وزیر كار خبر داد؛

ایجاد پلت فرم ملی اشتغال

ایجاد پلت فرم ملی اشتغال

به گزارش ارتباط با مشتری وزیر کار اظهار داشت: در پلت فرم ملی اشتغال مشخص می شود بانک ها، اصناف، تعاونی ها، بخش خصوصی، متولیان بازار، دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در زمینه اشتغال آفرینی کار کنند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله عبدالملکی در دومین نشست ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم، الحاق ایران به سازمان شانگهای را اتفاق مهمی در سطح بین المللی دانست و اظهار داشت: این عضویت که بعد از سال ها اتفاق افتاد، گشایش های خوبی را برای کشور به وجود می آورد.
عبدالملکی گفت: علت حضور من در تاجیکستان امضای دو تفاهم نامه با وزارت تندرستی این کشور درباب همکاری در حوزه لطمه های اجتماعی، افراد دارای معلولیت و حمایت های اجتماعی و با وزارت محنت، مهاجرت و شغل در حوزه تبادل تجربیات در زمینه های سیاست های اشتغال، مهارت آموزی، آموزش های فنی و حرفه ای، بازرسی و بهداشت کار بود.
وی اشاره کرد: رییس جمهور تاکید دارند که حوزه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان موتور محرکه اشتغال کشور کار را پیش ببرد تا نتایج آن حاصل شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: هدف ما در ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم این است که درباب ایجاد پلت فرم ملی اشتغال به تفاهم و جمع بندی برسیم.
وی با بیان این که منظور از پلتفرم، ایجاد یک الگو و نظام ایجاد اشتغال است، بیان داشت: در این پلت فرم مشخص می شود بانک ها، اصناف، تعاونی ها، بخش خصوصی، متولیان بازار، دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در حوزه اشتغال آفرینی کار کنند.
وی اظهار داشت: این پلت فرم باید یک نظریه مبنا و اصلی داشته باشد و به نحوی تنظیم شود که همه بازیگران آن برمبنای ضوابط خود، ایفای نقش کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: پلت فرم ملی اشتغال باید حداکثر انطباق را با شرایط، محدودیت ها و سیاست های دستگاهها داشته باشد و یک نوع هماهنگی بوجود آورد.
عبدالملکی اظهار داشت: این مساله می تواند با همکاری خود دستگاهها برای مشخص کردن یا حتی تغییر نقش آنها صورت گیرد، به عبارت دیگر، مقرر است یک هم افزایی و انسجام اتفاق بیفتد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه ستون فقرات این پلتفرم، جامعه مخاطب ما هستند، توضیح داد: اولویت اول، بیکاران و اولویت دوم، صاحبان مشاغل غیر رسمی با درآمد پایین است.
وی اشاره کرد: پلت فرم ملی اشتغال باید به نحوی طراحی شود که هر نهادی به برخی از این کدهای ملی که یا بیکار هستند یا کارشایسته ندارند، خدماتی در امتداد ایجاد اشتغال ارائه نماید.
عبدالملکی اضافه کرد: در این زمینه، بانکها می توانند در حوزه تامین مالی، وزارتخانه ها در زمینه های مربوط به بوروکراسی و قوانین، اصناف در مورد بازاریابی و بازار رسانی کمک کنند.
وی با اعلان اینکه نرم افزار اولیه این کار بعنوان سامانه ملی اشتغال توسط معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال تهیه شده است، اظهار داشت: این نرم افزار باید توسط شما تکمیل و سپس اتصال نهادها و سازمان ها صورت گیرد.
عبدالملکی با تاکید بر این که هدف پلت فرم اشتغال ملی، تبادل اطلاعات و جمع بندی عملکردهاست، اظهار داشت: در این پلتفرم، برنامه های متعارف دستگاهها برای ایجاد اشتغال هم دیده می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این وب سایت ملی، خدمات دستگاه های مختلف درباب جامعه هدف هم قابل دسترسی خواهد بود و در این سامانه ثبت می شود و ما می توانیم گزارش نقش دستگاهها در ایجاد اشتغال را ارزیابی نماییم.
عبد الملکی اشاره کرد: اگر بتوانیم به درستی این پلت فرم را طراحی و نقش ها را تعیین نماییم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بودجه مناسبی برای ایفای این نقش ها در نظر خواهیم گرفت.
وی اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۰، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید، تخصیص داده شده بود ولی نظام تخصیصی آن به درستی مشخص نبود.
وی خطاب به اعضای ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم اظهار داشت: بطور قطع با کمک شما یک جریان جدیدی از برنامه اشتغال زایی ایجاد خواهیم کرد و با این پلت فرم ملی، یک الگوی قابل عرضه به دنیا خواهیم داشت که می توانیم به کشورهای همسایه و دوست عرضه نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد: نهادهایی که خارج از دولت، برنامه های اشتغال دارند مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، برای تکمیل اطلاعات سامانه ملی اشتغال کمک کنند و برنامه های اشتغال خودرا با کد ملی افراد در سامانه ثبت و بارگزاری کنند تا اشتراک گذاری اطلاعات به درستی اتفاق بیفتد.
عبدالملکی ابراز امیدواری کرد: مردم در سال ۱۴۰۱، فضای اشتغال خوبی را تجربه کنند.
فقط اشتغال قطعی در سامانه ملی اشتغال ثبت می شود
عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال در این جلسه با ارائه توضیحاتی درباب سامانه ملی اشتغال و نحوه ارتباط نهادهای عضو قرارگاه به آن اظهار داشت: شغلی که بصورت قطعی ایجاد شود برای ما ملاک است.
وی اضافه کرد: شغلی که در نهادهای بیمه گر مثل تامین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر یا صندوق های دیگر ثبت گردد و با شغلی که اداره مالیات، فرد شاغل را بعنوان مودی مالیاتی بشناسد.
منصوری اظهار داشت: سامانه ملی اشتغال کمک می نماید داده ها را در بخش عرضه و تقاضا تدقیق نماییم و دسترسی بهتری به آن داشته باشیم.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در دو هفته آتی کار اطلاعات گیری از نهادهای عضو انجام و سپس کار راستی آزمایی داده ها صورت خواهد گرفت.
در این جلسه نمایندگان دستگاه و وزارتخانه های مختلف همچون اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، صندوق کارآفرینی امید، اتاق تعاون، اتاق اصناف، صندوق توسعه ملی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد برکت و … برنامه های اشتغال خود برای ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ و همین طور منابع موجود خودرا برای تحقق این برنامه ها عنوان کردند.


منبع:

1400/06/31
16:35:38
0.0 / 5
494
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری