بازار مسكن به تاریك ترین نقطه رسید

بازار مسكن به تاریك ترین نقطه رسید

ارتباط با مشتری: معاملات مسكن در شهریورماه امسال به حدی پایین آمد كه حتی نسبت به شهریورماه چهار سال قبل كه بازار در ركود عمیقی قرار داشت 78 درصد كمتر شده است؛ قراردادها نسبت به مرداد امسال و شهریور پارینه هم به ترتیب 15 و 73 درصد كم شد و این در شرایطی است كه در شهریورماه بعنوان آخرین مهلت جابه جایی در تابستان طبیعتا باید معاملات افزایش پیدا می كرد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، شهریورماه ۱۳۹۸ به لحاظ حجم معاملات مسكن در تهران افت تاریخی رقم خورد؛ بطوریكه حتی در شهریورماه ۱۳۹۴ نیز كه بازار در مقایسه با سال های قبل و پس از آن در ركود عمیقی قرار گرفته بود حجم معاملات ۴.۶ برابر امسال بود. كسادی بازار مسكن در شهریورماه امسال از زمان آغاز ارائه گزارش های ماهیانه این بخش توسط بانك مركزی در سال ۱۳۹۲ تا كنون بی سابقه بوده است.
متقاضیان در انتظار كاهش قیمت
كارشناسان می گویند تا زمانی كه قیمت های پیشنهادی كاهش پیدا نكند نمی توان نسبت به رونق معاملات امیدوار بود. اما طبق آمار، كاهش ۲.۴ و ۲.۸ درصدی قیمت در دو ماه گذشته بسیار كمتر از رشد ۷ تا ۸ درصد ماهیانه در دو سال اخیر بوده است. با عنایت به جهش ۲۰۸ درصدی قیمت نسبت به چهار سال قبل، توان خرید متقاضیان مصرفی به شدت افت كرده است؛ هرچند تیرماه ۱۳۹۸ افزایش قیمت ها نسبت به مدت مشابه چهار سال پیش از آن عدد ۲۴۵ درصد را نشان می داد. اما مرداد و شهریورماه امسال قیمت ها نسبت به دو ماه قبل به ترتیب ۲.۴ و ۲.۸ درصد كم شد كه چشم انداز كاهشی را پیش روی خریداران قرار داده و متقاضیان مصرفی، خرید را به حالت تعلیق درآورده اند.
تجربه سیكل های رونق مسكن در سال های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ نشان داده است كه دوره ركود، طولانی تر از دوره رونق است اما تقاضا برای خرید در زمان افزایش قیمت ها به شدت افزوده می شود. این اشتباه محاسباتی متقاضیان به جهش های سنگین می انجامد.


ساخت و ساز دو برابر معاملات است
با وجودی كه حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در شهر تهران وجود دارد به سبب پرش قیمت ها اقبال برای ساخت و ساز دیده می شود. خرید و فروش مسكن به كمترین حد خود رسیده اما در مردادماه ساخت و ساز به حدود دو برابر معاملات رسید؛ هرچند تعداد واحد مسكونی در پروانه های صادره شهر تهران طی شش ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد كاهش نشان داده است. با این وجود پنج ماهه ابتدای سال جاری در شهر تهران ۲۷ هزار و ۳۸۴ واحد مسكونی در پروانه های ساختمانی تعریف شده كه ۲۸۱۹ واحد كمتر از تعداد خرید و فروش مسكن بوده اما آمار ارائه شده در مردادماه گویای نصف شدن تعداد معاملات نسبت به ساخت و ساز است.
مردادماه كلنگ راه اندازی ۵۵۶۲ واحد مسكونی در تهران زده شد؛ در صورتیكه معاملات تنها ۲۷۸۷ فقره بود. اگرچه سبقت ساخت و ساز از معاملات می تواند به تعادل عرضه و تقاضا منجر شود اما طبیعتا در زمان ركود خرید و فروش، سازندگان انگیزه خودرا برای ساخت و ساز از دست می دهند و انتظار می رود در ماه های آینده حجم ساخت و ساز باز هم كاهش پیدا كند. از طرف دیگر سازندگان به سبب درگیری با چهار قانون مزاحم و اختلال در روند دریافت نقدینگی، توان لازم را برای ایجاد تعادل در بازار مسكن از دست داده اند. سال ۱۳۹۷ كمیسیون تلفیق املاك در تهران اعداد و ارقامی برای ارزش معاملاتی املاك لحاظ كرده كه به اعتقاد انبوه سازان در صورت اجرا تورم بسیار سنگینی را در چارچوب ۲۰ نوع عوارض، مالیات و سایر وجوه پرداختی به صنعت ساختمان تحمیل می كند.
افت حدود ۵ میلیون تومانی قیمت مسكن در شمال تهران
شهریورماه بازار مسكن شهر تهران دومین تخلیه حباب قیمتی را تجربه نمود. مطابق اعلام بانك مركزی میانگین قیمت مسكن شهر تهران از متری ۱۳ میلیون و ۲۵ هزار تومان در مردادماه ۱۳۹۸ به متری ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان در شهریورماه رسیده كه كاهش ۲.۸ درصدی را نسبت به مردادماه امسال و افزایش ۵۶.۵ درصدی را نسبت به شهریورماه پارینه نشان داده است. معاملات نیز به ۲۷۸۷ فقره رسید كه ۱۵ درصد نسبت به ماه قبل و ۷۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل كم شد. این دومین افت پی در پی قیمت ماهیانه است و بنظر می رسد بازار خرید و فروش قفل شده است.
با وجودی كه به سبب حجم اندك معاملات نمی توان ارزیابی مناسبی از تحولات قیمتی در مناطق مختلف تهران داشت، آمار گویای آن می باشد كه در منطقه ۱ قیمت ها نسبت به مردادماه ۳.۲ میلیون و نسبت به تیرماه ۴.۸ میلیون كم شد كه بیشترین میزان كاهش در میان مناطق مختلف شهر تهران شمرده می شود. افت تا ۴.۸ میلیونی قیمت از خروج سفته بازان حكایت دارد كه تا تیرماه نبض خرید و فروش در شمال پایتخت را در اختیار داشتند.
منبع:

1398/07/08
20:42:42
5.0 / 5
4227
تگهای خبر: بازار , بانك , تورم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری