسر کشور انجام شد، تشکیل کمیته های بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی بود. یک کمیته مرکزی را با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دستگاه های ذیربط شامل وزارت بهداشت و درمان، سازمان تأمین اجتماعی، وزارت صمت و شرکای اجتماعی ما، نمایندگان دستگاه های ذیربط تشکیل دادیم و در ۳۱ استان چنین جلسات و کمیته هایی را شکل دادیم که کارها را پیگیری می کردند.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اموری مانند رعایت پروتکل هایی بهداشتی در محیط کارگری تأمین وسایل حفاظت فردی برای مبارزه با شیوع کرونا اولویت کار بازرسان ما قرار گرفت و در این حوزه تقسیم کار صورت گرفت که برپایه قوانین تأمین وسایل حفاظت فردی در شرایط عادی و کرونایی به عهده کارفرما است که نسبت به تأمین وسایل حفاظت فردی و لباس کار کارگر متناسب با شرایط کارگاه آموزش و نظارت بر استفاده از وسایل حفاظت فردی و رعایت فاصله های اجتماعی اقدام نمایند یا برخی از کارگاه های با نیروی زیاد کار برای مدتی به خاطر رعایت فاصله اجتماعی، نیروهای خویش را به جای دو شیفت در سه شیفت کاری قرار دادند. البته هزینه های کارگاه همچون برق و… را افزایش داده است اما در بعضی موارد افزایش تولیدهم بوجود آورده است.
وی در پاسخ به این سؤال که اگر کارگری به کرونا مبتلا شود طبق قانون هزینه درمان آن بر عهده کارفرما است؟ اظهار داشت: وظیفه کارفرما تأمین وسایل حفاظت فردی، رعایت پروتکل های بهداشتی از نظر ایجاد فاصله های اجتماعی، آموزش دادن و نظارت بر استفاده از وسایل است مگر کارفرمایی که این موارد را رعایت نکند. هرچند شرایط این بیماری بگونه ای است که فرد احتمال دارد که در هر مکان و محیط دیگری مبتلا شده باشد. در این حوزه بیشتر از ۲۰ هزار ابلاغیه نقص وظایف به کارفرمایان ابلاغ کردیم که خوشبختانه کارفرماها همه ابلاغیه ها را مورد توجه قرار داده و رفع نقص کردند. این نقص ها در ارتباط با رعایت فاصله اجتماعی و تأمین وسایل بود.
شاکرمی اضافه کرد: در این راستا هم مجبور شدیم در سرتاسر کشور ۱۵۰ کارگاه که شیوه نامه ها را رعایت نکرده بودند به دستگاه های قضائی معرفی نماییم که نسبت به بیشتر از سه میلیون کارگاه های کوچک و بزرگ صنعتی و تولیدی که داریم رقم کمی است. در مجموع تعامل خوبی بین کارگر و کارفرما در مبارزه با این ویروس در محیط های کارگری رخ داد و کارفرمایان و کارآفرینان در زمینه اجرای پروتکل های بهداشتی در جهت پیشگیری از انتشار کرونا در محیط های کارگری کارنامه قابل قبول و رضایت بخشی از خودشان نشان دادند.
وی تصریح کرد: تأمین وسایل حفاظت فردی نیروی کار آموزش و نظارت بر استفاده وسایل حفاظت فردی بر مبنای قانون به عهده کارفرما است و تا کنون عدم تأمینی به ما گزارش نشده است به استثنای تعداد کارگاهی که ذکر کردم.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد ارزیابی خسارت کرونا در حوزه های مختلف، تصریح کرد: یکی از مکان هایی که در بحث کرونا مورد صدمه قرار گرفت محیط های کارگری است. بخشی از نیروی کار ما را بخصوص در بخش خدمات به خصوص در حوزه گردشگری به تعطیلی کشاند. یکی از صدمه های جدی آن بیکار کردن موقت و دائمی نزدیک به ۷۳۰ هزار نفر نیروی مشمول قانون کار و کاهش درآمد این بنگاه های اقتصادی بود که بعضاً تداوم دارد.
حمایت از ۷۲۰ هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا
شاکرمی اظهار داشت: ما حالا حدود ۷۲۰ هزار نیروی کار بیکار شده ناشی از کرونا را تحت حمایت های بیمه بیکاری قرار دادیم. گرچه نتوانسته ایم به صورت کامل و برپایه قانون بیمه بیکاری مقرری اینها را پرداخت نماییم. اما مقرری این افراد برپایه مصوبه ستاد ملی کرونا پرداخت گردید.
وی اضافه کرد: از ۱۰ اسفند تا آخر اردیبهشت حدود ۷۳۰ هزار نفر مشمول قانون کار بیکار شدند و مورد حمایت قرار گرفتند به صورتی که تا کنون حدود یک میلیون و ۳۳ هزار مورد بیمه بیکاری به افراد بیکار شده پرداخت شده است با این توضیح که برخی افراد ماه های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ را دریافت نمودند و برخی هم دو ماه اول سالجاری و افرادی که در اردیبهشت بیکار شدند مقرری این ماه را دریافت نمودند و برای حدود ۹ هزار نفر به شماره حساب اعلامی یا شماره شبای بانکی آنها که مشکل داشت از هفته گذشته پیامک ارسال شده است.
شاکرمی اظهار داشت: طبیعتاً بیکاری بخشی از اینها تداوم دارد که از آغاز خرداد اگر بیکاری نیروی کاری از این بخش تداوم داشته باشد که ناشی از شرایط کرونا باشد یا اینکه از آغاز خردادماه سالجاری بیکار شوند، بر مبنای قانون بیمه کار مورد حمایت دریافت مقرری بیمه بیکاری طبق قانون قرار خواهند گرفت.


منبع:

1399/06/18
14:03:30
5.0 / 5
1795
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری