در گفت وگو با ارتباط با مشتری مطرح شد

۵ دلیل اجبار طرح دورکاری در کشور

۵ دلیل اجبار طرح دورکاری در کشور

به گزارش ارتباط با مشتری یک کارشناس حوزه کار با تشریح علل اجرای طرح دورکاری در کشور، آنرا یک تکلیف دولتی و اجبار اساسی در کشور دانست که با عنایت به شرایط موجود ادامه خواهد داشت.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تشکیل دولت الکترونیک از اهداف اصلی دولت به حساب می آید که در زمان دولت نهم پایه گذاری و مورد قبول واقع شد بنابر این یک تکلیف دولتی است و از این حیث باید در کشور صورت گیرد ولی علل دیگری داریم که بر مبنای آنها باید به سمت دورکاری حرکت نماییم.

وی در پاسخ به این پرسش که چه دلایلی باعث الزامی شدن دورکاری در کشور می شود؟ این طور بیان نمود: ما ناگزیریم به علت کاهش بهره وری که هم در حوزه نیروی انسانی و هم استفاده از سرمایه های مادی کشور طی سال های گذشته با آن درگیر بودیم مسأله دورکاری را مورد بازبینی قرار بدهیم؛ وقتی بهره وری در کشور پایین است و طبق پژوهش ها برای کارگران و کارمندان در طول روز این مسئله کمتر از یک ساعت محاسبه می شود به معنای از بین رفتن سرمایه های کشور به لحاظ مادی و انسانی است.

این کارشناس حوزه کار افزود: یکی از علل اساسی که باید از ابزارهای نوین و اینترنت و دورکاری استفاده نماییم بحث افزایش بهره وری در کشور است. متاسفانه در طول سال های گذشته نه تنها ابزارهای نوین و فناوری های نوین را در جهت ارتقای بهره وری به کار نگرفتیم بلکه از سرمایه های انسانی هم به صورت سنتی استفاده کردیم.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: دومین موضوع، بحث استفاده از انرژی است. کشور ما یکی از پرمصرف ترین کشورهای جهان در حوزه انرژی به حساب می آید و در مدت تحریم دیدیم که گرفتار مشکلات عدیده به لحاظ زیرساختی جهت استفاده از انرژی در کشور هستیم. نمونه اش برق بود که امکان دارد در زمستان هم برای ما مشکل ایجاد نماید و همینطور گاز که در روزها و ماه های آینده به علت سرما ایجاد مشکل خواهد نمود.

وی افزود: وقتی از ابزارهای نوین استفاده می نماییم و کمتر در خیابان یا در محیط های کاری حضور می یابیم سبب می شود صرفه جویی جدی در مصرف انرژی در کشور شکل بگیرد.

به گفته این کارشناس، افزایش تردد، حمل و نقل ترافیک و حضور در سازمانها و ادارات دولتی که با استفاده زیاد از انرژی برق و گاز مواجهند لزوم دورکاری را نشان داده است و این طرح می تواند میزان مصرف انرژی در کشور را که حالا به شدت مورد نیاز و اولویت کشور است آن هم در شرایطی که به علت تحریم ها زیرساختها صدمه دیده ساماندهی کند.

وی مشاغل نوین را از دیگر الزامات اجرای دورکاری عنوان نمود و اظهار داشت: سومین دلیلی که ما را مجبور به دورکاری می کند، مشاغل نوین است. الان بسیاری از شغل ها در دنیا به علت تکنولوژی های جدیدی که آمده از بین رفته است. پلت فرم های اینترنتی علاوه بر این که انجام کارهای مختلف در عرصه تولید و خدمات را تسهیل و ارزان می کنند سبب شده شغل های جدیدی در کشور ایجاد شود، بنابر این باید شغل های سنتی را کنار بگذاریم که برای ما خسارت ایجاد می کرد و هزینه داشت و با مشکلات عدیده همراه بود و میزان سرمایه گذاری در آنها سنگین بود.

حاج اسماعیلی اظهار داشت: این پلت فرم های اینترنتی فضای خوبی را برای تسهیل در کارها بوجود آورده که با استفاده از آنها هم می توانیم شغل جدید ایجاد نماییم و هم کارها را با سرعت و کیفیت بالا و به شکل ارزان انجام بدهیم.

این کارشناس حوزه کار افزود: ما باید به سمتی برویم که کارها در کشور هماهنگ صورت گیرد و از ابزارهای دورکاری برای هماهنگی بین سازمانها و ادارات مختلف جهت تسریع در کار مردم و خدماتی دهی بهتر استفاده نماییم. وقتی ما به سمت دورکاری نمی رویم سازمانها و ارگانهای مختلف به صورت سیستمی در سامانه به هم متصل نمی شوند و این هماهنگی و همپوشانی را برای تولید کالا و خدمات در کشور ندارند.

وی افزود: چهارمین دلیلی که دورکاری را برای ما اولویت بخش می کند این است که کشور ما بیشتر اشتغالش بخش خدمات است و مشاغل خدماتی عموما وابسته هستند به کارهایی که می تواند از راه دورکاری و در منزل صورت گیرد. در دوران کرونا سایتهای فروش آنلاین رونق بسیاری پیدا کرد، سفارشها شامل بلیت هواپیما یا قطار، مواد سوپرمارکتی و خرید کالا اینترنتی شد، پس خدمات می تواند به صورت اینترنتی و دورکاری برای مردم دستاوردهای زیادی داشته باشد.

حاج اسماعیلی در انتها کاهش هزینه های کشور را مهم ترین دلیل دورکاری دانست و اظهار نمود: مهم ترین دلیلی که به اجرای دورکاری در شرایط موجود نیاز داریم، کمک به هزینه های دولتی است. دولت به شدت درگیر کسری بودجه است چون بیشتر از دو سوم بودجه، بودجه جاری است و غیر از حقوق و مزایا، مابقی هزینه های کشور است پس هرچه به سمت دورکاری برویم بودجه چابک تر می شود و دولت با فراغ بال بهتری کشور را مدیریت کند. ضمن آنکه این کار در کاهش تورم و هزینه های اجتماعی و همینطور عرضه خدمات رفاهی بیشتری که دولت می تواند با سرمایه گذاری انجام بدهد تأثیر دارد.

منبع:

1400/08/01
09:32:04
0.0 / 5
213
تگهای خبر: اجتماعی , اشتغال , بودجه , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری