چینی سازی مسکن در ایران از تایید تا تکذیب

چینی سازی مسکن در ایران از تایید تا تکذیب

ارتباط با مشتری: ماجرای حضور چینی ها برای ساخت مسکن در ایران بعد از آنکه به نقل از اقبال شاکری، نماینده مجلس عنوان شد واکنش دیگر نمایندگان را ایجاد کرد که معتقدند با حضور 500 هزار مهندس ایرانی، نیازی به حضور خارجی ها نیست و حالا حسابی خبرساز شده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، سه روز قبل (۱۹مهرماه ۱۴۰۰) به نقل از اقبال شاکری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ عنوان شد که با چینی ها برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید مذاکره شده است. روز بعد هم عنوان شد که شاکری اعلام نموده وزارت راه و شهرسازی همانطور که با انبوه سازان داخلی درحال مذاکره است، یک طرف مذاکره هم چینی ها هستند.
به فاصله یک روز بعد از این صحبت (۲۱ مهرماه ۱۴۰۰) محمدرضا رضایی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس ـ مخالفت کمیسیون متبوع خودرا با ساخت مسکن در داخل کشور توسط چینی ها اعلام نمود و اظهار داشت: وقتی بیش از ۵۰۰ هزار مهندس ساختمان در کشور وجود دارد هیچ دلیلی برای حضور شرکتهای خارجی در طرح تولید مسکن نیست.
بگفته رضایی کوچی، این مساله در کمیسیون عنوان شد و نظر اعضای کمیسیون این بود که روی شرکت های داخلی در کشور سرمایه گذاری کنیم؛ کما این که از نظر صنعتی سازی این شرکتها مشکلی نداریم و می توانیم به رویه ساخت این واحدهای ساختمانی نیز سرعت ببخشیم.
همان روز اقبال شاکری باردیگر در گفت و گو با یکی از رسانه ها به صورتی صحبت قبلی منتسب به خودرا تکذیب نمود و اظهار داشت: «انشاءالله با توان داخلی موفق می شویم هر سال یک میلیون مسکن بسازیم. صحبتی هم که شده فقط خبری بوده که وزارت راه و شهرسازی برای کارهای خودش با چینی ها مذاکره کرده است. در همین حد.»
در این خصوص ایرج رهبر ـ نایب رئیس انجمن انبوه سازان ـ گفته است: در ایران قراردادهای کلانی که با شرکت های خارجی امضا می شود، شفافیت لازم را ندارد و نه فقط احتمال بروز فساد را تشدید می کند که اصولا مشکل عدم تحویل بموقع مسکن، مساله نقدینگی است، نه این که چینی ها توان فنی و مهندسی بالاتری دارند.
بگفته ایرج رهبر، وقتی دست دولت خالی است و توان تسویه بدهی خودرا با پیمانکاران ندارد، چه پیمانکار ایرانی باشد و چه چینی، هر دو کار را رها می کنند.
پنج سال قبل هم در جریان برگزاری یک نمایشگاه ۵۷ شرکت خارجی در ایران حضور یافتند که ۴۰ شرکت از چین بودند. غرفه داران چینی تمایل خودرا برای حضور در بازار پسابرجامی مسکن ایران اعلام نمودند اما به دلایلی همچون رکود ساخت و ساز در ایران و مساله تحریمها این مساله محقق نشد. ماجرای تایید و تکذیب حضور سازندگان چینی برای ساخت مسکن در ایران، واکنشهای منفی دیگری را هم در پی داشت. منتقدان به بدعهدی چینی ها در ساخت آزادراه تهران ـ شمال و شائبه استفاده آنها از برق ارزان ایران برای استخراج بیتکوین اشاره می کنند.
منبع:

1400/07/23
09:58:15
0.0 / 5
249
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری