روستاهای ساوه، کم جان در مقابل زلزله

روستاهای ساوه، کم جان در مقابل زلزله

به گزارش ارتباط با مشتری، مرکزی جمعه ۱۱ شهریورماه سال جاری بود که زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۶ ریشتر در عمق هشت کیلومتری زمین، ۲۰ کیلومتری ساوه، ۲۹ کیلومتری غرق آباد و ۳۶ کیلومتری تفرش را لرزاند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، استان مرکزی گرچه در مناطق کم خطر کشور به سبب وقوع زلزله واقع شده، اما چون بر روی گسل زلزله قرار دارد هر ازچندگاهی زیر پایش می لرزد و شهرستان ساوه در بین دیگر شهرستان های این استان، طی سال های اخیر سهم بیشتری از این لرزش ها را به خود مختص کرده است که نمونه آن وقوع زلزله در مهرماه سال 92 در روستای سنگک بخش نوبران و زلزله هفته پیش در ۲۰ کیلومتری این شهرستان بوده است.
به سبب زلزله خیز بودن این شهرستان، علاوه بر حفظ آمادگی مدیریت بحران برای جلوگیری از بروز خسارات احتمالی، ارتقای سطح ایمنی ابنیه و استقامت بنای واحدهای مسکونی لزوم دوچندان دارد.
در همین رابطه رئیس بنیاد مسکن و انقلاب اسلامی شهرستان ساوه در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: زلزله ۳.۶ ریشتری اخیر، منطقه غرق آباد و ساوه را تحت تأثیر خود قرار داد اما خوشبختانه تلفات جانی و مالی به دنبال نداشت و خسارتی متوجه روستانشینان نشد.
محمدکاظم آب پیکر در ادامه درمورد وضعیت بناهای مسکونی روستاهای شهرستان ساوه اضافه کرد: بنیاد مسکن در طرح ویژه مسکن روستایی، اعطای تسهیلات ارزانقیمت به ساکنین روستاها را در دستور کار قرار داده است اما با این وجود تنها ۴۰ درصد خانه های روستایی این شهرستان را مقاوم سازی کرده و حدود ۶۰ درصد منازل روستایی بخش مرکزی و نوبران همچنان دارای بافت قدیم خشت و گلی هستند و نیاز مبرم به مقاوم سازی دارند تا در حوادث غیرمترقبه نظیر سیل و زلزله گرفتار بحران نشویم.
وی با تکیه بر این که بخشی از بناهای مسکونی روستایی به لحاظ سازه ای و مصالح بکار رفته و قسمتی دیگر به سبب ساخت و سازهای غیرمجاز، غیرمقاوم هستند، اضافه کرد: برای مقاوم سازی بناهای مسکونی روستایی باید دستگاههای اجرایی و خدمات رسان، دهیاران و مراجع ذیربط مشارکت داشته باشند.
آب پیکر ضمن اشاره به این که پیشگیری و مقاوم سازی در روستاها بر درمان مقدم است، اضافه کرد: روستائیان باید برای حفظ و حراست از مال و جان خویش در مقابل بلایای طبیعی با دریافت تسهیلات و حمایت بنیاد مسکن نسبت به مقاوم سازی ابنیه اقدام نمایند.
وی ضمن اشاره به اجرای طرح های انبوه سازی اظهار داشت: کاهش تراکم واحدهای مسکونی و استفاده بهینه از زمین همچون خصوصیت های طرح های انبوه سازی است که منجر به ساخت بناهای ایمن و مقاوم شدن آن خواهد شد.
رئیس بنیاد مسکن ساوه با تاکید مجدد بر این که بیشتر بناهای مسکونی روستایی در این شهرستان به صورت خشت و گلی است که از قدیم الایام راه اندازی شده و تابحال بازسازی نشده اند، خاطرنشان کرد: این بناها تهدیدی برای سلامت جوامع روستایی در مقابل وقوع بلایای طبیعی هستند و روستانشینان می توانند با دریافت تسهیلات بهسازی بدون محدودیت منازل مسکونی خویش را مقاوم سازی کنند.
وی تصریح کرد: شهرستان ساوه بر روی گسل زلزله قرار دارد و بیشتر منازل روستایی آن هم در زمره بافت فرسوده می باشند ازاین رو بهسازی و مقاوم سازی منازل روستایی لزوم دوجندان دارد و باید با حساسیت دنبال شود.
وی همینطور خواهان پیشگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز توسط دهیاران در روستاها شد و اظهار داشت: راه اندازی بنای مقاوم و پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و ناایمن برای شکل گیری بافت مسکونی مقاوم روستایی، باید در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با وجود اعطای تسهیلات ارزانقیمت به منظور مقاوم سازی بناهای مسکونی و عدم استقبال روستانشینان از این مزیت، از طرفی و تهدیداتی که در اثر وقوع زلزله و سایر بلایای طبیعی متوجه سلامت جوامع روستایی می شود، از طرفی، بنظر می رسد تسریع در تدوین قوانین کارآمد به منظور اجبار ساکنین روستاها برای مقاوم سازی بناهای مسکونی در سایه حمایت بیشتر می تواند به ارتقای سطح ایمنی ابنیه در روستاها کمک نماید.
منبع:

1401/06/19
15:56:04
0.0 / 5
266
تگهای خبر: تسهیلات , خدمات , قیمت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری