آخرین وضعیت مسكن ملی در شهرهای كوچك

آخرین وضعیت مسكن ملی در شهرهای كوچك

به گزارش ارتباط با مشتری از ۱۳۸ هزار واحد مسكن ملی كه بر عهده بنیاد مسكن قرار دارد، تا كنون حدود ۳۰ هزار واحد با عنایت به افتتاح حساب و واریز وجه از جانب متقاضیان تعیین تكلیف و حدود ۲۰ هزار واحد در مراحل دریافت پروانه و پیشرفت ۳۰ درصد هستند؛ در عین حال زمین مورد نیاز برای برخی پروژه ها هنوز تأمین نشده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن ۱۳۸ هزار واحد است که ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای دارای جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و ۳۸ هزار واحد آن در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر اجرا خواهد شد.
برمبنای آخرین آماری که معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ارائه کرده، ۲۹ هزار و ۹۳۴ متقاضی طرح اقدام ملی مسکن تحت مسئولیت بنیاد واریز وجه انجام داده اند، از این تعداد ۱۴ هزار و ۷۳۱ واحد به شکل مستقیم توسط بنیاد مسکن راه اندازی و تکمیل و تحویل می شود که ۱۳ هزار و ۶۵ واحد در ۷۷ پروژه از مرحله دریافت پروانه تا پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی، پروژه های راه اندازی مسکن ملی آنها شروع شده است. ۶ هزار و ۹۲۸ واحد هم در قالب انفرادی و گروهی توسط متقاضیان ایجاد می شود.
بگفته جواد حق شناس، حدود ۸ هزار واحد هم هستند که افراد واریز وجه کردند ولی هنوز سازمان ملی زمین و مسکن با وجود کوشش های فراوان برای این تعداد، زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تأمین نکرده است. مدتی پیش معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در این خصوص دستور ویژه برای پیگیری دادند. آنچه که می تواند منجر به شروع شدن باشد، دو مطلب است اول آنکه متقاضی ۴۰ میلیون تومان وجه اولیه را واریز کرده باشد. همچنین، زمین موردنیاز اجرای طرح برای افراد تأمین شده باشد.
با آنکه از ابتدا تصور می شد شهرهای کوچک با چالش کمبود زمین برای طرح اقدام ملی مواجه نخواهند شد، صحبتهای حق شناس از کمبود زمین حکایت دارد. بنظر می رسد برای این منظور باید زمینهای کشاورزی یا منابع طبیعی به طرحهای هادی الحاق شود. اوایل تیرماه سال جاری ۲۵۰ هزار هکتار زمین متعلق به وزارت جهاد کشاورزی برای ساخت مسکن ملی اختصاص یافت اما ظاهرا این مقدار کافی نبوده و برنامه اختصاص یک میلیون هکتار در دستور کار قرار دارد.
به هر حال وزارت راه و شهرسازی برای تأمین اراضی طرح اقدام ملی مسکن با موانعی مواجه می باشد. اواخر شهریورماه محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اظهار داشته بود: برخلاف دستور رئیس جمهور، دستگاه های مربوطه زمین های دولتی را برای ساخت مسکن ملی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندادند و این درحالی است که در قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن به صراحت آمده است که دستگاه های دولتی اراضی مازاد بر نیاز خویش را به وزارت راه منتقل کنند تا برای تولید انبوه مسکن از آن استفاده شود؛ با این وجود نه فقط در تهران بلکه در هیچ استانی این بند مهم از قانون اجرا نشده است.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. نخستین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد. ثبت نام مرحله اول به انتها رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir رجوع کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، آخر مهر ماه اعلام شده بود و برای بعضی متقاضیان که پیامک دریافت نکرده اند تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از فهرست رزرو جایگزین آنها می شوند.
منبع:

1399/09/04
15:14:17
5.0 / 5
1260
تگهای خبر: بانك , تولید , ثبت نام , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری