حضور چین برای پروژه های مسکن در ایران تایید شد

حضور چین برای پروژه های مسکن در ایران تایید شد

به گزارش ارتباط با مشتری به دنبال مطرح شدن حضور چینی ها برای ساخت مسکن در ایران توسط یکی از نمایندگان مجلس که البته بعدا تکذیب شد، معاون وزیر راه و شهرسازی صراحتا مذاکره با چینی ها در ایران را تایید کرده اما گفته که آنها مقرر است تکنولوژی وارد کنند نه این که بسازند. این ذهنیت هم بوجود آمد که تکنولوژی چین مقرر است به کاهش ۳۰ درصدی قیمت تمام شده مسکن در ایران منجر شود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، ۱۹ مهرماه سال جاری یکی از نمایندگان مجلس از مذاکره با چین برای ورود به ساخت مسکن در چارچوب قانون جهش تولید و تأمین مسکن اطلاع داد. این جمله کوتاه اقبال شاکری که بازتاب گسترده ای در رسانه ها ایجاد کرد، واکنش رضایی کوچی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس ـ را به دنبال داشت که ضمن مخالفت با مذاکره وزارت راه و شهرسازی با چینی ها برای ساخت انبوه مسکن در ایران بیان کرد با وجود ۵۰۰ هزار مهندس عمران در کشور، توان ساخت یک میلیون مسکن در ایران وجود دارد.
اقبال شاکری هم روز بعد اظهارات منتسب به خویش را تکذیب نمود و اظهار داشت: «صحبتی هم که شده صرفاً خبری بوده که وزارت راه و شهرسازی برای کارهای خودش با چینی ها مذاکره کرده است. در همین حد. بقیه نکاتی که ذکر شده اصلا حقیقت ندارد. انشاءالله با توان و قدرت بخش خصوصی داخلی دارد موفق می شویم هر سال یک میلیون مسکن را طی ۴ سال آینده بسازیم.»
بعد از این موضع گیری های متفاوت، تصور بر این بود که حضور چین در ایران برای خانه سازی منتفی است. اما شب گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی بر حضور عن قریب چینی ها در ایران صحه گذاشت، البته نه برای ساخت بلکه برای ورود تکنولوژی. محمود محمودزاده در مورد مشارکت چین در ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: مذاکراتی که با کشور چین و سایر کشورها انجام شده در حوره ساخت نیست بلکه مذاکره با چینی ها به منظور ورود فناوری های نوین ساخت است که منطبق با معماری و هویتی که در ایران وجود دارد، بتوانیم سرعت، کیفیت و قیمت تمام شده را مدیریت نماییم که این بسیار موثر است.
او که وعده داده واحدهای قانون جهش تولید مسکن ۳۰ درصد پایین تر از نرخ بازار عرضه گردد، گفته است: الان در ساخت وسازهای سنتی یک واحد مسکونی بین یک سال و نیم تا دو سال، راه اندازی می شود اما درصورتیکه صنعتی سازی رواج پیدا کند در یکسال این کار قابل انجام است که حداکثر ۳۵ درصد پایین تر از قیمت بازار راه اندازی خواهد شد و کیفیت آن هم متفاوت از ساخت و ساز سنتی است.
از این صحبت محمودزاده چنین برداشت می شود که یکی از راهکارهای کاهش قیمت تمام شده واحدهای جهش تولید و تأمین مسکن، استفاده از تکنولوژی چین خواهد بود.
این در شرایطی است که از حدود دو ماه قبل به مبحث صنعتی سازی توسط وزارت دفاع اشاره شد. مقرر است این وزارت خانه ۱۰۰ هزار واحد را به روش صنعتی در چارچوب توافقنامه با وزارت راه و شهرسازی بسازد. عنوان شد که واحدهای این طرح مقرر است مدت اجرای پروژه را از ۳۶ ماه به شش ماه برساند و عمر مفید ساختمانها از ۲۵ تا ۳۰ سال به بالای ۱۰۰ برسد. در این حوزه علی اکبر سلیمانی ـ معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع ـ اعلام نمود که با استفاده از توان دانشمندان جوان این ایده را به یک محصول بومی تبدیل نماییم.
با عنایت به وجود ۵۰۰ هزار مهندس و توان علمی نیروهای داخلی که همواره به آن اشاره شده، حال این سوال مطرح می شود که چینی ها مقرر است چه ارزش افزوده ای به صنعت ساختمان ایران بیاورند؟ البته برخی معتقدند ورود چین به صنعت ساختمان ایران مزایایی همچون ورود تکنولوژی و ابزار پیشرفته، ورود سرمایه، امکان تهاتر پول نفت، ایجاد رقابت در بخش ساختمان و افزایش اشتغال کارگران ایرانی را به دنبال خواهد داشت.1400/08/02
12:37:49
0.0 / 5
237
تگهای خبر: اشتغال , بازار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری