در گفت وگو با ارتباط با مشتری مطرح شد

مراقب سفره کارگران و بازنشستگان باشیم

مراقب سفره کارگران و بازنشستگان باشیم

به گزارش ارتباط با مشتری یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه راه مهار تورم، کنترل حقوق و دستمزد نیست، اظهار داشت: اگر نگاه به حقوق و دستمزدها این باشد که تورم را کم کند، این اتفاق هیچ گاه نمی افتد.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، بر لزوم تقویت سفره کارگران اصرار کرد و اظهار داشت: این نگاه که کنترل تورم را به دستمزد گره بزنیم و تصور نماییم با نگه داشتن سقف دستمزد در یک مبلغی به صورتی با افزایش تورم مقابله می نماییم درست نیست. این نگاهی بود که در بعضی دولتها در سنوات گذشته شاهد بودیم و موجب شد که تورم نسبت به حقوق و دستمزد خیلی جلو برود تا جایی که سفره محرومان و طبقات کارگر و بازنشسته کوچکتر شود.

وی افزود: در چند دوره حقوق و دستمزدها کمتر از تورم تعیین و گاهی افزایش حقوقها ۱۰ درصد و۱۵ درصد شد سال بعد تورم ۷۰ درصدی اتفاق افتاد؛ بنابر این انتظار داریم متولیان امر به تجربه ناموفق قبل توجه نمایند و به اشکال مختلف با کسری بودجه مقابله و نقدینگی را ساماندهی کنند.

این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه کارگران بارها اعلام نموده اند که به شرط تثبیت قیمتها و مهار تورم خواهان افزایش دستمزد نیستند، اظهار نمود: اگر دولت بتواند همه چیز را ثابت نگه دارد و افزایش لحظه به لحظه قیمتها را شاهد نباشیم نیازی به افزایش حقوق نیست ولی از شروع سال تا حالا قیمت خیلی از کالاها چندبار تغییر قیمت داشته و هربار که حقوق ها با درصد کمی بالا رفته تورم سال بعد بیشتر شده است و در این چرخه، معیشت کارگران و بازنشستگان حداقل بگیر و اقشار محروم و لطمه پذیر بیشتر گرفتار مشکل شده است در صورتیکه در این شرایط باید مراقب سفره کارگر و بازنشسته باشیم.

نجف افزود: در صورتیکه امسال سقف افزایش اجاره بها ۲۵ درصد اعلام گردید اما دیدیم که در بیشتر قراردادهای اجاره رعایت نشد و حتی نسبت به پارینه ۱۰۰ درصد افزایش داشت. اگر کارگری با ۵ میلیون تومان حقوق قبلا دو میلیون تومان کرایه خانه پرداخت می کرد، حالا باید چهار میلیون تومان اجاره بپردازد با این وضعیت چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه آن حاشیه نشینی اطراف شهرها می شود و با افزایش حاشیه نشینی ناهنجاری های اجتماعی مثل سرقت، اعتیاد و رواج می یابد.

وی درعین حال افزایش پلکانی حقوق کارمندان را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: با افزایش حقوق و دستمزد به شکل پلکانی فاصله طبقاتی از بین می رود و کسانی که از حداقل دستمزد برخوردار می باشند و پایین ترین حقوق را دارند، حقوق و دستمزد بیشتری می گیرند.

این کارشناس حوزه کار در آخر با اعلان اینکه راه مهار تورم، کنترل حقوق و دستمزد نیست، اظهار داشت: اگر نگاه این باشد که به حقوق و دستمزد بعنوان یک ابزار کنترلی نگاه نماییم که تورم را کم کند این اتفاق هیچ گاه نمی افتد. نباید به شکلی پیش برویم که جامعه حقوق بگیر که بخش اعظمی از آنها حداقل بگیرند قدرت خریدشان را از دست بدهند و معیشتشان به خطر بیفتد. در عین حال تاکید ما این است که بجای چاپ اسکناس بدون پشتوانه که تورم زا است برای جبران کسری بودجه و تجمیع نقدینگی ها راهکارهای دیگری در پیش گرفته شود.

منبع:

1400/07/30
11:59:18
0.0 / 5
221
تگهای خبر: اجتماعی , بودجه , تورم , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری