طبق طرح مسكن ارزان قیمت

شهرداری ها خانه های ارزانقیمت برای مستاجران می سازند

شهرداری ها خانه های ارزانقیمت برای مستاجران می سازند

به گزارش ارتباط با مشتری طرح ساخت مسکن ارزانقیمت توسط شهرداری ها که به شکلی برنامه مسکن استیجاری به حساب می آید در مجلس اعلام وصول شده و نمایندگان همچون مزایای آنرا کنترل نرخ اجاره و کسب درآمد برای شهرداری اعلام نموده اند؛ حسن محتشم، عضو انجمن انبوه سازان تهران هم راه اندازی خانه های استیجاری را در کنترل بازار مسکن موثر دانست و اظهار داشت که شهرداری هم می تواند واحدها را اجاره دهد و هم به صورت نقد و اقساط به متقاضیان واگذار کند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، «طرح ساخت مسکن ارزانقیمت توسط شهرداری ها» روز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. نمایندگان مجلس هدف این برنامه را راه اندازی مسکن توسط شهرداریها و اجاره دادن آن به اقشار کم درآمد عنوان کرده اند. این طرح در واقع همان مدل مسکن استیجاری است که طی سال های اخیر همواره درباره آن صحبت شده اما به شکل جدی دنبال نشده است.
علیرضا پاک فطرت، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح ساخت مسکن ارزانقیمت توسط شهرداری ها گفته است: شهرداری شهرهای بزرگ بر طبق این طرح مکلف به ساخت خانه هایی با قیمت مناسب می شوند تا طبق وظیفه مدیریت شهری و حقوق شهروندی به خانواده های کم درآمد و صدمه پذیر با نرخ پایین اجاره دهند. وی کنترل نرخ اجاره در سطح شهرها و کسب درآمد برای شهرداری را از مزایای این طرح دانسته است.
این عضو کمیسیون عمران مجلس به یکی از مدل های اجرای این برنامه در کشورهای اروپایی اشاره و تصریح کرد: شهری مانند وین اتریش که سال ها از نظر ارتقا فرهنگ شهروندی در اروپا رتبه اول را کسب کرده است، حدود ۳۰ درصد کل آپارتمان های مسکونی آن متعلق به شهرداری است. بدین مفهوم که شهرداری این مساکن را ساخته تا با اجاره آن هم کسب درآمد کرده و هم قیمت اجاره بهاء را تنظیم می کند.
یک کارشناس: مسکن استیجاری در سه مدل می تواند واگذار شود
حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران ـ با اشاره به اینکه طرح مسکن استیجاری در خیلی از کشورها اجرا شده و در کنترل بازار مسکن، مفید و موثر بوده است خاطرنشان کرد: به اعتقاد من دولت یا شهرداری راسا نباید وارد اجرای این طرح شوند و بهتر است به بخش خصوصی واگذار کنند؛ به شرطی که سازندگان وارد بروکراسی پیچیده اداری نشود. در انتها پروژه، سازنده سهم خویش را برمی دارد و شهرداری هم سهم خویش را در اختیار خانواده های متقاضی مسکن قرار می دهد. البته هم می تواند این واحدها را اجاره دهد و هم در طول زمان به ساکنان بفروشد.
وی توضیح داد: واحدهای احداثی به سه شکل می تواند در اختیار متقاضیان قرار گیرد؛ اول این که شش دانگ واگذاری صورت گیرد که امکان دارد بخشی از آن نقد و بقیه از راه تسهیلات بانکی پرداخت گردد. دوم بدین شکل که ۲ تا ۴ دانگ به صورت نقد و دانگهای باقی مانده به صورت اجاره پرداخت گردد. سوم، کل واحد به صورت اجاره باشد. در همه موارد قیمتها بر مبنای کارشناسی و کمتر از بهای روز تعیین شود.
محتشم با اشاره به اینکه در زمان شهرداری آقای عبدالعلی زاده هم برنامه مسکن استیجاری با همکاری دولت و شهرداری عنوان شد که به علت طولانی شدن پروژه ناموفق بود، تصریح کرد: در آن زمان خانه های استیجاری را در خیلی از شهرها اجرا کردند ولی از آنجائیکه دولت مجری بود و نیروی کافی در اختیار نداشت به نتایج مطلوبی نرسید.
این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: اغلب پروژه ها به افراد غیرمتخصص سپرده شد و بنابراین نتوانستند به قرارداد عمل کنند که برنامه به درازا کشید و خاصیت خویش را از دست داد. اتمام پروژه با افزایش قابل توجه جمعیت جوان کشور همراه بود و تقاضا آنقدر برای این واحدها افزایش یافت که قیمتها بالا رفت. دولتها هم دیگر این برنامه را ادامه ندادند تا این که در سال ۱۳۹۲ باردیگر مسکن استیجاری پیشنهاد شد ولی اقدامی در این خصوص صورت نگرفت.
راه اندازی مسکن استیجاری به منظور کنترل و ساماندهی بازار مسکن از زمان مسئولیت عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی عنوان شد. با این وجود به علت وجود مخالفتها با راه اندازی خانه های کوچک متراژ که عموما از سوی برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس عنوان می شد، طرح مجال اجرا به خود نگرفت.
با استعفای عباس آخوندی و آمدن محمد اسلامی از اواخر سال ۱۳۹۷ رایزنی دولت و شهرداری برای ساخت خانه های استیجاری شروع شد. روز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۸ یکی از موضوعات مورد بررسی در جلسه شورایعالی مسکن با حضور رئیس جمهور، راه اندازی خانه های کوچک متراژ به قصد اجاره بود. اواخر سال ۱۳۹۸ هم برخی مسؤلان شهرداری از ضرورت راه اندازی خانه های ۲۵ تا ۴۰ متری سخن گفتند. این طرح در ادامه مخالفت برخی مسؤلان و کارشناسان را به دنبال داشت که معتقدند نباید الگوی مصرف را به زندگی در خانه های کوچک عادت داد. این کش و قوس تا آنجا ادامه پیدا کرد که پس از آ« دیگر صحبتی از راه اندازی واحدهای ۲۵ متری به میان نیامد.
طرح مجدد اجاره داری توسط اسلامی و حناچی
روز ۲۲ مهرماه ۱۳۹۹ محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه یک مراسم از آمادگی وزارت خانه متبوعش برای ارائه زمینهای ۹۹ ساله به سازندگان مسکن استیجاری اطلاع داد و اظهار داشت: به سازندگانی که برای دهک های پایین خانه می سازند می توانند زمین ۹۹ ساله به صورت ۱۰ ساله از ما خریداری کنند. آئین نامه این مصوبه را به دولت بردیم تا اقساط زمین را از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش یابد.
اسلامی این را هم اظهار داشت که متراژ این خانه ها ۳۰ متری نیست و ساخت مسکن برای ما همان الگوی ۷۵ متری است.
پیروز حناچی، شهردار تهران هم که بارها آمادگی شهرداری برای راه اندازی مسکن استیجاری را اعلام نموده روز ۲۲ مهرماه در همان مراسم یک مرتبه دیگر بیان نمود: آمادگی داریم تا با همین تسهیلاتی که به سازندگان داده می شود، در صورت پرداخت این تسهیلات به شهرداری، با امکانات خودمان مبادرت به ساخت مسکن استیجاری نماییم. او البته این را هم اظهار داشت که از لحاظ قانونی در این حوزه وظیفه ای نداریم، ولی اعلام آمادگی کرده ایم که شهرداری می تواند در این خصوص ساخت و ساز کند.
از سوی دیگر آیین نامه پشتیبانی از اجاره داری حرفه ای بهمن ماه ۱۳۹۹ توسط وزارت راه و شهرسازی به دولت ارائه شد اما هنوز در کمیسیونهای تخصصی دولت به تصویب نرسیده است. طرحی که گفته شد به مباحثی همچون ودیعه، راه اندازی واحدهایی به قصد اجاره داری، مدت زمان اجاره نامه و ورود شرکتهای دانش بنیان می پردازد.
شهرداری از لحاظ قانونی مکلف به اجرای برنامه می شود
حالا با عنایت به طرح مجلس با عنوان ساخت مسکن ارزانقیمت توسط شهرداری ها این تکلیف به شکل قانونی بر عهده شهرداری ها قرار می گیرد.
با این که هنوز جزئیاتی از متراژ، تعداد و نحوه تأمین مالی این برنامه ارائه نشده، پاک فطرت ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ گفته است: با عرضه طرح ساخت مسکن ارزانقیمت توسط شهرداری ها به دنبال این هستیم که شهرداری ها بر مبنای جمعیت هر شهر مبادرت به ساخت واحدهای استیجاری کنند چون که شهرداری ها به لحاظ منابع مالی خودکفا بوده و تمام درآمد و هزینه های آن زیر نظر شوراهای شهر صورت می گیرد از طرفی ساخت ۱۰۰۰ واحد خانه با قیمت هر متر ۴ الی ۵ میلیون تومان برای شهرداری هایی که زمین، پروانه ساخت و نیروی فنی در اختیار دارند، به نسبت پروژهای عمرانی آنها مبلغ قابل توجهی نیست.
وی با اشاره به اینکه شهرداری ها در طرح مذکور بر مبنای مکانیزمی مشخص و جمعیت هر منطقه مبادرت به ساخت خانه می کنند، تصریح کرد: بعنوان مثال شهرداری تهران موظف به ساخت ۵۰۰۰ واحد سکونی می شود که تداوم این اقدام، تعداد قابل توجهی خانه در اختیار شهرداری قرار می دهد که می توانند مسکن بخش عمده از اقشار صدمه پذیر و محروم جامعه را با پرداخت مبلغ ناچیزی بعنوان اجاره بها تأمین کنند.
به قول پاک فطرت، ساخت خانه ارزانقیمت توسط شهرداری ها باعث جذب بیشتر جوانان شده که با این کار ازدواج و فرزندآوری هم افزایش خواهد یافت.1400/02/26
19:21:58
0.0 / 5
657
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری