گزارش ارتباط با مشتری؛

كاهش مشاركت اقتصادی در كدام استانها نرخ بیكاری را تك رقمی كرد؟

كاهش مشاركت اقتصادی در كدام استانها نرخ بیكاری را تك رقمی كرد؟

نرخ بیکاری ۷ استان همچون گلستان که در زمستان سال ۹۸ دو رقمی بود، به استناد داده های مرکز آمار در زمستان سال ۹۹ بدلیل کاهش مشارکت اقتصادی تک رقمی شد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، نرخ بیکاری ۷ استان که در زمستان سال ۹۸ دو رقمی بوده است، در زمستان سال ۹۹ تک رقمی شده است. که به اذعان مرکز آمار ایران، علت آن، کاهش مشارکت اقتصادی (جمعیتی که در سن اشتغال قرار دارد اما جویای کار نیست) است.
مقایسه نرخ بیکاری استان ها نشان می دهد، نرخ بیکاری ۷ استان گلستان از ۱۲ درصد به ۹ درصد، گیلان ۱۱.۹ درصد به ۸.۱ درصد، اردبیل از ۱۱.۵ درصد به ۸.۷ درصد، قزوین از ۱۰.۶ درصد به ۹.۶ درصد، بوشهر از ۱۰.۳ درصد به ۹.۳ درصد، اصفهان از ۱۰.۳ درصد به ۹.۸ درصد و کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰.۱ درصد به ۹.۷ درصد کاهش یافته و تک رقمی شده است.
در مقابل نرخ بیکاری یک استان یعنی قم که تک رقمی بود، دو رقمی شده و از ۹.۷ درصد به ۱۰.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.استان هایی که نرخ بیکاری آنها تک رقمی شده است (منبع: مرکز آمار ایران)استانزمستان ۹۸زمستان ۹۹گلستان۱۲ درصد۹ درصدگیلان۱۱.۹ درصد۸.۱ درصداردبیل۱۱.۵ درصد۸.۷ درصدقزوین۱۰.۶ درصد۹.۶ درصدبوشهر۱۰.۳ درصد۹.۳ درصداصفهان۱۰.۳ درصد۹.۸ درصدکهگیلویه و بویراحمد۱۰.۱ درصد۹.۷ درصد
مقایسه آماری آخرین نتایج انتشار یافته از وضعیت نیروی کار در استان ها توسط مرکز آمار ایران نشان می دهد، در میان استان های دارای نرخ بیکاری دو رقمی استان کردستان با نرخ بیکاری ۱۸.۸ درصد همچنان بالاترین نرخ بیکاری استان کشور و استان البرز با نرخ ۱۰.۱ درصدی پایین ترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده اند.
پس از استان کردستان، استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۸ درصد، آذربایجان غربی با نرخ بیکاری ۱۴.۷ درصد و هرمزگان با نرخ ۱۴.۱ درصد قرار دارند.
استان های دارای نرخ بیکاری دو رقمیاستانزمستان ۹۹کردستان۱۸.۸ درصدکرمانشاه۱۸ درصدآذربایجان غربی۱۴.۷ درصدهرمزگان۱۴.۱ رصدیزد۱۳.۵ درصدچهارمحال و بختیاری۱۳.۴ درصدخوزستان۱۲.۹ درصدلرستان۱۲.۵ درصدخراسان شمالی۱۲.۲ درصدکرمان۱۰.۸ درصدقم۱۰.۲ درصدسیستان و بلوچستان۱۰.۲ درصدالبرز۱۰.۱
باید توجه داشت که نرخ مشارکت اقتصادی که مبین تعداد افراد فعال در جامعه (بیکار یا شاغل / افراد جویای کار) است، در زمستان سال ۹۹ به صورت میانگین یک تا ۴ درصد با کاهش روبرو شده است. بعنوان نمونه بررسی نرخ بیکاری استان کردستان نشان داده است که این نرخ در زمستان سال ۹۸ در این استان ۲۰ درصد بوده که در زمستان سال ۹۹ به ۱۸.۸ درصد رسیده است یعنی کاهش ۱.۸ درصدی در نرخ بیکاری این استان رخ داده اما از آن طرف نرخ مشارکت اقتصادی در کردستان از ۴۴.۷ درصد به ۴۲.۷ درصد کاهش یافته است؛ ازاین رو کاهش نرخ بیکاری، بدلیل کاهش جمعیت فعال بوده است، نه شاغل شدن بیکاران.
اما در استان یزد افزایش نرخ بیکاری، همزمان با افزایش نرخ مشارکت اقتصادی رقم خورده است؛ به این صورت که نرخ بیکاری در زمستان ۹۸ برابر ۱۱.۶ درصد بوده که در زمستان سال ۹۹ به ۱۳.۵ افزایش پیدا کرده است؛ در عین حال، نرخ مشارکت هم که در زمستان ۹۸ روی ۴۵.۶ درصد بوده، در زمستان سال ۹۹ به ۴۹.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. یعنی یکی از علل افزایش نرخ بیکاری در استان یزد، افزایش نرخ مشارکت بوده است.
بررسی داده های مرکز آمار نشان داده است فقط در ۵ استان کشور نرخ مشارکت اقتصادی در زمستان ۹۹ نسبت به زمستان ۹۸ افزایش پیدا کرده است که شامل استان های اردبیل، آذربایجان غربی، قم، گیلان و قزوین است.


منبع:

1400/01/24
14:18:34
0.0 / 5
601
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , جامعه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری