عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار:

كار شایسته یعنی كارگر نگران قرارداد كارش نباشد

كار شایسته یعنی كارگر نگران قرارداد كارش نباشد

ارتباط با مشتری: عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار با بیان این كه در نظام كار شایسته قرارداد سفید معنا ندارد، اظهار داشت: كار شایسته زمانی اجرا می شود كه هیچ كارگری نگران حقوق و قرارداد كارش نباشد و هیچ كارفرمایی دغدغه تامین مواد اولیه و ركود حاكم بر بازار كار را نداشته باشد.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: وقتی از مفهوم كار شایسته صحبت می نماییم در واقع به ابعاد انجام كار شایسته توسط كارگر و كارفرما می پردازیم. اگر كارخانه ها و شهرك های صنعتی در وضعیت خاموشی و تعطیلی قرار داشته باشند نمی توان انتظار داشت كار شایسته به اجرا در آید.

وی افزود: وقتی كه شهرك های صنعتی با كمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود كار می كنند و كارخانه ها با مشكل تأمین مواد اولیه و فروش مواجهند، چگونه می توانیم كار شایسته را پیاده كنیم؟ این سند دورنمای آینده بازار كار ایران است و باید از حالا برای تحقق اهداف پیش بینی شده در آن برنامه ریزی داشته باشیم.

این مقام مسئول كارگری اشاره كرد: سند كار شایسته یكی از مصوبات معطل مانده در برنامه ششم بود كه به سبب ركود حاكم بر بنگاه ها و شرایط اقتصادی مدت ها با تأخیر در تصویب مواجه گردید. متأسفانه تحریم های خارجی، ركود داخلی و برخی سو مدیریت ها در داخل سبب شد تا بعضی از اهداف برنامه ششم محقق نشود. بااینكه شرایط اقتصادی كشور هنوز به ثبات و پایداری نرسیده ولی با عنایت به تصویب سند كار شایسته، دولت تلاش می كند تا این مصوبه را اجرایی كند بنا بر این دستگاه های مختلفی در اجرای اهداف سند همكاری دارند و امیدواریم اجرایی شدن آن، در چشم انداز بازار كار ایران اثرگذار باشد.

در نظام كار شایسته دغدغه امنیت شغلی وجود ندارد

اصلانی درباره الزامات اجرای سند كار شایسته اظهار داشت: اجرای كار شایسته هم به سود كارگر هم به سود كارفرما است. كار شایسته زمانی ایجاد می شود كه كارگر در كارخانه امنیت شغلی داشته باشد و كیفیت كالای تولیدی بالا برود. در نظام كار شایسته، شاهد ورود كالاهای بی كیفیت نخواهیم بود و كارفرما دغدغه تأمین مواد اولیه، نقدینگی و فروش محصولش را نخواهد داشت. كار شایسته یعنی بها دادن به تولید داخلی و خرید و مصرف كالای داخلی و وقتی همه این موارد در كنار هم قرار گرفت كار شایسته مفهوم واقعی خودرا پیدا می كند.

به گفته عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار، با وجود قراردادهای كوتاه مدت و سفید امضا و فقدان امنیت شغلی در كارگاه ها و ركود اقتصادی دستیابی به اهداف سند كار شایسته دشوار است.

وی اظهار داشت: كار شایسته پكیج كاملی از اشتغال زنان، كسب و كارهای خرد و كوچك، تأمین مالی بنگاه ها و مشاغل سبز است بنا بر این ایجاب می كرد تا دستگاه های مختلفی پای كار بیایند و به نقش خود در قبال تحقق اهداف سند عمل كنند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، هیأت وزیران اردیبهشت امسال به پیشنهاد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، اتاق تعاون ایران و سازمان برنامه بودجه كشور و به استناد قانون برنامه ششم توسعه «سند ملی كار شایسته و سیاست های اشتغال مبتنی بر سند ملی كار شایسته» را به تصویب رساند. این سند با هدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت نسبت به اعمال سیاست های اشتغالی، مهارت افزایی و ارتقای دانش حرفه ای و پشتیبانی از مشاغل كوچك خانگی و دانش بنیان و مبتنی بر كاهش نرخ بیكاری، حداقل به میزان هشت درصد سالانه در طول سال های اجرای قانون برنامه تنظیم شده است.

منبع:

1398/03/24
13:12:28
5.0 / 5
4546
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری