مظنه آپارتمان نوساز در تهران

مظنه آپارتمان نوساز در تهران

ارتباط با مشتری: هر روز از تعداد واحدهای کمتر از پنج سال ساخت موجود در بازار مسکن شهر تهران کم می شود که از دلایلی همچون افت ساخت و ساز، کاهش قدرت خرید متقاضیان و کمبود زمین نشأت می گیرد؛ هم اکنون کف قیمت آپارتمان 50 متری کمتر از پنج سال در شهر تهران حدود یک میلیارد تومان است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، بهار امسال برای ۱۱ هزار و ۵۵ واحد مسکونی جدید در شهر تهران پروانه صادر شده که از کاهش ۱۷.۲ درصد و ۱۳.۸ درصد به ترتیب نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال قبل حکایت دارد. متوسط تعداد واحدهای مسکونی در هر پروانه ساختمانی ۷ واحد بوده است. بیش از ۹۴ درصد پروانه ها نیز برای راه اندازی ساختمانهای ۵ طبقه و بیشتر دریافت شده است.
عوامل مختلفی بر روند نزولی ساخت و ساز در شهر تهران اثرگذار بوده که با اهمیت ترین آن به رشد شدید قیمت مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی و کمبود زمین مربوط می شود. به دنبال خروج تقاضای مصرفی، خرید و فروشهای سرمایه گذاری نیز به تدریج گرفتار افت شده است؛ بطوریکه اکنون بازار مسکن شهر تهران به یک سوم ظرفیت معمول خود رسیده و در مهرماه ۱۴۰۰ فقط ۵۴۷۱ معامله مسکن در شهر تهران انجام شد.
باتوجه به جهش قیمتها که با افت پمپاژ واحدهای مسکونی جدید همراه شده، اکنون اغلب واحدهای موجود در بازار سکن پایتخت را خانه های بالای ۵ سال تشکیل می دهند؛ بطوریکه هم اکنون ۶۷ درصد معاملات مربوط به آپارتمانهای بالای ۵ سال ساخت است. در مهرماه ۱۴۰۰ واحدهای کمتر از ۵ سال ۳۳ درصد از کل معاملات را در بر گرفتند، واحدهای ۶ تا ۱۰ سال ۲۱.۸ درصد و واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ۱۸.۴ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند که رتبه های اول تا سوم را از این نظر داشتند. خانه های با عمر بنای ۱۱ تا ۱۵ سال با ۱۳.۸ درصد و بیش از ۲۰ سال با سهم ۱۳.۱ درصد جایگاههای بعدی را در معاملات مهرماه ۱۴۰۰ به خود اختصاص دادند. سهم واحدهای کمتر از ۵ سال از ۵۸ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۳۳ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
میانگین قیمت زمین در شهر تهران ۴۵ میلیون تومان در هر متر مربع است. این آمار در زمستان ۱۳۹۹ ارائه شده و شواهد نشان میدهد در سال ۱۴۰۰ تورم سنگینی را در بخش زمین نداشته ایم. هم اکنون سازنده ها به سبب نبود تصویری روشن از بازدهی سرمایه در بخش مسکن، سردرگم هستند. در سوی دیگر کمبود زمین در پایتخت به ایجاد فاصله قیمتی بین مسکن و زمین منجر گردیده است. اکنون متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۱.۶ میلیون تومان و میانگین قیمت زمین ۴۵ میلیون تومان است.


هم اکنون نرخ پیشنهادی هر متر مربع مسکن شهر تهران برمبنای اطلاعات یک سامانه ملکی ۵۰.۳ میلیون تومان است که با وزن دهی برمبنای توزیع آماری معاملات مسکن در مناطق مختلف به ۳۲.۳ میلیون تومان می رسد. این تفاوت در حقیقت فاصله قیمتی بین آنچه مالکان در نظر دارند با نرخ قطعی میانگین معاملات است. بیشترین کاهش نرخهای پیشنهادی برمبنای قیمت هر متر مربع در مناطق ۲۰، ۱۹ و ۵ به ترتیب با ۳ درصد، ۲.۲ درصد و ۱.۸ درصد کاهش و بالاترین افزایش قیمت به مناطق ۲، ۱۷ و ۱ به ترتیب با ۵.۱ درصد، ۴.۶ درصد و ۴.۱ درصد رشد در یک ماه گذشته مربوط می شود.
از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در ۳۰ روز اخیر قیمتهای پیشنهادی در مناطق ۱، ۲، ۶، ۷، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۲۲ افزایش و در سایر مناطق کاهش داشته است. به طور متوسط نیز در شهر تهران نرخهای پیشنهادی بدون وزن دهی ۱.۳ درصد و با وزن دهی ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرد.

الان زمان خوبی برای خرید مسکن است؟
سید محمد مرتضوی ـ کارشناس بازار مسکن ـ درباره پیش بینی این بازار تا آخر سال جاری به ایسنا اظهار داشت: ما با موضوع تحریم های خارجی مواجهیم که همه سطوح اقتصادی را درگیر خود کرده است. بسیاری از فعالین اقتصادی نگاهشان به شکسته شدن یا نشدن تحریمها است که تاثیرات جدی بر قیمت ارز و بازارهای همسو با آن خواهد داشت. از جانب دیگر متناسب با تورم نیمه دوم سال، در ماههای بهمن و اسفند انتظار افزایش معاملات و رشد محدود قیمت را داریم که در حد تورم شش ماهه دوم خواهد بود.
وی اشاره کرد: امسال به سبب رکود معاملات مسکن، متناسب با تورم بیش از ۴۰ درصد عمومی شاهد افزایش قیمت مسکن نبودیم اما در نخستین مراجعات به بازار مسکن قیمتها افزایش می یابد که بطور معمول در ماههای پایانی سال اتفاق می افتد، بدین سبب شرایط فعلی مناسبترین زمان برای خرید خانه است. فروشنده ها نیز تمایل زیادی به فروش دارند.
بدین سبب گزارش، افزایش قیمت مسکن طی هشت ماه گذشته در مقایسه با تورم ۴۵ درصدی به صفر نزدیک بوده است. اختتام سال ۱۳۹۹ قیمت هر متر خانه در تهران بطور متوسط ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان بوده که در مهرماه ۱۴۰۰ به ۳۱ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان رسیده که رشد ۴.۵ درصدی را نشان میدهد. کاهش ۰.۲ درصدی قیمت در مهرماه نیز نشان داد که بازار کشش رشد سنگین قیمتها را ندارد.
بنظر می رسد برنامه دولت برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی منجر به آرامش در بازار مسکن شده است. در وضعیت فعلی عواملی مثل ثبات نرخ ارز، کاهش توان متقاضیان مسکن، نبود ظرفیت افزایش قیمت ناشی از پرش قیمتی سال های ۹۶ تا ۹۹، انتظار برای انجام مذاکرات هسته یی و شروع پروسه ثبت نام برای واحدهای نهضت ملی مسکن از عوامل کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن شمرده می شود.
منبع:

1400/09/05
20:58:45
0.0 / 5
471
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری