گزارش ارتباط با مشتری؛

وضعیت اشتغال در 4 بخش مهم

وضعیت اشتغال در 4 بخش مهم

باآنكه وضعیت اشتغال طی سنوات اخیر فراز و نشیب بسیاری داشته است اما انتشار كرونا به قدری در این عرصه موثر بوده كه شاهد كاهش یك میلیون شاغل در بخش خدمات و ۵۱۹ هزار نفر در بخش صنعت بودیم.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، اشتغال بعنوان یکی از مؤلفه های توسعه کشورها، همواره در رأس برنامه ها و اهداف دولت ها بوده است چونکه علاوه بر کمک به توسعه اقتصاد و بهره وری، مشخص شده که تداوم بیکاری و عدم دستیابی افراد به شغل عامل مهمی در بروز بزهکاری و پدیده های مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. با این وجود در کشور ما به صورت اصولی به مسئله اشتغالزایی و اشتغال پایدار توجه نشده است.
البته هر ساله از جانب متولیانی همچون سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام می شود که یک میلیون شغل طی یک سال ایجاد خواهد شد اما نتایج اقدامات مسؤلان آنطور که باید و شاید ملموس نبوده است و حتی بعنوان نمونه در سال ۹۷ باآنکه قرار بود یک میلیون و ۳۳ هزار شغل ایجاد شود اما طبق آمار فقط ۴۶۳ هزار و ۹۲۸ شغل به وجود آمد. (جزئیات بیشتر)
برای سال جاری هم دولت پیشبینی کرده بوده که یک میلیون شغل ایجاد خواهد شد اما علاوه بر فضای نامطلوب حاکم بر کسب و کارها، شیوع کرونا هم مزید بر علت شد روند اشتغالزایی کُند شود و باید منتظر ماند تا دید در انتهای سال جاری، آیا دولت خواهد توانست در کنار حفظ اشتغال موجود، در حوزه ایجاد اشتغال جدید هم عملکرد قابل قبولی رقم بزند یا خیر.
تعداد شاغلان طی ۱۵ سال اخیر
با توجه به اینکه چهار بخش صنعت، خدمات، کشاورزی و ساختمان جزو حوزه های تأثیرگذار در اشتغال هستند، در ادامه وضعیت اشتغال در این چهار بخش طی ۱۵ سال گذشته (از ۸۴ تا بهار ۹۹) مورد بررسی قرار گرفته است.
بخش اول: خدمات
مطابق با آمار عرضه شده از جانب وزارت کار، تعداد شاغلان بخش خدمات این حوزه از ۹ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۶۱۲ در سال ۸۴ به ۱۲ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۳۱۰ نفر در سال ۹۸ افزایش پیدا کرد.
البته روند صعودی تعداد شاغلان بخش خدمات از سال ۸۹ شروع شده که بیشترین تعداد هم برای بهار ۹۸ با عدد ۱۲ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۰۹ نفر بوده است.
همچنین در بهار ۹۹ تعداد شاغلان بخش خدمات ۱۱ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۱۹ نفر بوده است که اگر با فصل بهار سال گذشته (۱۲ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۰۹ نفر) مقایسه نماییم شاهد کاهش ۹۸۰ هزار و ۴۱۸ نفری خواهیم بود.
چندی پیش مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزیر کار در این رابطه به مهر اظهار داشته بود: ۶۲ درصد کارگاه هایی که از انتشار کرونا متأثر شدند در حوزه خدمات فعال بودند و ۵۹ درصد از کل نیروهایی که بیکار شدند مربوط به این حوزه بود.
به طور کلی قیاس تعداد شاغلان خدمات در سال ۸۴ یعنی شروع دولت نهم با سال ۹۸ یعنی زمان دولت دوازدهم نشان داده است که در این بخش شاهد افزایش ۲ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۶۹۸ نفر هستیم.

بخش دوم: صنعت
تعداد شاغلان بخش صنعت (بدون ساختمان) از ۴ میلیون و ۱۱۴ هزار و ۹۸ در سال ۸۴ به ۴ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۵۳۲ نفر در سال ۹۸ افزایش پیدا کرد.
البته بررسی وضعیت اشتغال در این بخش نشان داده است که طی سال های ۸۸ تا ۹۳ تعداد شاغلان صنعت زیر ۴ میلیون نفر بوده است بگونه ای که در سال ۹۰ این عدد به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۷۱۴ نفر رسیده بود.
همچنین در بهار ۹۹ تعداد شاغلان بخش صنعت ۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۱۵ نفر بوده است که اگر با فصل بهار سال گذشته (۴ میلیون و ۸۷۶ هزار و ۸۲۶ نفر) مقایسه نماییم شاهد کاهش ۵۱۹ هزار و ۸۱۰ نفری خواهیم بود که به صورت ملموس تاثیر شیوع کرونا را نشان داده است.
طبق گفته بابایی، ۳۱ درصد کارگاه های متأثر شده از کرونا مربوط به حوزه صنعت است و ۳۷ درصد کارگرانی که بیکار شدند در این بخش مشغول به کار بودند.
به طور کلی قیاس تعداد شاغلان صنعت در سال ۸۴ یعنی شروع دولت نهم با سال ۹۸ یعنی زمان دولت دوازدهم نشان داده است که در این بخش شاهد افزایش ۶۲۹ هزار و ۴۳۴ نفر هستیم.

بخش سوم: کشاورزی
تعداد شاغلان بخش کشاورزی از ۵ میلیون و ۹۹ هزار و ۹۶۷ در سال ۸۴ به پایین ترین سطح در سال ۹۳ با رقم ۳ میلیون و ۸۱۲ هزار نفر رسید؛ اما در ادامه مسیر با فراز و نشیب به ۴ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۴۴۰ نفر در سال ۹۸ افزایش پیدا کرد.
همچنین در بهار ۹۹ تعداد شاغلان بخش کشاورزی ۴ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۷۲۳ نفر بوده است که اگر با فصل بهار سال گذشته (۴ میلیون و ۲۷۶ هزار و ۹۹۹ نفر) مقایسه نماییم شاهد رشد ۱۱ هزار و ۷۲۴ نفری خواهیم بود.
آنطور که بابایی گفته بود ۳ درصد از کسب وکارهای بخش کشاورزی متأثر از کرونا صدمه دیدند و یک درصد از کل نیروهای بیکار شده مربوط به این بخش هستند.
به طور کلی قیاس تعداد کشاورزان در سال ۸۴ یعنی شروع دولت نهم با سال ۹۸ یعنی زمان دولت دوازدهم نشان داده است که در این بخش شاهد کاهش ۷۷۱ هزار و ۵۲۷ نفر هستیم.
بخش چهارم: صنعت ساختمان همینطور تعداد شاغلان بخش ساختمان از ۲ میلیون و ۱۴۲ هزار و ۹۹۰ در سال ۸۴ به ۳ میلیون و ۴۰ هزار و ۱۱۲ نفر در سال ۹۸ افزایش پیدا کرد.
البته بررسی وضعیت اشتغال در این بخش نشان داده است که از سال ۹۰ به این سو تعداد شاغلان ساختمان به بالای ۳ میلیون نفر رسید که حتی در سال ۹۲ تعداد شاغلان این بخش ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۹۳۱ نفر بود.
اما در ادامه روند تعداد شاغلان ساختمان کاهشی شد بگونه ای که در سال ۹۸ شاهد اشتغال ۳ میلیون و ۴۰ هزار و ۱۱۲ نفر در این بخش بودیم.
در بهار ۹۹ هم که شیوع کرونا به شدت بخش ساختمان را تحت الشعاع خود قرار داد، تعداد شاغلان این حوزه پس از ۹ سال به زیر ۳ میلیون نفر رسید.
به صورت دقیق تر تعداد شاغلان ساختمان در بهار سال جاری ۲ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۲۴۷ نفر بوده است که در قیاس با بهار سال گذشته (۳ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۱۸ نفر) شاهد کاهش ۶۶ هزار و ۱۷۲ نفر هستیم.منبع:

1399/07/22
13:17:03
5.0 / 5
1617
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری