مسكن ملی برنامه دارد اعتماد مردم را ندارد

مسكن ملی برنامه دارد اعتماد مردم را ندارد

ارتباط با مشتری: با وجود آنكه جانمایی، نحوه تأمین مالی و قراردادهای طرح اقدام ملی مسكن به صورت دقیق تدوین شده، به نظر می آید افكار عمومی هنوز آنطور كه باید و شاید نسبت به این پروژه اقناع نشده اند؛ طولانی شدن مسكن مهر كه میراث دولتهای گذشته است و قرار بود 18 ماهه تحویل داده شود می تواند دلیل اصلی اقبال پایین به مسكن ملی باشد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، پروژه ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن که حدود ۱۳ ماه از آغاز عملیات اجرائی آن با حضور رئیس جمهور می گذرد هنوز با سرعت قابل قبول، حتی مطابق وعده ها پیش نمی رود. از ابتدا زمان اجرای طرح دو ساله و قیمت هر متر مربع از واحدهای اقدام ملی ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان اعلام شد؛ هرچند باتوجه به نوسان نرخ مصالح ساختمانی و احتمال طولانی شدن پروژه امکان تحویل واحدها با این نرخ بعید بنظر می رسد.
از طرف دیگر با وجود آنکه وزارت راه و شهرسازی وعده داده بود نخستین واحدهای طرح اقدام ملی را تیرماه امسال تحویل می دهد و سپس اعلام نمود که مردادماه تحویل می دهد، با ورود به مهرماه هنوز کلید هیچ واحدی به دست متقاضیان نرسیده است. همین مساله سبب شده متقاضیانی که پروژه آنها اخیرا شروع شده در تکمیل آورده تعلل کنند.
از ۴۷۰ هزار متقاضی واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن تا اختتام شهریور ماه ۲۲۶ هزار نفر مدارک خودرا بارگذاری کرده بودند. تا روز ۱۷ شهریورماه نیز فقط ۶۵ هزار نفر واریز وجه داشتند. بنا بر این پیش بینی می شد که مهلت ثبت نام تمدید شود. مبلغ آورده اولیه حدود ۴۰ میلیون تومان است که البته بررسی ها نشان میدهد خیلی از مشمولان توان تهیه این مبلغ را ندارند. طبیعتا پروژه ای هم که در ابتدا با چالش نقدینگی مواجه شود گرفتار خواهد شد. این مسائل موجب شد تا وزارت راه و شهرسازی زمان تکمیل ثبت نام و بارگذاری مدارک در سامانه اقدام ملی به آدرس Tem.mrud.ir و واریز وجه برای متقاضیان واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن را ابتدا از ۱۵ شهریور به ۳۰ شهریور ماه و سپس به ۳۰ مهر ماه تغییر دهد.
هرچند بعضی نمایندگان ایراداتی به طرح گرفته و عنوان کرده اند که پروژه اقدام ملی فاقد برنامه مدون است اما بنظر می رسد در این خصوص مشکلی وجود ندارد؛ چونکه همه جزئیات طرح از نظر جانمایی، نحوه تامین مالی و قراردادها از ابتدا مشخص شده است. تسهیلات در نظر گرفته شده برای هر واحد ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است. برمبنای اعلام مدیر امور اعتباری بانک مسکن، مبلغ ماهانه هر قسط در روش ساده یک میلیون و ۸۰۱ هزار تومان و سود آن ۱۱۶ میلیون تومان است. در روش بازپرداخت پلکانی مبلغ قسط در سال اول ماهانه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان است که در سال دهم به ماهانه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان افزایش می یابد. میزان سود تسهیلات در این روش پرداخت حدود ۱۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.
درباب جانمایی پروژه نیز اطلاعات دقیقی درباب شهرهای مدنظر در هر استان و تعداد واحدهای تعریفی ارائه شده است. بطور مثال برای ساکنان استان تهران شهرهای شهریار، ورامین، پاکدشت، قرچک، اسلامشهر، پیشوا، دماوند، کیلان، آبسرد، شریف آباد، فیروزکوه، شهر جدید پردیس، شهر جدید پرند، شهر جدید هشتگرد و شهر جدید ایوانکی در نظر گرفته شده است.
درباب شرایط ثبت نام نیز شروط پنجگانه همچون سبز بودن فرم «ج»، سکونت پنج سال اخیر در شهر یا شهرهای نزدیک مدنظر و سرپرست خانوار بودن در نظر گرفته شده، پس از این نظر نیز ابهامی وجود ندارد. بدین سبب عدم اقبال نسبت به آنچه قبل از این تصور می شد را باید در مسائل دیگری جست و جو کرد. طولانی شدن پروژه مسکن مهر از طرف دولتهای قبل که به از دست رفتن اعتماد عمومی منجر شده می تواند از دلیلهای استقبال سرد متقاضیان از طرح اقدام ملی مسکن باشد.1399/07/15
12:54:49
5.0 / 5
1605
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , ثبت نام , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری