رییس كانون انبوه سازان مطرح كرد:

راه ایجاد رونق در بازار مسکن

راه ایجاد رونق در بازار مسکن

به گزارش ارتباط با مشتری، رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: به علت فاصله بوجود آمده بین قیمت مسکن و توان خانوارها متقاضیان به سمت واحدهای کوچک متراژ سوق یافته اند. ازاین رو انبوه سازان باید کوچک سازی را در دستور کار قرار دهند و کیفیت ساخت و کیفیت زندگی را در واحدهای کوچک بالا ببرند. اگر به این سمت برویم از کم رمقی بازار مسکن جلوگیری می نماییم.


سیدمحمد مرتضوی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۱ با تغییرات قیمت مصالح ساختمانی مواجه شدیم که از نوسانات بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی نشأت گرفت. قیمت آهن آلات و میلگرد تا بیشتر از ۵۰ درصد بالا رفت و در بعضی دیگر از نهاده های ساختمانی شاهد رشد تا دو برابر قیمت بودیم که البته پس از اتفاقات خوبی که در روابط بین الملل افتاد و مذاکراتی که با کشورهای منطقه صورت گرفت نرخ مصالح ساختمانی تا ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.
وی ادامه داد: نوسانات بازار ارز و نهاده های ساختمانی با فاصله کمی به قیمت تمام شده مسکن منتقل شد و به علت کاهش بیشتر توان متقاضیان، معاملات را در ایام پایانی سال تحت تأثیر قرار داد. یک عده از فروشندگان از فروش واحدهای مسکونی صرف نظر کردند و خریداران شرایط خرید نداشتند. بحث پیش فروش هم به حالت تعلیق درآمد. به صورت کلی یک نااطمینانی در بازار مسکن بوجود آمد.
رئیس کانون انبوه سازان ضمن اشاره به شعار سال در خصوص «مهار تورم و رشد تولید» اظهار داشت: اگر دولت بتواند تورم را مهار کند، می توانیم انتظار ثبات قیمت و سرمایه گذاری در بازار مسکن داشته باشیم.
مرتضوی در رابطه با پیشبینی وضعیت ساخت و ساز امسال بیان نمود: با عنایت به بالا رفتن اعداد و ارقام درمورد قیمت مسکن و کاهش توان متقاضیان مصرفی، انتظار داریم میل و رغبت برای ساخت و ساز کاهش پیدا کند. اثر تسهیلات بانکی و پیش فروش که بخش قابل توجهی از منابع سازندگان را تأمین می کرد، کمرنگ شده است. انتظار رونق ساخت و ساز در قسمت خصوصی، انتظار چندان بجایی نیست اما با روشهایی میتوان طرح های دولتی شامل نهضت ملی مسکن را پیش برد.
بیشتر بخوانید
کسادی بازار مسکن در نخستین روزهای سال
وی تصریح کرد: به واقع میتوان گفت آنچه که شرایط بازار مسکن و بخش ساخت و ساز را بهبود می‎دهد، آرامش را حکمفرما می کند، مهار تورم و رشد تولید مسکن می باشد. سیاستها باید در جهت ثبات ارزش پول ملی باشد. از سوی دیگر باید طرح نهضت ملی مسکن با قوت و قدرت پیش برود.
رئیس کانون انبوه سازان ضمن اشاره به وعده دولت سیزدهم در خصوص ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال تصریح کرد: باآنکه چالش هایی در این حوزه وجود دارد اما بخشی از اهداف دست یافتنی است. دست کم می توانیم در قسمت مسکن حمایتی تحولاتی ایجاد نماییم. استفاده از سرمایه انبوه سازان و بخش خصوصی باید هدفگذاری شود؛ چون که توان اقتصادی دهک های پایین صدمه دیده است. در این خصوص افزایش سهم مسکن در سبد مصرفی خانوارها باید با سرمایه بخش خصوصی جبران شود.
مرتضوی در رابطه با الگوی ساخت و ساز اظهار داشت: اگر سازندگان می خواهند موفقیتی در بازار معاملات مسکن داشته باشند باید میل و رغبتشان به سمت کوچک سازی بیشتر از گذشته باشد. آمارها در تهران، دیگر کلانشهرها و مراکز استانها حکایت از این دارد که به علت ناتوانی، طرف تقاضا به سمت واحدهای کوچک متراژ سوق یافته است. آنچه انبوه سازان باید دنبال کنند اینست که بتوانند کیفیت ساخت و کیفیت زندگی را در واحدهای کوچک بالا ببرند. اگر به این سمت برویم از کم رمقی بازار مسکن جلوگیری می نماییم.
منبع:

1402/01/11
02:47:27
0.0 / 5
203
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری