معاون وزیر كار خبر داد:

جزئیات اعطای وام كرونایی به كسب وكارها

جزئیات اعطای وام كرونایی به كسب وكارها

به گزارش ارتباط با مشتری معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: از هفته سوم اردیبهشت ماه برنامه پرداخت بسته های حمایتی مربوط به دوره كرونا به كارفرماها اجرا می شود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، عیسی منصوری در برنامه گفت و گوی ویژه خبری در مورد وام پشتیبانی از اشتغال به ازای هر کارگری که اخراج نشده است، تصریح کرد: این بسته پس از گفتگوهای مختلف با بخش های مختلف دولتی و خصوصی عرضه شده است. گروه هدف این بسته شامل بنگاه های کسب و کاری می شود که بیشترین صدمه را در دوره انتشار کرونا دیده اند که ۱۱ رسته را در بر می گیرد. به صورت مشخص تر بنگاه هایی هستند که کسب و کارهایشان را فعال نگه داشته و نیروی کارشان را حفظ کنند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تسهیلاتی که به نرخ سود ۱۲ درصدی عرضه می شود برای بنگاه های یک نفره ۱۲ میلیون تومان است که شامل دستمزد و درصدی باقی مانده سرمایه در گردش می شود، برای واحدهایی که بنا به دستور تعطیل شده اند این رقم ۱۶ میلیون تومان برای هر کارگر است البته این مورد مشروط به حفظ نیروهاست. همینطور برای وام های زیر ۱۲ میلیون تومان با سفته، وام ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومان با سفته و ضامن، وام ۵۰ تا ۱۲۰ دو ضامن، وام تا ۱۸۰ میلیون تومان ۳ ضامن و بالاتر از این رقم روال عادی بانک ها طی می شود.
وی افزود: با عنایت به شلوغ بودن سیستم بانکی، وقفه کوتاهی خواهیم داشت و از هفته سوم اردیبهشت ماه این برنامه اجرا می شود.
منصوری اظهار داشت: در فاز اول بر مبنای داده هایی که در اختیار ماست به این نوع از کارفرمایان پیامک می دهیم و در صورت تأیید کارفرما، در سامانه کارا ثبت نام می کنند و دستگاه مربوطه ظرف دو روز اعمال نظر می کند و سپس به بانک عامل اطلاعات ارسال می شود و پرداخت صورت می گیرد.
منصوری اظهار داشت: اغلب گروه هدف در این رسته ها بنگاه های کوچک و خرد همچون پوشاک و … هستند البته بنگاه های بزرگ هم مدنظر قرار گرفته اند.
وی در مورد احتمال عدم ارسال پیامک به بعضی از کارفرماها، اضافه کرد: این مسئله پیشبینی شده و امکان مراوده متقابل را فراهم نموده ایم تا در صورت عدم دریافت پیامک، مسئله را به ما اعلام کنند و در گام بعد هم امکان ثبت نام از سایر افراد را فراهم نموده ایم.
به گفته منصوری تا مهر ماه تنفس اعلام می شود و بعد ۲۴ ماه دوره بازپرداخت وام است.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که برایشان پیامک ارسال شود به بانک معرفی شده اند و این مبادرت به صورت الکترونیکی انجام شده است. ترجیح این است که وام مذکور بیشتر از یک قسط باشد و مثلاً در دو قسط اعمال شود تا حفظ نیروی کار برای ما مسجل شود.
معاون وزیر کار اظهار داشت: معمولاً وقتی نرخ تورم بالاست و نرخ سود بانکی بالاتر است فرصت طلبی فراهم می شود ولی ما در این قاعده جریمه در نظر گرفته ایم تا در صورت انجام تخلف، فرد متخلف جریمه ۶ درصدی شود.
منصوری تصریح کرد: وقتی بسته را روی میز گذاشتیم برخی گفتند که تورم ایجاد می شود و ما شرایط مردم را توضیح دادیم و باید بین این دو یکی را انتخاب می کردیم. شاید آن بسته مطلوب اجرا نشد اما آنچه که توانش بود اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برخی رسته ها فرصت افزایش نیرو را هم دارند و حتما مشوقی در نظر گرفته ایم، اظهار داشت: در ابتدا به نظر می آید بنگاه ها استقبال نکنند اما هم اکنون شاهد پیگیری تشکل ها در مورد اجرای این بسته هستیم.
معاون وزیر کار اضافه کرد: در دوره شیوع بیشترین سفارش در مورد رابطه کارکن و کارفرما حفظ ارتباط هست حتی اگر فعالیتی صورت نمی گیرد که همه جای دنیا قاعده به همین ترتیب است و حتی همه جای دنیا اینطور هست که همه حقوق کارکن پرداخت نمی گردد اما به هر نحوی ارتباط بین کارکن و کارفرما حفظ می شود. باید متوجه باشیم شرایط اقتصادی کشور به چه صورتی است و در حداقلی ترین حالت صحبت می نماییم. با این وجود بسته هایی که پیشنهاد دادیم بسیار کامل تر از کشورهایی همچون دانمارک و ترکیه است.
منصوری با اشاره به اینکه کرونا با بحران های اقتصادی فرق می کند، تصریح کرد: در بحران ۲۰۰۷ اروپا در دراز مدت مشکل تقاضا وجود داشت اما در دوره کرونا به محض فروکش کردن بحران، تقاضای کل اقتصاد فعال خواهد شد. مسئله دیگر این است که در دوره کرونا، علاوه بر تقاضا طرف عرضه هم گرفتار افول شده است و امیدواریم بسته تسهیلاتی تا حدودی به بخش عرضه کمک نماید.
وی با اشاره به اینکه بخش صنعت الان تقریباً روی کار آمده است، اظهار داشت: کرونا بیشترین صدمه را به خدمات و بخش توزیع زده است و در این ۱۱ رسته نام برده شده در بسته تسهیلاتی بیشتر بخش خدمات مدنظر بوده است.
منصوری در مورد بیمه تأمین اجتماعی هم اضافه کرد: مهم ترین اتفاقی که در مورد تأمین اجتماعی افتاد این است که امهال بیمه در گام نخست به مدت ۳ ماه پیشبینی شده است. معاون وزیر کار در ادامه با اشاره به اینکه بر مبنای مطالعات کمی و مذاکره با بخش خصوصی درحوزه صنایع واحدهای بزرگ و خرد، ۱۱ رسته را مشخص کردیم، اظهار داشت: این رسته ها فقط شامل بنگاه های زیر ۵۰ نفر نیست بلکه بنگاه های بالای ۵۰ نفر را هم شامل می شود. باآنکه بخش عمده ای از بنگاه های مدنظر در بسته حمایتی خرد هستند اما بعضاً واحدهای بزرگ هم ضربه دیده اند و در صورت تقویت این بنگاه ها، واحدهای خرد وابسته به این واحدهای بزرگ هم تقویت می شوند. وی ادامه داد: وقتی از زنجیره ارزش صحبت می نماییم یعنی کل زنجیره را مدنظر داریم و فقط واحدهای کوچک و بزرگ مدنظر نیست. تعداد بنگاه های بزرگ بالای ۱۰۰ نفر چهار دهم درصد هستند و اصلاً بخشی از اینها در بسته حمایتی ما تحت پوشش قرار نگرفته اند، چونکه در رسته ها نیستند. معاون وزیر کار تصریح کرد: هدف حفظ بنگاه کسب و کار است و با عنایت به این که گردش مالی بنگاه ها را نداریم، بر مبنای تعداد شاغلین، بنگاه ها انتخاب شده اند. برای بنگاه های زیر ۵۰ نفر، حدود ۳۰ درصد علاوه بر دستمزدی که محاسبه می نماییم بعنوان باقی مانده سرمایه در گردش پرداخت می شود و برای باقی بنگاه ها، ۵۰ درصد هزینه برای دستمزد و ۵۰ دستمزد برای سرمایه در گردش پرداخت می شود. وی افزود: یک میلیون کسب و کار در این بسته حمایتی مورد توجه قرار گرفته اند. بر مبنای داده های دقیق احصا شده اند و دقیقاً می دانیم کارفرما با چه کد ملی و آدرسی انتخاب شده است. معاون وزیر در مورد سایر حمایت ها همچون پشتیبانی از دارندگان چک های برگشتی، تصریح کرد: امهال سه ماه در فاز اول اعلام گردید و بانک مرکزی به همه بانک ها ابلاغ کرده است و در مورد این تسهیلات ستاد ملی مقابله با کرونا به بانک مرکزی تکلیف کرده است که با چک برگشتی و بدهی مالیاتی را برای این دوره مشخص کنار گذاریم. حمایت از معیشت دستفروشان، کارگران ساختمانی، مهدکودک ها، باشگاههای ورزشی و مراکز آموزشی وی خاطرنشان کرد: فردی تولیدی یا فروش پوشاک داشته شب عید کالا خریده و نتوانسته بفروشد که برای این گروه تمهیداتی اندیشیده شده است که در صورت نهایی شدن، جزئیات اعلام می شود. منصوری اظهار داشت: اگر فردی مشغول به فعالیت است باید این فعالیت در جایی ثبت شده باشد، در صورت عدم ثبت دولت نمی تواند به این افراد بپردازد. وی با اشاره به بعضی از رسته های مورد حمایت، تصریح کرد: همچون این رسته ها می توان به مهدهای کودک، مراکز آموزشی شبیه به مهد کودک، باشگا های ورزشی، مراکز تولید و توزیع پوشاک و دستفروشان اگر بعنوان شغل ثبت شده باشند، اشاره نمود. همینطور از کارگران ساختمانی و دستفروشان در حوزه معیشت حمایت خواهد شد.


منبع:

1399/02/06
14:07:59
5.0 / 5
2660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری