یك كارشناس:

خواب بازار مسكن تا آخر خرداد ادامه دارد

خواب بازار مسكن تا آخر خرداد ادامه دارد

به گزارش ارتباط با مشتری یك كارشناس اقتصاد مسكن اظهار داشت: متقاضیانی كه پول دستشان هست افراد سن بالا هستند كه معمولاً احتیاط بیشتری در شرایط كرونا دارند و تا آخر خرداد وارد بازار مسكن نمی شوند.


سعید آسویار در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: درست است که معاملات در فروردین تقریباً ۱۰ درصد بقیه ماه ها بود اما چون شرایط بازار مسکن در فروردین ماه عادی نبود و متقاضیان برای حفظ سلامت و بهداشت از خرید و فروش امتناع می کردند، آمار ۱۲۰۰ فقره معامله مناسب است؛ چونکه خیلی از صنوف همچون آژانس های مسکن اجازه فعالیت نداشتند. قراردادهایی هم که در فروردین منعقد شد، حاصل توافقاتی بوده که پیش از عید انجام شده است.
وی ادامه داد: وضعیت رکودی مسکن تا آخر خرداد ماه ادامه پیدا می کند؛ چونکه عمده کسانی که پول دستشان هست و در بازار مسکن حضور دارند افراد میانسال و مسن هستند که معمولاً احتیاط و مراعات بیشتری در بحث مراقبت و پیشگیری از قطع زنجیره کرونا دارند. بعید است این اشخاص تا آخر خرداد ماه حضور جدی در بازار مسکن پیدا کنند.
رشد قیمت مصالح در شرایط کرونا
آسویار با اعلان اینکه در بازه زمانی انتشار کرونا قیمت مصالح ساختمانی همچون آهن آلات بالا رفته است اظهار داشت: کسانی که اسکلت بنای خویش را آهنی تعیین کردند نسبت به بناهای بتنی افزایش قیمت بسیار بیشتری را متحمل شدند. از سوی دیگر قیمت مصالح وارداتی گران شده است. مثلاً دستگیره دیجیتال وارداتی از ۵ میلیون تومان در بهمن ماه به ۸ میلیون تومان رسیده است.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: رشد قیمت نهاده های ساختمانی دست کم ۲۰ درصد بر قیمت نهایی مسکن تأثیر خواهد گذاشت که از تابستان به تدریج شاهد تأثیر این مساله هستیم.
حباب بورس به افزایش قیمت کالاها می انجامد
وی رشد شاخص بورس را در افزایش قیمت کالاهایی همچون طلا، مسکن و خودرو موثر دانست و اضافه کرد: با افزایش قیمت سهام، ارزش کالاها و دارایی ها به صورت خودکار رشد می کند. از سوی دیگر زمانی که حباب بورس بترکد سرمایه ها به حوزه های خودرو، ارز، طلا و مسکن سرازیر می شود که به رشد قیمت ها می انجامد.
آسویار درباره فعالیتهای ساختمانی در شرایط کنونی اظهار داشت: با توجه به این که در خیلی از مشاغل، کارها شروع شده است ساخت و ساز هم تقریباً به روال عادی برگشته و کرونا تأثیر آن چنانی روی بخش ساخت و ساز نخواهد داشت.
پیشنهاد ساخت خانه های ۳۰ متری در تهران
این کارشناس بازار مسکن، راهکار کنترل قیمت مسکن را در نظر گرفتن توان متقاضیان دانست و اظهار داشت: پیشنهادی را به شهرداری برای ساخت خانه های ۳۰ متری در تهران عرضه کرده ایم که می تواند در افزایش قدرت خرید متقاضیان مصرفی و کنترل بازار مسکن موثر باشد. می توان برخی ضوابط مثل اجبار به داشتن پارکینگ یا انباری را در واحد های ۳۰ متری حذف نمود.
به قول آسویار، کسانی که متقاضی سوئیت های کوچک هستند معمولاً خودرو ندارند، ازاین رو ضرورتی برای سخت گیری دراین زمینه ها نیست. از سوی دیگر خرید این سوئیت ها میتواند در حفظ ارزش دارایی افراد موثر باشد تا در آینده خانه خویش را تبدیل به احسن کنند اما اگر پول نقد دستشان باشد به تدریج ارزشش کم می شود.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه ۱۳۹۹ به ۱۲۴۳ فقره رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۷.۸ و ۶۳.۷ درصد کاهش نشان داده است. میانگین قیمت هم ۱۵.۳ میلیون تومان بود که نسبت به اسفند سال گذشته ۲.۱ درصد کاهش و نسبت به فروردین سال گذشته ۳۵.۷ درصد افزایش یافته است.1399/02/09
13:16:19
5.0 / 5
3235
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , پاركینگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری