در گزارش ارتباط با مشتری مطرح شد؛

خطر بازنشستگی قبل از موعد كاركنان دولت برای بازار كار

خطر بازنشستگی قبل از موعد كاركنان دولت برای بازار كار

ارتباط با مشتری: کارکنان دولت که مشمول بازنشستگی قبل از موعد شوند، خطری جدی برای بازار کار است؛ چرا آنها به انبوه جویندگان کار می پیوندند و رقیب بیکاران فعلی وتهدیدی برای شاغلان در بخش غیردولتی خواهند شد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، کارکنان دولت که «مشمول بازنشستگی قبل از موعد» شوند، خطری جدی برای بازار کار است؛ چرا آنها به انبوه جویندگان کار می پیوندند و رقیب بیکاران فعلی و تهدیدی برای شاغلان در بخش غیردولتی خواهند شد.
بر اساس قسمتی از طرح نمایندگان مجلس، شرط سنی از بازنشستگی حذف و مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه کار می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت نمایند
این قسمتی از هشدار آلبرت بغزیان، اقتصاددان درباره نتایج نهایی شدن طرح «بازنشستگی قبل از موعد» است که ۳۹ نماینده مجلس اواخر ماه گذشته، تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند و الان، در نوبت دستورکار بهارستان است. برمبنای قسمتی از این طرح، شرط سنی از بازنشستگی حذف و مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه کار می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت نمایند.
بغزیان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به تبعات خطرناک تصویب این طرح بر اقتصاد و بازار کار کشور تاکید کرد: این طرح و طرح های مشابه، چاره مناسبی برای ایجاد اشتغال جوانان نیست و چه بسا، ممکنست در وضعیت بد اقتصادی، شاهد وقوع بحران اقتصاد جدیدی باشیم. برای اینکه بخش زیادی از کسانی که زودتر از موعد بازنشسته می شوند، برای کسب درآمد بیشتر در یک مجموعه جدید مشغول به کار می شوند و جای یک شاغل را می گیرند و این مسئله به بیکاری در جامعه، دامن خواهد زد.
این اقتصاددان اضافه کرد: باتوجه به چالش های بزرگ اقتصاد ایران، نرخ بالای تورم و چشم انداز ناروشن تحولات اقتصادی، کمتر کسی به از دست دادن شغل دولتی خود رضایت می دهد برای اینکه ترجیح می دهد خودرا از «آب باریکه» حقوق دولتی، بعلاوه، دریافتی های ناشی از اضافه کاری، حق ماموریت و … محروم نکند.
بخش زیادی از کسانی که زودتر از موعد بازنشسته می شوند، برای کسب درآمد بیشتر در یک مجموعه جدید مشغول به کار می شوند و جای یک شاغل را می گیرند و این مسئله به بیکاری در جامعه، دامن خواهد زد
تشدید وخامت صندوق های بازنشستگی و بحران بیکاری
وی همین طور با تاکید بر اینکه اجرای این طرح، امکان دارد، بار مالی زیادی را به دولت تحمیل کند، تصریح کرد: الان، صندوق های بازنشستگی با کمبود منابع پایدار دست وپنجه نرم می کنند و ادامه فعالیت، مرهون حمایت های دولت، است؛ تصویب و اجرای «بازنشستگی قبل از موعد»، به مصلحت نیست، برای اینکه صندوق های بازنشستگی در وضعیتی قرار خواهند گرفت که دولت حتی اگر مایل باشد، به سبب بار مالی سنگین ایجادشده، قادر به پشتیبانی از آنها نخواهد بود و صندوق ها با بحران بقا مواجه می شوند.
کارکنان بازنشسته؛ رقبای جدی شاغلان غیردولتی
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه اجرای «بازنشستگی قبل از موعد»، تهدید جدی حتی برای شاغلان است، هشدار داد: شاغلان با رقبای تازه نفسی روبرو می شوند که از مزیت عدم نیاز به بیمه کردن از طرف کارفرما برخوردار می باشند و برخی به دریافتی کمتری هم رضایت می دهند تا مکمل حقوق بازنشستگی شان شود و به این ترتیب، دور از انتظار نیست، جای شاغلان را در بازار کار غیردولتی، تنگ کنند.
شاغلان با رقبای تازه نفسی روبرو می شوند که از مزیت عدم نیاز به بیمه کردن از طرف کارفرما برخوردار می باشند و برخی به دریافتی کمتری هم رضایت می دهند تا مکمل حقوق بازنشستگی شان شود
این اقتصاددان، با یادآوری ضرورت تعریف منابع پایدار تامین مالی برای این اجرای طرح، اظهار داشت: هم اکنون، وضعیت نقدینگی صندوق های بازنشستگی، در حدی نیست که بتوانند پاسخگوی انبوهی از بیمه شدگان باشند که به یک باره، به جمع دریافت کنندگان حقوق و مستمری بپیوندند و مطالبات خدماتی هم دارند.
وی با تاکید بر اینکه تصویب و اجرای این طرح به ضرر دولت خواهد بود، افزود: طرح «بازنشستگی قبل از موعد»، فقط ظاهر زیبایی دارد، اما تصویب و اجرای آن، مانند از چاله به چاه انداختن جامعه است و نتایج خطرناکی نظیر تشدید بیکاری، تهدید شاغلان در بازار کار، فشردن گلوی صندوق های از نفس افتاده بازنشستگی و … را به دنبال دارد.
بغزیان، به نمایندگان مجلس سفارش کرد اگر قصد دارند، بررسی طرح بازنشستگی قبل از موعد، را کلید بزنند، حتما پیش از رأی دادن، تمامی جوانب آنرا در نظر بگیرند و نتایج بعد مالی و اقتصادی اجرای آنرا مدنظر قرار دهند، تا مبادا تصویب و اجرای چنین طرحی، ناخواسته، اقتصاد کشور، صندوق های بازنشستگی و بازنشستگان قبلی و جدید را با چالش های جدی تری و بازگشت ناپذیر مواجه کند.منبع:

1399/10/23
15:51:47
0.0 / 5
1229
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان ارتباط با مشتری
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری