در ستاد خدمات سفر مطرح شد

آغاز پیک سفر از چهارشنبه و آماده باش به 5 استان

آغاز پیک سفر از چهارشنبه و آماده باش به 5 استان

به گزارش ارتباط با مشتری، معاون گردشگری با پیشبینی پیک سفر در هفته پیش رو و آغاز سفرها از روز چهارشنبه، بر خدمات رسانی شایسته به زائرین مشهد و آمادگی برای پوشش تعطیلات پایانی ماه صفر تاکید نمود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور و معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از استان های معین و همجوار استان خراسان رضوی خواست تا برای مانور مهم خدمت رسانی شایسته به زوار بارگاه امام رضا (ع) و مسافران تعطیلات پایانی ماه صفر آمادگی کامل و تمرکز جدی بر نظارت تأسیسات گردشگری و اقامتی استانها داشته باشند.
علی اضعر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در نشست مجازی با مدیران کل و مقامات استانداری استان های معین خراسان رضوی، شامل استان های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان و سمنان، گفت: طبق پیش بینی انجام شده از روز چهارشنبه، ۳۰ شهریور ماه امسال به مدت حداقل یک هفته شاهد پیک سفر خواهیم بود. همچنین باتوجه به ارادتی که هموطنان به زیارت بارگاه امام رضا (ع) دارند، تعداد قابل توجهی از آنها به طور پیاده و یا با استاده از امکانات حمل و نقل عمومی به سمت شهر مشهد مقدس مشرف می شوند.
او اشاره کرد: برمبنای این شرایط طبق مصوبه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، استان های مشخص به نام استان های معین خراسان رضوی تعیین شدند. در طول این زمان توجه کشور نیز به فرآیند میزبانی پیش رو جلب شد. بر این اساس شخص معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و استانداران در ستاد مرکزی خدمات سفر همگی تلاش کردند تا با مصوبات اجرائی و اقدامات لازم زمینه ارائه خدمات شایسته به زوار در راه و در شهر مشهد برقرار شود. این جلسه نیز بمنظور هماهنگی نهایی و دریافت نقطه نظرات و اقدامات استان های معین تشکیل شده است.

انتظاری که از استان سمنان می رود
شالبافیان با دریافت گزارش از استان های معین به طور مشخص درباره ی ی استان سمنان، اشاره کرد: انتظار ما از استان سمنان این است که دستاوردهای حاصل در نوروز ۱۴۰۱، در تعطیلات ماه صفر نیز استمرار پیدا کند؛ چراکه استان سمنان برای نخستین بار در بهار امسال کمترین میزان سوانح جاده ای را ثبت کرد. این مساله باید حتما در برنامه ریزی های ستاد سفر استان لحاظ شود.
او افزود: استان سمنان می تواند با همکاری پلیس راهور، اورژانس و هلال احمر نقش مهمی در راه بازگشت زوار و مسافران ایفا و تلاش کند که موضوع اسکان اضطراری و نظارت بر کیفیت خدمات تاسیسات گردشگری در رأس امور جای گیرد و حتما در این خصوص از اصناف یاری گرفته شود.
معاون گردشگری همچنین از مسؤولان استانی سمنان خواست تا از ظرفیت فرمانداری ها و دهیاری ها در طول مسیر باتوجه به وسعت مسیر گذری استان سمنان استفاده شود؛ چراکه طبق تجربه پیشین استان، امکان دخیل کردن دهیاری ها هم می تواند برای زوار و مسافران جذاب باشد و هم نقش مهمی در کاهش سوانح جاده ای داشته باشد.

ماموریتی که به خراسان جنوبی در تعطیلات ماه صفر سپرده شد
معاون گردشگری در ارتباط مجازی با مدیرکل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و مسؤولان استانداری خراسان جنوبی نیز گفت: اقدامات استان خراسان جنوبی درباره ی ی اسکان اضطراری و تامین نیازهای ضروری و ارزاق عمومی خصوصاً در شهرهایی که با ازدحام گردشگر روبه رو خواهند بود همانند طبس، از اهمیت زیادی برخوردارست.
او اضافه کرد: در استان خراسان جنوبی تعداد قابل توجهی با خودروی شخصی از این مسیر گذر می کنند، قسمتی از زوار نیز به طور پیاده مشرف می شوند. بدین جهت تعداد موکب ها و اقامتگاه های اختصاص یافته می تواند در تامین رفاه زوار مؤثر واقع شود.
شالبافیان با یادآوری این که همکاری استانداری خراسان جنوبی در نوروز سبب جذب تعداد قابل توجهی از گردشگران شد، بیان کرد: امیدواریم این همکاری را در خدمت رسانی به زوار و گردشگران تعطیلات پیش رو شاهد باشیم.
او همچنین خواست تا تمهیدات مناسب برای حضور نهادهای امدادرسان انجام و از ظرفیت های مردمی نیز برای پذیرایی از زوار استفاده گردد.
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین در ارتباط مجازی با مسؤولان استان خراسان شمالی به عنوان یکی دیگر از استان های معین خراسان رضوی با اشاره به اقداماتی که تا پیش از این انجام شده است، گفت: اقدامات به ثمر نشسته نقش مهمی در ماندگاری مسافران و زائرانی که به استان خراسان رضوی سفر می کنند، خواهد داشت و انتظار و خواسته صریح رهبری در سفر به استان خراسان شمالی نیز همین موضوع بوده است.

موکب ها در گلستان را بیشتر کنید
شالبافیان همچنین پس از دریافت گزارش استان گلستان به عنوان یکی دیگر از استان های معین خراسان رضوی افزود: استان گلستان از نظر فعال کردن فرمانداری ها و دهیاری ها می تواند به طور جدی وارد عمل شود. قسمتی از مسافران حتما در راه رفت یا برگشت از استان گلستان گذر می کنند.
او اشاره کرد: همه استان های معین خصوصاً استان گلستان به طور جدی تر ظرفیت صنایع بزرگ استان را برای افزایش موکب ها به کار گیرند. موکب هایی که می توانند نقش مهمی در پذیرایی، اطلاع رسانی، ارائه امکانات رفاهی و در نهایت خدمات رسانی شایسته به زوار داشته باشند.
شالبافیان با اشاره به نیاز به تامین سوخت در برخی از استان های معین گفت: در صورت نیاز از وزارت نفت پیگیری تا پشتیبانی جدی تری صورت گیرد.
رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همچنین باتوجه به این که سامانه و شماره تماسی از جانب اداره کل استان خراسان رضوی برای اعلام محل اسکان زوار و هماهنگی های لازم درنظر گرفته شده است، گفت: این اطلاعات به همراه اطلاعیه های بازگشت مسافران به قید فوریت در اختیار دبیرخانه ستاد قرار گیرد تا بوسیله صدا و سیما و مرکز ملی فضای مجازی در سطح گسترده و کشوری اطلاع رسانی شود.
او در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای ارتقاء شایسته خدمات رسانی به مسافران، استان های معین تعیین کرده است، همانند استان های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، یزد و اصفهان که این اقدام حمایت جانبی ارزشمندی در این ایام به شمار می آید.

نقص ها گزارش و با تخلف ها برخورد شود
معاون گردشگری همچنین اشاره کرد: باتوجه به این که زمان تردد و بازگشت هموطنان از استان خراسان رضوی گستره چند روزه دارد، بدین جهت مانور بسیار مهمی پیش روی همکاران ادارات کل استانی و مسؤولان مربوطه قرار دارد و همچنین نظارت بر تأسیسات گردشگری خصوصاً اقامتی و پذیرایی به عنوان مهم ترین وظیفه همکاران استانی در نظر گرفته شده است و لازم است در صورت قصور و تخلف احتمالی با هدف صیانت از حقوق زوار با همکاری صنوف تخصصی مربوطه برخورد و اعلام موارد نقص شده در دستور کار قرار گیرد.


در ادامه این جلسه، امیر کرم زاده ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و مسؤولان استانداری گزارشی از نظارت جدی بر ۷۵۰ کیلومتر مسیر دسترسی به استان خراسان رضوی، تلاش برای رفع اشکال سوخت رسانی، پیگیری ۳۸۰ مصوبه اجرائی، برگزاری ۱۵ پایگاه امداد و نجات و ۲ پایگاه اطلاع رسانی، اختصاص ۸۸ موکب، تجربه ۸۳ درصدی اشغال مراکز اقامتی در ایام اربعین، فعالیت ۴۵ اکیپ نظارتی در سراسر مسیر، ارتقاء وضعیت نمازخانه ها وسرویس های بهداشتی، کشیک اصناف و تجربه اسکان ۲۳۰۰ نفر در مدارس و ۹۲۰۰ نفر در تاسیسأت رسمی استان در ایام اربعین را ارائه کردند.
هادی شاهوردی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی ـ و دیگر مسؤولان استانداری این استان نیز اهمیت رسیدگی به ۳۰ هزار زائر پاکستانی، برگزاری نشست های ستاد سفر در محل های اصلی و بازدیدهای میدانی، دارا بودن محورهای مواصلاتی مختلف باتوجه به گستردگی استان و آماده باش کامل استان خصوصاً ۶ شهرستان مهم، نظارت کامل بر شرایط و امکانات آنها و تمهیدات لازم جهت خدمات رسانی به زوار پیاده و با وسایل حمل و نقل عمومی به سمت بارگاه امام رضا (ع) عنوان شد.
علی مستوفیان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسؤولان استانداری خراسان شمالی نیز مواردی همچون برگزاری جلسات مختلف با فرمانداری ها و شهرداری ها، تاکید بر ۳۰۰ کیلومتر آماده خدمت رسانی به زوار، برگزاری ۱۰ پایگاه بین شهری هلال احمر، ۱۲ ایستگاه پزشکی، ۱۴ موکب غالباً به طور سیاه چادر با همکاریهای فرابخشی، نظارت کامل بر خدمات بهداشتی و نمازخانه ها، به خدمت گرفتن مساجد روستاهای حاشیه جاده ها در امتداد ارائه امکانات پذیرایی و اقامتی، نیاز به تامین آب استان، اختصاص دوش های سیار در امتداد تامین نیازهای بهداشتی زوار نیز مطرح شدند.
مسؤولان استان گستان نیز گزارش دادند که همه امکانات عمومی و اختصاصی استان برای میزبانی از زوار بارگاه امام رضا (ع) به عنوان یکی از استان های معین خراسان رضوی به کار گرفته شده است و بر این اساس ۹ پایگاه هلال احمر از ورودی غرب تا شرق استان در ۷ شهرستان برگزار شده اند و ۳ موکب نیز در شهرهای گرگان، کردکوی و علی آباد کتول آماده خدمت رسانی هستند. همچنین در این استان اقدامات لازم بمنظور اقامت های اضطراری نیز پیش بینی شده است.
سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسؤولان استانداری خراسان رضوی در این وبینار تدارک امکان اقامت بیش از ۶۰۰ هزار نفر شب اقامت در هفته آخر ماه صفر، تجمیع همه امکانات اقامتی رسمی، دولتی، موقت و اضطراری، در نظر گرفتن شش محور با ۹۰۰ کیلومتر مسیر خدمت رسانی در شهرهایی، همچون نیشابور، تربیت حیدریه، کلات، تربت جام و سرخس، پیش بینی حرکت ۸۰۰ هزار زائر پیاده در مشهد، نیاز به تامین سوخت، خدمات بهداشتی و حمام سیار، کمک های اولیه، دارو، چادر، پتو و غیره عنوان شد.
طبق اعلام خراسان رضوی به زودی سامانه و شماره تماسی برای مدیریت اسکان مسافران در تعطیلات پیش رو اعلام خواهد شد.
در ادامه این جلسه مجاری که حجت اله غلامعلی ـ دبیر کمیته زیرساخت ستاد اربعین و نماینده وزرات کشور ـ در ستاد سفر حضور داشت، تاکید شد که هنوز حجم تردد و بازگشت زوار اربعین کاهش پیدا نکرده است و تمرکز بعدی در مسیرهای زوار بارگاه امام رضا (ع) خواهد بود.
او با اشاره به این که الگوی زیست اربعینی که در استان های مرزی تجربه شده است در حال تسری به استان های مشرف به خراسان رضوی هستند، گفت: این مدل بومی باید تسری پیدا کند و پیش رود.
نماینده وزارت کشور در ستاد خدمات سفر در ادامه، مدیریت حمل و نقل درون شهری و بین شهری را از مهم ترین اقدامات مورد نیازِ تعطیلات پایانی ماه صفر دانست و درخواست کرد تا استان های معین با به کارگیری ناوگان حمل و نقل جاده ای حجم بازگشت مسافران را پیش بینی کنند.
غلامعلی همچنین در نظر گرفتن امکان اسکان اضطراری را در مدیریت بازگشت هموطنان در زمان های مختلف و متوالی مؤثر دانست.


 

1401/06/29
22:06:55
0.0 / 5
338
تگهای خبر: پزشك , خدمات , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان ارتباط با مشتری
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری