مدیركل بیمه بیكاری :

سه شرط بهره مندی از بیمه بیكاری در دوران كرونا

سه شرط بهره مندی از بیمه بیكاری در دوران كرونا

به گزارش ارتباط با مشتری مدیركل بیمه بیكاری وزارت كار با اشاره به اینكه سقفی برای ثبت نام بیكار شدگان در سامانه بیمه بیكاری درنظر گرفته نشده است، اظهار داشت: در مورد دارندگان بیمه های خاص كه بیكار شده اند، دولت باید تصمیم بگیرد.مسعود بابایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد برقراری بیمه بیكاری برای بیكار شدگان ناشی از شیوع ویروس كرونا گفت: بیكار شدگان جهت استفاده از مقرری بیمه بیكاری باید سه شرط را دارا باشند به این صورت كه مشمول قانون كار، مشمول بیمه تأمین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیكاری باشند؛ در این صورت است كه در لیست ثبت نام شدگان نهایی قرار می گیرند. اینكه افراد فكر كنند صرفاً با ثبت نام در سامانه بیمه بیكاری، در شمول دریافت بیمه بیكاری قرار می گیرند درست نیست.
مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: سازمان تأمین اجتماعی بعد از ثبت نام افراد، بر مبنای كد بیمه پردازی تأمین اجتماعی ثبت نام شدگان را مجزا می كند و برای افرادی كه فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامك جداگانه ای در خصوص عدم احراز شرایط ارسال می كند و برای افرادی كه بر مبنای چارچوب قانونی حائز شرایط هستند هم پیامك جداگانه ای در خصوص ورود مجدد به سامانه و درج نام و كد شعبه تأمین اجتماعی مربوطه و همینطور حساب بانكی فرد ارسال می شود.
وی افزود: سامانه محدودیتی برای ثبت نام ندارد و سقفی برای تعداد ثبت نام شدگان پیشبینی نشده است. ازاین رو كسانی كه مشمول قانون كار، تأمین اجتماعی و قانون بیمه بیكاری هستند و به صورت غیرارادی بیكار شده اند می توانند با ورود به این سامانه تحت پوشش قرار بگیرند. در واقع محدودیتی در تعداد افراد ثبت نام شده وجود ندارد.
این مقام مسئول گفت: هنوز سازمان تأمین اجتماعی لیستی از اسامی افراد مشمول به ما عرضه نكرده است و برپایه جلساتی كه در گذشته با این سازمان داشتیم، مقرر شده بود تا ظهر روز گذشته اطلاعات تكمیلی افراد به وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ارسال شود اما تا به این ساعت اطلاعات برای ما ارسال نشده است. البته سازمان تأمین اجتماعی اطلاعات را به شركت خدمات تأمین اجتماعی ارسال كرده است. آقای وزیر از روز گذشته منتظر این اطلاعات هستند.
بابایی در مورد وضعیت بیمه بیكاری مشمولان سایر بیمه ها، اظهار داشت: ما فقط كسانی كه مشمول بیمه الزامی و قانون كار هستند را پوشش می دهیم. با توجه به این كه كارگران ساختمانی، قالیبافان و … كه بیمه خاص، بیمه خویش فرمایی، بیمه ساختمانی، بیمه آزاد و… هستند، مشمول قانون بیمه بیكاری نمی شوند و ۳ درصد حق بیمه را هم پرداخت نمی كنند، جزو مشمولان سامانه محسوب نمی شوند و در صورت ثبت نام هم پیامك «عدم احراز شرایط» برایشان ارسال می شود.
مدیركل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: باید دولت در مورد افرادی كه شغل رسمی نداشته و یا مشمول بیمه الزامی و قانون كار نیستند، تصمیم گیری كند. با توجه به این كه مسئولیت ما صرفاً مربوط به مشمولان بیمه الزامی و قانون كار است، دولت در مورد بیمه های خاص به ما چیزی اعلام نكرده است.
گفتنی است؛ به منظور جلوگیری از رجوع حضوری و ازدحام ارباب رجوع در محل ادارات كار و كاریابی های غیردولتی، سامانه ای در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir طراحی شده است تا افراد با ورود به این سامانه اطلاعات شغلی و شخصی، از مقرری بیمه بیكاری استفاده كنند.


1399/01/23
13:45:33
5.0 / 5
3026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری