جذب بیش از ۱۴ هزار كارجو در واحدهای اقتصادی

تازه ترین آمار واحدهای پذیرنده نیروی کار

تازه ترین آمار واحدهای پذیرنده نیروی کار

به گزارش ارتباط با مشتری گزارش عملکرد صد روزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار نشان داده است که طی این مدت ۱۴ هزار و ۷۷۲ نفر از کارجویان در واحدهای اقتصادی پذیرنده جذب و به خدمت گرفته شده اند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار با هدف فرصت دهی به کارفرمایان برای تربیت و ارتقاء مهارتهای شغلی و اشتغال پذیری جوانان جویای کار ۱۵ ساله و بالاتر فاقد مهارت یا کم مهارت تدوین شده است.

از مهم ترین اهداف طرح، آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصا در صنایع دستی، کمک به بنگاه های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند، کاهش هزینه های جذب و بکارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاه های اقتصادی می باشد.

در این طرح فرصت حداکثر یک ساله به کارفرما داده می شود تا به داوطلبان حائز شرایط، مهارتهای شغلی در محیط کار را انتقال دهد و مهـارت آموز بعد از کسب دانش کافی در یکی از حرفه های آموزشی مجاز، برپایه توافق کارفرما و فرد آموزش گیرنده وارد بنگاههای اقتصادی خصوصی و تعاونی دارای پروانه کسب یا بهره برداری از مراجع ذیصلاح یا واحدهای وابسته به نیروهای مسلح شده و تحت نظارت مرکز یادگیری و مطابق مقررات آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در واحدهای مشمول طرح دوره های مهارت آموزی را می گذراند.بر اساس گزارش عملکرد سه ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار ۱۴ هزار و ۷۷۲ نفر در واحدهای پذیرنده کشور جذب شده اند.

در طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار با اعطای فرصت حداکثر یک سال به کارفرما، داوطلبان جوان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۲ سال حائز شرایط، مهارتهای شغلی را در محیط کار فرا می گیرند. مسئولیت اصلی اجرای این طرح در سالهای اخیر به عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای بوده است.

از سال ۱۳۹۶ تا آخر آبان سال جاری، بیشتر از ۷۹ هزار و ۵۰۰ کارفرمای بخشهای خصوصی و تعاونی در طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار مشارکت داشتند.

نتایج این گزارش از آن حکایت می کند که از سال ۱۳۹۶ تا آخر آبان ۱۴۰۰حدود ۷۹ هزار و ۵۱۱ کارفرمای بنگاههای اقتصادی بخشهای خصوصی و تعاونی در این طرح مشارکت کرده و فضای کارگاهی و نیروی انسانی ماهر خویش را بعنوان مربی در اجرای طرح به خدمت گرفته اند.

پیش از این معاونت اشتغال وزارت کار در گزارشی از نتایج طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار مجموع تعداد واحدهای پذیرنده کارورز از سال ۱۳۹۶ تا آخر شهریور ماه ۱۴۰۰ را ۷۶ هزار و ۸۲۶ واحد و سهم واحدهای پذیرنده کارورز در بخش خدمات را ۳۱.۹ درصد، بخش صنعت ۵۱.۷ درصد، فرهنگ و هنر ۹ درصد و کشاورزی را ۷.۴ درصد اعلام نموده بود.

طول دوره مهارت آموزی حداقل ۱۲۰ روز و حداکثر ۳۶۰ روز و حداقل سن مهارت آموز ۱۵ سال است و مهارت آموز در طول دوره مهارت آموزی زیر پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار گرفته و دولت هزینه بیمه مسئولیت و حوادث مشمولان را برعهده دارد. با انتهای دوره مهارت آموزی، آزمون گرفته و به مهارت آموزان گواهینامه مهارت آموزی داده می شود.

در برنامه ششم توسعه، بیکاری بعنوان یکی از ابرچالشهای کشور و بازار کار عنوان شده و برهمین اساس بر ضرورت تحرک بخشی به بازار کار و ایجاد فرصتهای شغلی بخصوص برای جوانان، زنان و فارغ التحصیلان دانشگاهی تاکید گردیده است.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار، در جهت اجرای بند ۲ سیاستهای کلی اشتغال ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری و بند ۵ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکرد ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال مولد و پایدار و استمرار و تثبیت اشتغال موجود بخصوص در مشاغل خرد و خانگی با استفاده از آموزشهای مهارتی در محیط های کارگاهی تدوین شده است.
1400/09/13
16:26:45
0.0 / 5
437
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری