مدیر ملی طرح تكاپو :

زعفران ایران را ۳۰۰ دلار می خرند ۷۰۰۰ دلار می فروشند

زعفران ایران را ۳۰۰ دلار می خرند ۷۰۰۰ دلار می فروشند

به گزارش ارتباط با مشتری مدیر ملی طرح تكاپو اظهار داشت: هم اكنون برای هر كیلو زعفران ایرانی تنها 300 دلار پرداخت می كنند اما همان خریداران در بازارهای جهانی، زعفران را به قیمت هر كیلوگرم حداقل 7000 دلار می فروشند.رضا تازیکی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه قیمت زعفران صادراتی ایران از ۴۰۰۰ دلار در ۱۰ سال پیش به ۳۰۰ دلار در سال ۹۹ رسیده است، گفت: متأسفانه الان هر کیلوگرم زعفران صادراتی ایران بطور میانگین بین ۳۰۰ تا حداکثر ۴۰۰ دلار صادر می شود.
مدیر ملی طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) افزود: این در حالیست که در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰، هر کیلوگرم زعفران ایرانی بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار صادر می شد. از طرفی، قیمت نهایی خرده و عمده فروش زعفران در بازارهای جهانی از سال ۱۳۹۰ تابحال بین ۵ تا ۷ هزار دلار در هر کیلوگرم زعفران بوده و هیچ تفاوتی در قیمت نهایی زعفران اتفاق نیفتاده است.
تازیکی افزود: در واقع، با افزایش قیمت دلار در داخل کشور، قیمت زعفران صادراتی کشور کاهش یافته است؛ یعنی بازار جهانی و خریداران خارجی زعفران که ۸ سال پیش حاضر بوده اند به ازای هر کیلو زعفران، ۶۰۰۰ دلار پرداخت کنند، هم اکنون برای هر کیلو زعفران ایرانی تنها ۳۰۰ دلار پرداخت می کنند اما همان خریداران در بازارهای جهانی، زعفران را به قیمت هر کیلوگرم حداقل ۷۰۰۰ دلار به فروش می رسانند و سودی در حدود ۶۷۰۰ دلار در هر کیلو زعفران نصیب واسطه یا فروشنده نهایی زعفران در خارج از کشور می شود.
به گفته وی مصرف کننده نهایی در بازارهای بین المللی زعفران ایرانی را به قیمت هر کیلوگرم بالای ۱۰۰ میلیون تومان دریافت می کند، در حالی که هر کیلوگرم زعفران در ایران به زحمت به ۱۰ میلیون تومان می رسد. در واقع سود اصلی زعفران ایران به جیب دلالان بین المللی زعفران می رود.
تازیکی افزود: یکی از مهم ترین دلیلهای این موضوع، آن است که عمده خریداران خارجی زعفران ایرانی، در واقع ایرانیان خارج از کشور هستند که زعفران را از صادرکنندگان این محصول به صورت ریالی خرید می کنند.
این مقام مسئول اظهار داشت: تدبیر و سیاست گذاری برای رفع این مشکل از آنجا دارای اهمیت است که فروش زعفران به صورت دلاری و به قیمت های واقعی، اولاً سبب افزایش چشم گیر قیمت و ارزش زعفران صادراتی کشور به میزان حداقل ۱۰ برابر فعلی می شود و از سویی سبب افزایش ارزش و سود در تمام زنجیره ارزش زعفران از مزرعه تا صادرات خواهد شد، بطوریکه میزان سودآوری هر بخش از زنجیره ارزش زعفران بیش از ۸ برابر شده و ضمن افزایش ارزآوری برای کشور، سبب اشتغال بیشتر، رونق و افزایش سطح معیشت و رفاه کشاورزان و فعالیت این زنجیره خواهد شد.
تازیکی با اشاره به راهکارهای پیشنهادی در این عرصه اضافه کرد: راهکار کوتاه مدت، افزایش سقف تعهد ارزی برای صادرات هر کیلوگرم زعفران به ۳۰۰۰ دلار و راهکار میان مدت و بلند مدت، تقویت و ایجاد کنسرسیوم های مشترک صادراتی متشکل از شرکت های صاحب برند صادراتی و پشتیبانی از حضور در بازارهای بین المللی و زنجیره فروش به صورت خرده فروشی زعفران است.
وی اعطای تسهیلات به شرکت های سرمایه گذاری در عرصه تولید محصولات جانبی و ترکیبی زعفران را از دیگر راهکارها عنوان نمود و اظهار داشت: اعطای سوبسید و تحقیق برای شرکت هایی که بتوانند با عقد قرارداد با فروشگاه های زنجیره ای بین المللی یا برندهای بین المللی در بازار نهایی و خرده فروش با برند خود یا برندهای بین المللی فعالیت کنند، از دیگر راهکارهاست.
تازیکی اشاره کرد: نکته این است که با توجه به این که بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان توسط ایران تولید می شود، افزایش قیمت صادراتی زعفران و اجبار به این موضوع، مشکلی در صادرات این محصول ایجاد نخواهد کرد، برای اینکه قیمت نهایی زعفران کاهش نیافته است.


منبع:

1399/04/16
22:22:54
5.0 / 5
2072
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری