رفتار بازار مسکن از سال ۹۷ تا امروز

رفتار بازار مسکن از سال ۹۷ تا امروز

ارتباط با مشتری: امسال بطور محسوسی از شتاب رشد بازار مسکن در تهران و کل کشور کاسته شده است؛ آمار نشان میدهد که تورم ملکی در پایتخت از 94 درصد در اسفند 1399 به 16 درصد در آخر سال گذشته و 38 درصد در مرداد سال جاری رسیده که بخش قابل توجهی از این رشد در شش ماه اخیر اتفاق افتاده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، بازار مسکن کل کشور پس از ثبات نسبی طی سال قبل در سال ۱۴۰۱ تحت تأثیر تحرک این بازار در پایتخت قرار گرفته، هرچند رشد شش ماهه و سالیانه آن به ترتیب ۵.۲ درصد و ۵.۴ درصد کمتر از تهران بود. بررسی ها نشان داده است تورم مسکن در شش ماهه ابتدای سالجاری در شهر تهران ۲۲.۲ درصد و در کل کشور ۱۷ درصد بوده است.
تورم نقطه به نقطه سالیانه در شهر تهران هم ۳۸ درصد و در کل کشور ۳۲.۶ درصد به ثبت رسید. این نشان دهنده شتاب تورم مسکن در تهران طی شش ماهه اخیر است. شش ماهه دوم سال قبل قیمت خانه در تهران بصورت متوسط ۱۰.۷ درصد افزایش یافت؛ در حالی که در نیمه اول سال جاری این عدد به ۲۲.۲ درصد رسید.
سال گذشته بازار مسکن در شهر تهران تحت تأثیر انتخابات و انتظارات کاهشی در ثبات قرار داشت. رشد سالیانه قیمت مسکن پایتخت در آخر سال قبل به ۱۶ درصد رسید که کمترین مقدار از سال ۱۳۹۷ به بعد بود. مضافا اینکه ۶.۲ درصد از این عدد فقط در ماه اسفند صورت گرفت که از تحرکات سنتی این بازار در آخر سال و شروع انتظارات افزایشی حکایت داشت.
آمار گویای آن می باشد که رشد نقطه به نقطه سالیانه قیمت مسکن در شهر تهران طی سالهای ۱۳۹۷ تا۱۴۰۰ به ترتیب ۸۵ درصد، ۴۴ درصد، ۹۴ درصد و ۱۶ درصد بوده است. مرداد سال جاری این عدد به ۳۸ درصد رسید. از شروع سالجاری هم تورم ماهیانه مسکن در تهران در فروردین به منفی ۲.۴ درصد، اردیبهشت ۶.۱ درصد، خرداد ۸.۴ درصد، تیر ۵.۸ درصد، مرداد ۲.۵ درصد و طبق آمار غیررسمی در شهریور به ۱.۸ درصد رسیده است.
اگرچه از نوسانات بازار مسکن شهر تهران در مقایسه با سال ۱۳۹۹ که در مقاطعی قله رشد ۱۰۰ درصدی رشد سالیانه را لمس کرد، تا حد زیادی کاسته شده، بازار مسکن در مقایسه با سال قبل گرفتار رکود تورمی شده است.
طی یک سال قبل منتهی به مرداد سال جاری قیمت مسکن در تهران ۳۸ درصد رشد داشته که ۲۹ درصد آن در شش ماه گذشته اتفاق افتاده است. در حقیقت شتاب تورم خانه در پایتخت از اسفند سال قبل که یک دفعه بازار با افزایش ۶.۲ درصدی در مقایسه با بهمن مواجه گردید، بالا رفته اما به تدریج از تیرماه روند نزولی به خود گرفت.
در کل کشور اما آمار و ارقام، ریزنوسانات شش ماهه اخیر را به تصویر می کشد. از فروردین تا شهریور سالجاری قیمت مسکن در ایران به ترتیب ۲.۱ درصد، ۲.۵ درصد، ۲.۳ درصد، ۳.۸ درصد، ۲.۸ درصد و ۳.۵ درصد افزوده شد. تورم شش ماهه مسکن در ایران ۱۷ درصد و سالیانه ۳۲.۶ درصد بوده است. اعداد و ارقام گویای آن می باشد که در ماههای خرداد و شهریور سال جاری بازار رشد بیشتری را تجربه کرده است.
طبق آمار بانک مرکزی در مردادماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. آمار غیررسمی از افزایش ۱.۸ درصدی قیمت در شهریورماه حکایت دارد. در صورتی که این رقم صحیح باشد بازار ملک در پایتخت به کمترین میزان رشد خود از فروردین ماه سالجاری تا کنون رسیده است.
با توجه به رفتار بازار مسکن در سالهای قبل که به طور معمول در ماههای مهر تا دی، بازار در ثبات نسبی قرار می گیرد انتظار می رود در چهار ماه مذکور از تورم ملکی در تهران و کل کشور کاسته شود.


 

1401/07/03
16:18:07
0.0 / 5
321
تگهای خبر: بازار , بانك , تورم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان ارتباط با مشتری
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری