گزارش ارتباط با مشتری

جزئیات پرداخت تسهیلات اشتغال در31استان

جزئیات پرداخت تسهیلات اشتغال در31استان

به گزارش ارتباط با مشتری بر مبنای آمار طرح های اشتغال فراگیر، پارسال به علت تاخیر در ابلاغ اعتبارات بانكی، از مجموع ۲۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب، ۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تسهیلات پرداخت شده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، وزارت كار با مشاركت دستگاه های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه به منظور تحرك بخشی در بازار كار و ایجاد فرصت های شغلی به خصوص برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، برنامه ها و راهكارهای معطوف به اشتغال را در چارچوب «برنامه اشتغال فراگیر» ۳۰ فروردین سال ۹۶ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ از جانب این ستاد در تاریخ ۳۱ خرداد ۹۶ با هدف گذاری ایجاد ۹۷۱ هزار فرصت شغلی تدوین كرد.
این برنامه با تقسیم كار دستگاهی در سال ۱۳۹۶ و با رویكردهای مؤثر و هدفمند در هر دو طرف عرضه و تقاضای بازار كار از راه شناسایی و تعیین رسته های منتخب اشتغالزا به تفكیك بخش های اقتصادی و ۳۱ استان كشور، انجام مداخلات سیاستی در بازار كار و توسعه نهادی و ظرفیت سازی تهیه، تصویب و به اجرا در آمد كه بعنوان برنامه سیاستی اشتغال در سال های ۹۷ و ۹۸ ادامه یافت.
پس از آن دستورالعمل برنامه اشتغال فراگیر، شامل شیوه نامه های مربوط به طرح های ذیل برنامه، بخصوص شیوه نامه های «اعطای تسهیلات اشتغالزا به طرح های مربوط به رسته فعالیت های اقتصادی منتخب» و «نحوه تعیین، تشخیص و پرداخت یارانه تسهیلات طرح های مشمول برنامه اشتغال فراگیر» تهیه و ابلاغ گردید.
همزمان با تصویب و ابلاغ برنامه، فعالسازی كلیه واحدهای مربوطه و ذیربط در استان های كشور شامل كارگروه های تخصصی اشتغال، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی، استانداری ها و كلیه دستگاه های اجرایی استان برای پیاده سازی و اجرای برنامه اشتغال فراگیر صورت گرفت.
برنامه اشتغال فراگیر چهار هدف عمده «ایجاد فرصت های شغلی جدید بخصوص جوانان دانش آموخته دانشگاهی»، «ارتقای اشتغال پذیری و مهارت آموزی نیروی كار»، «كاهش عدم تعادل های بازار كار از ابعاد مختلف» و «حفظ و صیانت از اشتغال موجود كشور» را دنبال می كند.
اما بر مبنای آمار دریافت شده از سامانه كارا (سامانه ثبت تسهیلات اشتغال) تا آخر سال ۹۷ تعداد ۱۲ هزار طرح در چارچوب اجرای برنامه اشتغال فراگیر برای پرداخت تسهیلات در ۳۱ استان كشور به ارزش ۱۱۴ هزار میلیارد ریال در كمیته های فنی استانی تأیید و به مؤسسات عامل ارسال شده است.
از تعداد ۱۲ هزار طرح تأیید شده متقاضیان و ارسال به بانكهای عامل برای پرداخت تسهیلات، ۵۳۲۶ طرح به ارزش ۲۶ هزار میلیارد ریال با برآورد ایجاد اشتغال بیشتر از ۴۱ هزار نفر مصوب و در نهایت ۵۰۹۴ طرح از مجموع طرح های ارسالی به بانك ها به ارزش حدود ۲۴ هزار میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد در بانكهای عامل شده است.
بر اساس برآوردهای صورت گرفته و اعلام مسؤلان وزارت كار، حدود ۳۸ هزار شغل جدید با اجرای طرحه های قرارداد منعقد شده، ایجاد و یا با اتمام دوره ساخت طرح با بهره برداری رسیدن طرح ایجاد خواهد شد.
اما بر مبنای اطلاعات به دست آمده از آمار طرح های اشتغال تأیید شده در استان ها، طرح های مصوب در بانك ها، میزان طرح های منعقد شده با متقاضیان و در نهایت میزان تسهیلات پرداخت شده، نخستین محدودیت و چالش اجرای برنامه اشتغال فراگیر تأخیر در ابلاغ مصوبات و اعتبارات بانكی از سوی بانكهای عامل به استان ها و شعبه ها بوده است كه روند پرداخت تسهیلات را كُند كرده است.

آمار این جدول نشان می دهد، قرارداد پرداخت تسهیلات ۵ هزار و ۹۴ طرح اشتغالزا بین متقاضیان و بانكهای عامل منعقد شده كه پرداخت تسهیلات به ۴ هزار و ۸۸۴ طرح شروع شده است. همینطور مجموع میزان تسهیلات پرداختی از جانب شبكه بانكی برای طرح های منعقد شده ۲ هزار و ۴۶۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده كه از این میزان در سال ۹۷ هزار و ۹۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.
طبق اطلاعات مستند، دلیل عملكرد پایین پرداختی تسهیلات به طرح های سرمایه گذاری در چارچوب طرح فراگیر، عدم همراهی بانكهای عامل از تابستان سال قبل (فصل دوم) در پرداخت تسهیلات طرح های معرفی شده از جانب كارگروه اشتغال استان ها، به واسطه تغییر در فرآیند پرداخت تسهیلات در آیین نامه اجرایی تبصره ۱۸ سال ۱۳۹۷ بوده است.


منبع:

1398/06/23
14:55:16
5.0 / 5
4131
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری