از گلایه تا انتظار برای مجازات عاملان؛

پتك افزایش غیرقانونی بلیت هوایپما بر تن شهر جهانی

پتك افزایش غیرقانونی بلیت هوایپما بر تن شهر جهانی

ارتباط با مشتری: یزد در حالی هنوز گردشگری ایران و خصوصا شهر جهانی یزد بواسطه مسائل گوناگون خصوصا کرونا جان نگرفته است، که پتک افزایش قیمت ناگهانی و غیرقانونی بلیت هوایپما ضربه مهلکی به تن بی جان این صنعت است.


کرونا هر چند دامنگیر همه صنایع شده است اما گردشگری بزرگترین ضربه و لطمه را از این پاندومی دیده بطوریکه خیلی از فعالان این حوزه از صنعت گردشگری خارج شده و مشکلات گوناگون دیگری در کنار حمایت های ناچیز دولت، گریبان این صنعت را گرفته است.
در کرونا و ریزش نیروی انسانی شاغل، بیکاری های حاکم بر صنعت و مشکلات مالی عدیده ای که در این زمینه به وجود آمده است، یک دفعه نرخ پروازها افزایش پیدا کرد، این مسئله کمتر از یکسال گذشته سبب گلایه و انتقاد خیلی از مردم و فعالان صنفی صنعت گردشگری شد.
افزایش یکباره نرخ بلیت ها منجر به واکنش بسیار زیادی از طرف فعالان گردشگری و حتی تعدادی از مسئولان ذی ربط شد بطوریکه وزیر گردشگری نیز به وزیر راه و شهرسازی در پی افزایش قیمت خدمات شرکت های هواپیمایی نامه نوشت و خواهان توقف رویه ناصحیح این شرکتها شد و این افزایش نرخ بیش از 100 درصد برخلاف دستور وزیر راه تحت عنوان کف قیمت را تصریح کرد.
علاوه بر آن، کنشگران و فعالان صنفی و سایر افراد نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند اما گویا دولت بسادگی از کنار این میزان انتقاد و واکنش گذشت اما انگار این افزایش یکباره، آخرین افزایش نرخ نبود و رقابت ناعدالانه و غیرقانونی بین ایرلاین ها همچنان ادامه دارد چونکه قیمت بلیت هواپیما در ایام اخیر هم باردیگر بالا رفته است و با وجود این که مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری و شخص وزیر راه آنرا غیرقانونی دانسته اند، شرکت های هواپیمایی آنها را بدون هیچ واهمه ای از مجازات و برخورد، اعمال کرده اند.
این ها در حالی است که هیچ قراری هم در خصوص افزایش نرخ بلیت هوایپما وجود نداشته است، همانطور که ایسنا به نقل از «ابوالقاسم جلالی» معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری- نوشته است؛ «فعلا هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما در پروازهای داخلی وجود ندارد.»
با کف قیمت اعلام کردن افزایش بلیت ها و سپس اعمال قیمتی جدیدی در این سیستم، نگرانی بزرگی برای شهر جهانی یزد به وجود آمده بطوریکه بنظر می رسد این افزایش نرخ ناگهانی ترددهای بین استانی را مبتلا به اختلال می کند و اختلال در نخستین حلقه زنجیره صنعت توریسم، میتواند زمینه ساز مختل شدن فعالیت خیلی از افراد شاغل در این صنعت شود.
افزایش نرخی که هنوز توجیهی نداشته و حتی هوایپماهایی که کمترین خدمات شامل پذیرایی را هم از مسافران دریغ کرده اند و عمدتاً ناوگانی فرسوده دارند، نه فقط گلایه فعالان گردشگری را برانگیخته بلکه برای همه مردم و اقشار مختلف سبب گلایه و انتقاد شده است.


واکنش انتقادی رئیس فراکسیون گردشگری
«محمدرضا دشتی اردکانی» رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در انتقاد به افزایش قیمت بلیط پروازها، در نامه ای به «تورج دهقانی زنگنه» رئیس سازمان هواپیمایی کشور از این وضعیت انتقاد نمود.
شرایط اقتصادی شکننده و مشکلات اقتصادی با اهمیت ترین مسئله ای بود که دشتی با یادآور شدن آنها از اعمال سیاست های ناروا و افزایش بی رویه و غیرمنصافانه نرخ ها گلایه نمود و آنرا مسئله ای موثر بر شرایط مردم دانست.
دشتی اردکانی با اشاره به افزایش 42 درصدی نرخ پروازها و مصداق پرواز یزد – تهران در این نامه ابراز داشته که درحالی سازمان هواپیمایی و وزارت راه و شهرسازی با این نرخ ها مخالفت کرده اند که اقدامی بازدارنده در این زمینه انجام نداده اند.
رییس فراکسیون گردشگری مجلس خواهان مجازات عاملان این رفتارهای دلسرد کننده شده و خواسته است تا با این مسئله برخورد شود.


گردشگری لطمه دیده یزد هر چند درصدد برنامه ریزی برای احیای خود بوده است اما بنظر می رسد این مسئله با اختلال در زنجیره اصلی صنعت گردشگری از هر منظر دیگری می تواند نگران کننده باشد چونکه بنظر می رسد با این اعمال قیمت، سایر ناوگان های حمل و نقل شامل ریلی و جاده ای نیز تحت تاثیر این افزایش نرخ، قیمت خودرا بالا برند.


«سیدمصطفی فاطمی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به اینکه افزایش بلیت منجر به اختلال در ترددها شده است، از وضع موجود گلایه می کند و به ایسنا می گوید: متاسفانه وضعیت گردشگری به دنبال بروز و شیوع ویروس کرونا بسیار بد است و این افزایش نرخ می تواند تبعات بسیار سختی را برای این صنعت به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه بی تدبیری در این خصوص منجر به از دست رفتن زیرساخت های گردشگری خواهد شد، تصریح می کند: متاسفانه هر روز شرایط برای حفظ زیرساخت های گردشگری دشوارتر می‎شود و باید برای حل این مشکل، هر چه زودتر اقدام نمود.
البته در روزهایی که آژانس های مسافرتی با ریزش قابل توجهی از نیروهای خود و تعطیلی تعداد زیادی بیش از 100 دفتر در یزد روبرو هستند و هنوز نتوانسته اند در این وضعیت خودرا سرپا نگهدارند، اعمال افزایش غیرقانونی نرخ بلیت هوایپما هم غوز بالاغوز دیگری برایشان شده است.
افزایش نرخ در وضعیت جدید بسیار شکننده است
«مهدی رجایی فرد» نائب رئیس دفاتر خدمات مسافرتی استان یزد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن گلایه از افزایش بی حد و حصر نرخ پروازهای داخلی اظهار می کند: متاسفانه با تصمیم عجولانه و بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی جامعه شرکت های هواپیمایی با افزایش نرخ ۴۰ درصدی منجر به شوک عظیمی در جامعه و مسافران شدند.
وی با اشاره به اینکه این افزایش نرخ در وضعیت جدید بسیار شکننده است، اظهار داشت: انتظار ما از مسئولان این است که پیگیری جدی داشته باشند که چرا بلیط یزد -تهران ۵۶۷ هزار تومان به ۷۹۳ هزار تومان تغییر کرده و یزد - مشهد ۷۰۲ تومان به ۹۸۳ هزار تومان تبدیل گشته است.
این مسئول با اشاره به اینکه سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری و وزیر راه مخالفت شدید خودرا با افزایش نرخ اعلام کردند، اظهار داشت: بر این اساس، ایرلاین ها حق افزایش نرخ را ندارند ولی در عمل این کار طی چند روز گذشته، انجام شده و هیچ اتفاق و برخوردی هم با شرکت های مذکور نشده است.
وی با اشاره به اینکه در این شرایط بد اقتصادی و گردشگری، افزایش نرخ سفر و برنامه ریزی آن متوقف خواهد شد، تصریح می کند: با این روند، انجام سفر برای خانواده ها به یک آرزو و کالای لوکس تبدیل می‎شود و متاسفیم که در یک سال قبل تا به امروز بلیط ها دو برابر شده اند و هیچ نظارتی هم روی آنها نیست.


امنبع:

1400/04/14
09:56:39
0.0 / 5
222
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری