مهم ترین اخبار كار و تعاون در هفته جاری

از نیازمندی به واردات آجیل تا تولید شغل با كمتر از ۱۰۰ میلیون تومان

از نیازمندی به واردات آجیل تا تولید شغل با كمتر از ۱۰۰ میلیون تومان

به گزارش ارتباط با مشتری بررسی افزایش حق مسكن كارگران، رونمایی از سامانه ثبت دادخواست كارگران در دهه فجر، تولید شغل با كمتر از ۱۰۰ میلیون تومان و اجرای آزمایشی سامانه مهتا در فروشگاههای تعاونی از مهمترین عناوین خبرهای حوزه كار و تعاون در هفته جاری بود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در هفته جاری، معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از رونمایی و راه اندازی سامانه ثبت دادخواست و دادرسی الكترونیكی كارگران در روزهای دهه فجر اطلاع داد.

حاتم شاكرمی با اشاره به اهمیت الكترونیكی كردن فرآیند ثبت دادخواستها در كاهش مراجعات اظهار داشت: سامانه جامع روابط كار دارای ۳۶ زیر مجموعه است كه دو سامانه الكترونیكی ثبت دادخواست و دادرسی الكترونیكی دهه فجر امسال رونمایی و راه اندازی خواهد شد.

به گفته كارشناسان، این سامانه ضمن تفكیك نوع قراردادهای كار شامل دائم و موقت، كنترل و نظارت بر انعقاد قراردادها را بهبود بخشیده، زمینه شناسایی و ساماندهی قرارداده را فراهم می آورد.

باوجود آن كه وزیر كار ابراز امیدواری كرده بود با برگزاری نشست سه جانبه شورای عالی كار و توافق میان كارگران و كارفرمایان، رقم كمك هزینه مسكن افزایش یابد در دویست و هفتاد و هشتمین نشست شورای عالی كار كه با مبحث بررسی حق مسكن كارگران برگزار شده بود این توافق حاصل نشد و جلسه بدون نتیجه به پایان رسید.

قرار بود در این نشست مبحث افزایش حق مسكن كارگران مورد بحث و بررسی قرار گیرد كه به قول نماینده كارگران درصدهای پیشنهادی ناچیز و اندك بود و عنوان حق مسكن را نداشت. آخرین خبرها از آن حكایت می كند كه دوشنبه آینده بررسی افزایش كمك هزینه مسكن كارگران با حضور شركای اجتماعی در دستور نشست شورای عالی كار قرار خواهد گرفت.

اتاق تعاون این هفته میزبان معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت بود و در این نشست از اجرای آزمایشی سامانه مدیریت هوشمند تامین كالاهای اساسی (مهتا) در فروشگاه های بخش تعاون خبرداد.

آنطور كه بهمن عبدالهی، رئیس اتاق تعاون ایران گفته، این سامانه در بیشتر از ۴۰ فروشگاه تعاونی به شكل آزمایشی اجرایی شده و مقرر است از این طریق، كار تامین و توزیع كالاهای اساسی و مورد نیاز مردم با سهولت بیشتری صورت گیرد.

البته وی از قول مساعد معاون اول رئیس جمهوری در اجرای فاز اول این طرح اطلاع داده و گفته با همكاری و هماهنگی مسئولان امر از آغاز سال ۹۸ سامانه مهتا وارد فاز عملیاتی خواهد شد.

در این نشست عباس قبادی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم آمادگی ستاد تنظیم بازار برای واگذاری توزیع گوشت وارداتی توسط اتاق تعاون را اعلام نمود و گفت با این كار دست واسطه ها از بازار كوتاه خواهد شد.

وی از واردات ۵۰۰۰ تن دام زنده كوچك در هفته آینده اطلاع داد و اعلام نمود: این دام با استفاده از فرودگاه پیام وارد كشور می گردد و ۲۴ ساعت بعد، كشتار و توزیع خواهد شد.

قبادی درباره تنظیم بازار آجیل هم گفته كه برای تنظیم بازار آجیل چاره اندیشی كردیم ولی نیازمند واردات هستیم چون امسال شرایط تولید پسته اصلا مناسب نبود.

این هفته همایش ملی كارآفرینی، تولید ملی و توسعه اقتصادی برگزار گردید و یك استاد دانشگاه استفاده از ظرفیتهای صنعت گردشگری در حوزه اشتغال و كارآفرینی را با عنایت به درآمدزایی و ارزش افزود بالای آن پیشنهاد كرد.

وی بیكاری و عدم وجود فرصت های شغلی را آزار دهنده دانست و اظهار داشت: امروز در هر خانواده ای چند نفر فارغ التحصیل بیكار هستند كه نشان داده است مدیریت كارآمدی نداشتیم و در ساختار اشتغال كشور تحول ایجاده نكرده ایم.

به گفته ابراهیم بای سلامی در حالیكه بیشتر از ۶۰ درصد اقتصاد ایران متكی بر درآمدهای نفتی است، خیلی از كشورهای جهان نظیر اسپانیا و فرانسه به سمت توسعه صنعت گردشگری حركت كرده اند.

از نگاه بیش تر مشاوران كارآفرینی و كسب و كار، با كمتر از ۱۰۰ میلیون تومان هم می توان كسب و كار راه اندازی نمود به شرط آن كه مهارت لازم را در زمینه آن فعالیت داشته باشیم.

توصیه آنها به كارجویان این است كه در صورت داشتن ایده های خلاقانه و نوآورانه به مشاغل در رابطه با گردشگری ورود كنند.خبرنگار: ندا خسروشاهی

دبیر خبر: متین كاكویی


1397/10/27
22:08:09
5.0 / 5
4090
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری