قیمت شش منطقه محبوب در تهران

قیمت شش منطقه محبوب در تهران

ارتباط با مشتری: شش منطقه از شهر تهران که محدوده سکونتی اقشار متوسط و بالا شمرده می شود در میان مناطق 22 گانه حدود نیمی از معاملات مسکن را به خود اختصاص می دهد؛ تعداد قراردادهای خرید و فروش در یکی از مناطق مذکور (منطقه 5) به تنهایی از هفت منطقه جنوبی تهران بیشتر است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آمار آبان ماه ۱۴۰۰ نشان میدهد مناطق ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۱۴ و ۸ که به ترتیب بالاترین میزان معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران را در میان مناطق ۲۲ گانه به خود اختصاص می دهند ۵۱.۷ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش را در بر گرفتند. در این میان قیمت مسکن در سه منطقه شامل ۵، ۲ و ۴ بالاتر از میانگین شهر و در سه منطقه دیگر شامل ۱۰، ۱۴ و ۸ پایین تر از میانگین قرار دارد. اما بطور نسبی می توان مناطق مذکور را هدف اقشار متوسط جامعه دانست.
تعداد معاملات ماهیانه مسکن در شش منطقه از جنوب شهر تهران کمتر از ۲۰۰ فقره و در دو منطقه کمتر از ۱۰۰ فقره بوده است. جمع تعداد قراردادهای خرید و فروش آپارتمان در مناطق ۹، ۱۲، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ که همگی در نیمه جنوبی تهران قرار دارند به تعداد معاملات منطقه ۵ نمی رسد. آبان امسال در منطقه ۵ تعداد ۱۰۱۱ فقره قرارداد خرید و فروش مسکن منعقد شد؛ در حالی جمع معاملات در هفت منطقه مذکور ۹۴۳ فقره بود.
توزیع معاملات برحسب قیمت یک متر مربع نیز نشان میدهد آبان ۱۴۰۰ واحدهای دارای قیمت ۱۵ تا ۳۵ میلیون تومان در هر متر مربع ۵۶.۲ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش را به خود اختصاص دادند. از نظر مساحت نیز آپارتمانهای ۴۰ تا ۸۰ متر ۵۵.۷ درصد از معاملات را در بر گرفتند. در این بین رتبه اول از نظر متراژ به واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با ۱۶.۱ درصد از کل معاملات تعلق گرفت. درباب ارزش هر واحد مسکونی هم خانه های با قیمت ۵۰۰ میلیون تا ۲.۵ میلیارد تومان ۶۰.۵ درصد از معاملات را شامل شدند.
اگر متوسط قیمت هر متر خانه در شهر تهران یعنی ۳۲ میلیون تومان را در رتبه اول از نظر متراژ یعنی ۵۰ تا ۶۰ متر مربع ضرب نماییم محدوده قیمتی معاملات مسکن در شهر تهران ۱.۶ تا ۱.۹ میلیارد تومان است.


تمامی نمایه های مذکور نشان میدهد جدا از آنکه تقاضای سرمایه گذاری در مناطق گرانقیمت پایتخت تا حد زیادی از بازار مسکن خارج شده، طرف تقاضای مصرفی در جنوب تهران از قدرت خرید متناسب با رشد چهار سال اخیر برخوردار نیست و نبض بازار در اختیار سفته بازان یا متقاضیان واقعی در مناطق متوسط تهران است.
از جانب دیگر شواهد و قرائن نشان میدهد بازار مسکن در آبان ماه با تحرک نسبی روبه رو شده است. تعداد معاملات در آبان ماه در مقایسه با مهرماه امسال ۳۳.۵ درصد و نسبت به آبان پارینه ۶۳.۵ درصد افزوده شد. همین طور بررسی ها از افزایش محسوس بازدید از آگهی های ملکی در آبان ماه نسبت به مهرماه حکایت دارد. بیشترین میزان رشد بازدید از آگهی های مسکن یک سامانه ملکی در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به ترتیب مربوط به مناطق ۲۲، ۳، ۱۵، ۱، ۹، ۱۷، ۱۰ و ۴ بوده است. قیمت پیشنهادی مسکن در آبان ماه ۱۴۰۰ نسبت به ماه گذشته ۰.۸ درصد و با وزن دهی به مناطق برمبنای تعداد معاملات قطعی ۲.۸ درصد بوده است.
بنظر می رسد دو عامل عمده شامل مذاکرات برای رفع تحریمها و نزدیک شدن به ماههای پایانی سال در رونق نسبی بازار مسکن موثر بود. رصد تغییرات به وجود آمده در بازار مسکن طی یک ماه گذشته نشان میدهد با وجود افزایش ۱.۲ درصدی قیمت کل، مناطق جنوبی تهران با ثبات یا کاهش قیمت همراه بوده اند که نشانه ای از نبود ظرفیت در تقاضای مصرفی است و فعالان بازار ملک انتظار دارند این بازار تا آخر سال با مقداری رشد معاملات با ثبات نسبی قیمت همراه شود.
بدین سبب گزارش، آبان ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد بالا رفته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه نیز حدود ۷.۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان میدهد.
منبع:

1400/09/13
23:36:45
0.0 / 5
246
تگهای خبر: بازار , جامعه , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری