گزارش ارتباط با مشتری

نتایج ركود در 10رسته شغلی صدمه دیده

نتایج ركود در 10رسته شغلی صدمه دیده

به گزارش ارتباط با مشتری یكی از اصلی ترین نتایج بروز ویروس كرونا، تعطیل و نیمه تعطیل كردن ۱۰ رسته شغلی در كشور است كه با عنایت به سهم شاغلین، خطر بیكاری ۳.۷ میلیون نفر در این زیربخش ها وجود دارد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، حدود دو ماه از اعلام رسمی ورود ویروس كرونا به كشور می گذرد و در همین مدت اقتصاد كشور با مشكلات بسیار زیادی روبرو شده كه اگر سیاست درستی برای مدیریت و جبران این پیامدها، وجود نداشته باشد اقتصاد كشور گرفتار صدمه جدی خواهد شد.
پاندمی ویروس كرونا ۶ اثر اصلی بر فضای اقتصاد كلان كشور دارد كه شامل «افت شدید در كسب و كارها به خصوص كسب و كارهای در رابطه با تقاضای خانوارها در سه ماه پیش رو (اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت ۹۹)»، «كاهش سرمایه گذاری به خصوص این نوع كسب و كارهای مرتبط»، «كاهش شدید تولید و رشد اقتصادی، افزایش تنش در بازارهای مالی»، «كاهش صادرات و اختلال در تنظیمات فروش خارجی»، «تعدیل نیروی كار شاغل در بخش های رسمی و غیررسمی» و «كاهش درآمد طبقات پایین درآمدی و بدتر شدن توزیع درآمد» می شود.
۱۰ رسته اصلی صدمه دیده از كرونا
همچنین رسته هایی كه بیشترین صدمه را از شرایط موجود متحمل می شوند را می توان به شرح زیر عنوان كرد:
۱. مراكز تولید و توزیع غذاهای آماده شامل رستوران ها، كافه ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه خانه ها، اغذیه فروشی ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)
۲. مراكز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائرسراها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)
۳. حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری شامل هوایی، جاده ای، دریایی و ریلی
۴. دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
۵. تولید و توزیع پوشاك
۶. تولید و توزیع كیف و كفش
۷. مراكز توزیع آجیل، خشكبار، قنادی، بستنی و میوه
۸. مراكز و مجتمع های ورزشی و تفریحی
۹. مراكز و مجتمع های فرهنگی و آموزشی
۱۰. مراكز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی
پیامدهای بروز ركود در ۱۰ رسته صدمه پذیر
این ۱۰ رسته، جایگاه بسیار مهمی در اقتصاد ایران دارند چون كه طبق گزارش حساب های ملی ۹ ماهه سال ۹۸، سهم ارزش افزوده رسته های منتخب در تولید ناخالص داخلی كشور (غیرنفتی) ۱۴.۴ درصد بوده است. همینطور سهم شاغلان این ۱۰ رسته از كل اشتغال كشور ۱۵ درصد است و حدود ۳.۷ میلیون نفر در این زیربخش ها به صورت مستقیم امرار معاش می كنند كه حداقل ۱.۴۳ میلیون آنها شاغلان مزد و حقوق بگیر هستند.
نكته مهم این است كه مطابق با برآوردهای انجام شده، كاهش رشد اقتصادی (غیرنفتی) سالانه ناشی از صدمه به كسب و كارهای یاد شده برای مدت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) حدود ۱.۴ درصد است كه به اقتصاد ایران هزینه های هنگفتی را تحمیل خواهد نمود. همینطور پیشبینی می شود به علت كمبود تقاضا و عدم فروش كالا و خدمات طی ۳ ماه ناشی از ركود شدید در این ۱۰ رسته، ۶۴.۹ هزار میلیارد تومان به اقتصاد كشور ضرر وارد شود.
در جدول زیر، تعداد شاغلین و سهم از كل رسته های صدمه دیده، آمده است:

همچنین، نمودار زیر نیز، سهم شاغلین در رسته های ذكر شده را نشان می دهد:


1399/01/26
18:47:03
5.0 / 5
2706
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری