نشست سرنوشت ساز دستمزد كارگران شروع شد

نشست سرنوشت ساز دستمزد كارگران شروع شد

به گزارش ارتباط با مشتری دومین نشست دستمزد شورایعالی كار به منظور تعیین دستمزد سال ۱۳۹۹ كارگران شروع شد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، دویست و هشتاد و نهمین جلسه شورایعالی كار به منظور تعیین دستمزد سال ۱۳۹۹ كارگران از ساعتی قبل با حضور انصاری معاون رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد، وزیر كار، نماینده استاندارد و نمایندگان گروه های كارگری و كارفرمایی در وزارت كار شروع شده است.
پیش از این، اولین جلسه دستمزد شورایعالی كار ۲۶ اسفند ماه تشكیل شد اما باوجود آنكه پیشبینی می شد رقم دستمزد كارگران در این نشست مشخص شود به علت اختلاف شدید نمایندگان كارگران و كارفرمایان بر سر درصد افزایش حداقل مزد بدون نتیجه به پایان رسید.
در این جلسه كه به تنش و درگیری لفظی میان دو طرف كشیده شد هر دو گروه كارگری و كارفرمایی در مواضع خود پافشاری كردند.
كارفرمایان وضعیت بنگاه ها، مشكلات كارفرمایان و شرایط اقتصادی كشور را پیش كشیدند و نمایندگان كارگران با اشاره به افزایش سبد هزینه معیشت خانوارهای كارگری و رسیدن آن از سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ به چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۸، تعیین دستمزدی شایسته و متناسب با هزینه های زندگی كارگران و حفظ قدرت معیشت آنها را خواهان شدند.
وزیر كار هم تاكید داشت كه تكلیف حقوق و دستمزد جامعه كارگری در همین جلسه مشخص شود. در این جلسه نمایندگان كارگران افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی حداقل دستمزد را مطرح نمودند این در حالی بود كه نمایندگان كارفرمایان بر افزایش ۱۵ درصدی متمركز شده بودند و این اختلاف نظر شدید سبب شد كه جلسه به نتیجه نرسد.
در نهایت مقرر شد سه شنبه نشست كمیته دستمزد با حضور معاون روابط كار وزیر كار و نمایندگان دو طرف به منظور نزدیك شدن دیدگاه ها تشكیل گردد كه طبق شنیده ها اختلاف نظر دو گروه در این جلسه همچنان ادامه داشته است.
پیش تر یك عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار گفته بود كه در صورتیكه كارفرمایان در شورایعالی كار روی درصد افزایش ۱۵ درصدی اصرار ورزند نمایندگان كارگران جلسه را ترك خواهند كرد.
به گفته، یكی از نمایندگان كارگران در شورایعالی كار گروه كارگری با دغدغه دستمزد كارگران به جلسه امروز می رود و از درصد مورد نظر خود برای افزایش حداقل مزد كوتاه نخواهد آمد.
وی به ایسنا اظهار داشت: اگر كارفرمایان بر شرایط اقتصادی كشور تحریم ها و كرونا، و وضعیت بنگاه ها تاكید دارند ما هم بعنوان نمایندگان كارگری اعلام می نماییم كه كارگران هم مثل كارفرمایان در این مملكت زندگی می كنند و از نوسانات اقتصادی و شرایط اقتصادی تأثیر می پذیرند.
نماینده كارگران در شورایعالی كار اظهار داشت: مگر افزایش قیمت بنزین در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ را پیشبینی كرده بودیم؟ یا از رویدادهای سیاسی و نظامی و كرونا خبر داشتیم؟ سال آینده هم معلوم نیست چه شرایطی داشته باشیم؛ بنابراین تاكید ما این است كه دستمزد كارگران با در نظر گرفتن ملاحظات این چنینی و مهم تر از همه افزایش یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی هزینه ماهانه سبد معیشت كارگران از سال قبل تا سال جاری تعیین و تصویب شود.
وزیر كار در حاشیه اولین نشست رسمی دستمزد شورایعالی كار عقب ماندگی دستمزد كارگران را تایید كرده و گفته بود به علت آنكه در دوران جنگ دستمزد كارگران هیچ گونه افزایشی پیدا نكرد امروز با عقب افتادگی حقوق آنها روبرو می باشیم.
به گفته وی، هزینه سبد معیشت یك خانوار كه درآخرین نشست كمیته دستمزد به تصویب رسیده بود مبنای مذاكرات مزد و تعیین دستمزد سال آینده قرار خواهد گرفت.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، دویست و هشتاد و نهمین نشست شورایعالی كار به منظور تعیین دستمزد بیشتر از ۱۳ میلیون كارگر ایرانی از ساعتی قبل شروع به كار كرده و با عنایت به حضور معاون رئیس جمهوری و وزیران كابینه، نماینده سازمان استاندارد و نمایندگان كارگران و كارفرمایان پیشبینی می شود رقم دستمزد كارگران امشب نهایی شود.1398/12/28
23:15:49
5.0 / 5
3538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری