عضو شورای عالی كار ؛

مذاكرات دستمزد 1400 كارگران فردا كلیدمی خورد

مذاكرات دستمزد 1400 كارگران فردا كلیدمی خورد

به گزارش ارتباط با مشتری نماینده کارگری شورای عالی کار با اعلان اینکه مذاکرات دستمزد 1400 کارگران از فردا کلید می خورد، اظهار داشت: طبق بررسی نمایندگان کارگری، رقم سبد معیشت سال آینده 9.5 تا 10 میلیون تومان است.محمدرضا تاجیک در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد برگزاری جلسه شورای عالی کار، گفت: طبق دعوت نامه ارسالی از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نخستین جلسه کمیته مزد جهت بررسی معیشت کارگران جهت تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ فردا برگزار می گردد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اضافه کرد: محور جلسه فردا، تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۰ است؛ وضعیت معیشت کارگران در سال ۹۹ را در قالب های مشخص بررسی می نماییم و سپس هزینه زندگی کارگران را در اقلام خوراکی و غیر خوراکی تعیین می نماییم.
وی درباب معیارهای تعیین هزینه سبد معیشت، افزود: وضعیت تورم دو سبد معیشت سال ۹۹ و ۱۴۰۰ برای تعیین دستمزد ملاک است؛ تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار مشخص کرده است که باید حداقل دستمزد به اندازه ای باشد که هزینه معیشت یک کارگر ساده را تامین کند. طبق آمار مرکز آمار ایران بعد خانوار کارگران ۳.۳ نفر است؛ بدین سبب وضعیت اقلام خوراکی و غیرخوراکی در سال قبل و سال جاری را بررسی و به روزرسانی می نماییم و در نهایت اختلاف این اعداد بعنوان رقم سبد معیشت سال آینده مشخص می شود.
تاجیک اظهار داشت: منتهی ما می گوئیم که تورم واقعی برای کارگران، تورمی است که روی هزینه زندگی شأن تأثیر داشته باشد؛ خیلی از مولفه هایی که مرکز آمار و بانک مرکزی برای تورم اعلام می کنند، روی زندگی و هزینه های کارگران تأثیری ندارد. تورمی که باید برای حقوق ملاک قرار بگیرد، باید تورمی باشد که روی اقلام خوراکی و غیرخوراکی کارگران از سال قبل تا امسال تأثیر داشته است.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اضافه کرد: طبق بررسی های صورت گرفته از طرف نمایندگان کارگران، رقم سبد معیشت سال آینده ۹.۵ تا ۱۰ میلیون تومان است. همیشه نماینده های دولت و کارفرمایی به دنبال کوچک کردن این عدد و نماینده های کارگران به دنبال واقعی تر کردن این عدد هستیم.
وی اظهار داشت: طبق اعلام دولتی ها، دلیل دولت برای کوچک کردن این عدد، این است که مدعی هستند اگر عدد سبد معیشت بالا باشد و بر اساس آن دستمزد کارگران بالا برود، تبعات تورمی برای کشور دارد که ما این مساله را قبول نداریم؛ علاوه بر دولت، کارفرمایان هم برای کاستن از بار هزینه های خود، به دنبال کوچک کردن این عدد هستند.


منبع:

1399/10/12
13:16:33
0.0 / 5
780
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری