طرح ویژه مسكن بانك ملی، فرصت ها و مزیت ها

طرح ویژه مسكن بانك ملی، فرصت ها و مزیت ها

ارتباط با مشتری: یادداشت/ دكتر محمدرضا حسین زاده - مدیرعامل بانك ملی ایرانطی سال های گذشته، تولید تنوع در بانك ها و نوع تسهیلات خریدمسكن به یك مطالبه عمومی تبدیل گشته بود. مردمی كه قصد خرید خانه داشتند، در توقعی به حق می خواستند با آورده های متغیر، توان استفاده از تسهیلات بانكی را داشته باشند. در اغلب كشورها هم تسهیلات مسكن یكی از مهمترین تسهیلات موجود در سبد محصولات بانك های بزرگ است.

خوشبختانه شورای پول و اعتبار در تصمیمی بجا و كارشناسی، انحصار اعطای تسهیلات مسكن را برداشت و اجازه عرضه طرح ازسوی همه بانك ها برای ورود به این عرصه صادر شد كه البته بانك ملی ایران در استفاده از این فرصت تاریخی، پیشتازی كرد.

اكنون طرح ویژه مسكن بانك ملی ایران با مزایای ویژه ای در اختیارعموم مردم قرار گرفته است. البته هدف از ورود به این طرح تولید رقابت بین بانك ها نیست، بلكه هدف این است كه ضمن بالا بردن تعداد تسهیلات مسكن و عرضه بیشتر این اوراق، قیمت تمام شده تسهیلات مسكن برای تسهیلات گیرنده كاهش یابد.

در این بین، رقابتی میان بانك ها برای ترغیب مشتریان به خرید اوراق آن ها هم تولید می گردد كه این اتفاق كاملا به نفع تسهیلات گیرنده خواهد بود.

از سوی دیگر، یكی از دغدغه های دارندگان اوراق گواهی حق تقدم مسكن، ابطال آنها و بی اطلاعی از تاریخ ابطال بود. بانك ملی ایران برای تمامی این موارد راهكارهایی درنظر گرفته و به علت اینكه زیرساخت كل این طرح مكانیزه است، بطور قطع دارندگان اوراق به مشكلات مربوط به ابطال و گذشت تاریخ و... برنخواهند خورد.

گرچه نرخ سود یا دوره بازپرداخت این تسهیلات مصوب شورای پول واعتبار است، اما بانك ملی ایران امتیازاتی را جهت استفاده كنندگان از این تسهیلات در نظر گرفته است. امتیازاتی نظیر قابل عرضه بودن اوراق در همان ماه خرید، اختصاص درصدی از سهم اوراق متناسب با میزان سپرده به دارنده حساب و موارد مشابه، از دیگر مزایای طرح ویژه مسكن بانك ملی ایران است. تولید تعادل در بازار مسكن با افزایش قدرت خرید مردم و هم تنوع در انتخاب بانك یا نوع تسهیلات از دیگر دستاوردهای این طرح است.

از دیگر مزایای منحصر به فرد طرح مسكن بانك ملی ایران، عدم محاسبه سن بنا در دریافت تسهیلات بانكی است. نكته قابل توجه دیگر جهت استفاده كنندگان از این طرح، عدم اجبار به دریافت تسهیلات بانكی است.

پیش از این سپرده گذاران، برای دریافت تسهیلات خرید یا ساخت مسكن اجبار داشتند و حتی بعد از مدتی به علت عدم استفاده ازتسهیلات، امتیاز آنها از بین می رفت، اما طرح ویژه مسكن بانك ملی ایران این امكان را بوجود آورده كه مشتری حتی در صورت انصراف از دریافت تسهیلات، نه تنها از محل فروش اوراق حق تقدم سود كسب كند، بلكه سود حاصل از سپرده اولیه را هم با نرخ 10 درصد دریافت كند.

با نگاه اینكه یك سپرده گذار بخواهد از تسهیلات مسكن استفاده نماید هم این نكته گفتنی است كه سقف تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار بطور قطع پوشش دهنده قیمت مسكن مورد نیاز هموطنان نیست و تسهیلات گیرنده، خود بخشی از بودجه تامین مسكن را در اختیار دارد كه می تواند با سپرده گذاری همان مبلغ از معدل بالاتری در سپرده برخوردار شده و هر ماه تعدادی اوراق دریافتی خویش را افزایش دهد و یا بخشی از آن را از بازار فرابورس تهیه كرده و در بازه زمانی كوتاهی تسهیلات را دریافت كند.

ملموس شدن آثار طرح هایی از این دست نیاز به گذشت زمان دارد. بانك ملی ایران در اجرای این طرح همه جوانب قانونی را رعایت كرده و از جانب دیگر قشر كم درآمد جامعه را كه توانایی سرمایه گذاری كلان برای خرید مسكن نداشته اند، مد نظر قرار داده است.

بدون شك با ورود اوراق حق تقدم مسكن بانك ملی ایران به بازار طی چند ماه آینده، شاهد كاهش قیمت تمام شده تسهیلات مسكن برای مردم بوده و با رقابتی شدن عرضه اوراق به مردم بین بانك ها بزودی با امتیازاتی كه بانك ها لحاظ خواهند كرد منتظر روزهای خوشدر بازار مسكن خواهیم بود.
1396/10/23
22:42:00
5.0 / 5
4510
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری