چشم انداز رونق غیرتورمی ملك

بروز دو عامل محرك در بازار مسكن

بروز دو عامل محرك در بازار مسكن

به گزارش ارتباط با مشتری دو عامل رونق بخش، تقاضای واقعی را به سمت بازار مسكن سوق داد؛ به دنبال كاهش هفت درصدی قیمت نسبت به نقطه ی اوج و نزدیك شدن به ماه های پایانی سال، طرف تقاضا به تدریج با اقتباس از ادوار گذشته خویش را برای خرید آماده می كند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، قیمت ماهیانه مسكن شهر تهران در وضعیت كلی دو درصد كاهش داشته است. رقم افت قیمت نسبت به نقطه ی اوج بازار در تیرماه به هفت درصد می رسد. كاهش قیمت ها از یك طرف و نگرانی از بابت تورم سیستماتیك در انتها سال و اثر تغییر نرخ بنزین، برخی متقاضیان مصرفی را به خرید مجاب كرد. به صورتی كه معاملات در دو ماه گذشته به ترتیب ۲۲ و ۱۹ درصد بالا رفت.
در شرایط فعلی، كارشناسان معتقدند كه هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسكن به درك مشترك رسیده اند. از یك طرف مالكان به این نتیجه رسیده اند كه ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران هم می دانند كه نمی توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ هرچند معدل كلی قیمت مسكن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه پیش از آن كاهش داشته اما جزئیات گویای آن می باشد كه قیمت در ۱۵ منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با عنایت به افت نسبتا زیاد قیمت ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ میانگین كل دو درصد كاهش نشان داد.
نمایه های دریافتی از آن حكایت می كند كه قیمت مسكن به كف نزدیك شده و متقاضیان موثر كه خانه را به قصد سكونت خریداری می كنند برای خرید آماده می شوند. البته با وجود افزایش قیمت آهن آلات و نرخ دستمزد كه به دنبال افزایش قیمت بنزین صورت گرفت كارشناسان، تورم مجدد را برای بازار مسكن متصور نیستند.
با فروكش كردن تب افزایش قیمت های پیشنهادی در بازار مسكن شهر تهران، معاملات مقداری گرم شده است. آمار نشان داده است قیمت مسكن در تهران نسبت به نقطه ی اوج بازار در تیرماه ۶.۶ درصد كاهش داشته است. افت قیمت های پیشنهادی و قطعی سبب شد تا معاملات در دو ماه اخیر مقداری بالا برود و خرید و فروش ۴۶ درصد نسبت به ماه پایانی تابستان افزایش یافته است. این در شرایطی است كه پاییز معمولا فصل كم رونقی در بازار مسكن به حساب می آید. آرامش نسبی بازار ارز در ماه های اخیر، ثبات بازارهای رقیب بخش مسكن، نزدیك شدن به ماه های پایانی سال و نگرانی از مواجهه با تورم سیستماتیك در انتها سال، برخی خریداران را ترغیب به حضور در بازار مسكن كرده است.
با وجود افزایش اندك معاملات، هنوز تعداد قراردادهای خرید و فروش كمتر از كف ۵۰۰۰ فقره در فروردین ماه امسال است و بازار ملك هنوز درگیر ركود ناشی از جهش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت ها طی حدود دو سال گذشته قرار دارد.
گزارش های میدانی از آن حكایت می كند به دنبال ثبات شرایط عمومی اقتصاد، قیمت های پیشنهادی در بخش مسكن كاهش قابل ملاحظه ای در تمامی مناطق تهران داشته است؛ هرچند قیمت های پیشنهادی نمی تواند ملاك ارزیابی بازار قرار گیرد و آن چه اهمیت دارد نرخ های قطعی بر مبنای معاملات است.
با این وجود بررسی ها نشان داده است قیمت های پیشنهادی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد كاهش یافته است. اردیبهشت ماه كه بازار در اوج خود قرار داشت نرخ های پیشنهادی هیچ حد و مرزی نداشت و قیمت های نجومی از جانب مالكان، بویژه در مناطق شمالی تهران تعیین می شد.
تورم مجدد در بازار مسكن امكان پذیر نیست
سید محمد مرتضوی، كارشناس بازار مسكن به ایسنا می گوید: روند معاملات مسكن نسبت به شهریورماه كه بازار در اوج ركود قرار گرفت، رو به بهبود است كه این نشانه به تعادل رسیدن بازار است. متقاضیان، قیمت های ارائه شده فعلی را پذیرفته اند و فروشندگان هم به این نتیجه رسیده اند كه با وجود افزایش نرخ دستمزد، قیمت مصالح و نهاده های تولید مسكن، جایی برای افزایش قیمت وجود ندارد. در واقع دو طرف عرضه و تقاضا به درك متقابل رسیده اند.
وی ادامه داد: هر زمان قفل ركود به صورت نسبی شكسته می شود این علامت را می دهد كه مصرف كنندگان اصلی و فروشندگان واقعی به این باور رسیده اند كه با عنایت به شرایط موجود باید معاملات صورت گیرد.
عضو هیات مدیره كانون انبوه سازان با بیان این كه حداقل تا سه سال آینده قیمت مسكن افزایش پیدا نمی كند، خاطرنشان كرد: كاهش قیمت هم به دلایلی كه برای همه روشن است اتفاق نمی افتد. در همین هفته های گذشته پس از تغییر قیمت بنزین، قیمت آهن آلات بالا رفت و دستمزدها هم افزایش یافت. علیرغم این كه دولت تلاش می كند نرخ كالاها را ثابت نگه دارد، عملا افزایش قیمت بنزین بر قیمت تمام شده مسكن تأثیر گذاشته و هزینه های سازندگان بالا رفته است. در واقع تورم روی دوش تولیدكننده است ولی شرایط آن وجود ندارد كه این تورم را به مصرف كننده تحمیل كند.1398/09/16
23:47:22
5.0 / 5
4204
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری