پیش رونق غیرتورمی بازار مسکن در آبان ماه

پیش رونق غیرتورمی بازار مسکن در آبان ماه

به گزارش ارتباط با مشتری رصد تغییرات بوجود آمده در بازار مسکن طی یک ماه گذشته نشان داده است با وجود افزایش ۱.۲ درصدی قیمت کل، مناطق جنوبی تهران با ثبات یا کاهش قیمت همراه بوده اند که نشانه ای از نبود ظرفیت در تقاضای مصرفی است و فعالان بازار ملک انتظار دارند این بازار تا آخر سال با مقداری رشد معاملات با ثبات نسبی قیمت همراه شود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به ماههای پایانی سال، بازار مسکن شهر تهران متاثر از نگاه قالبی به این حوزه با مقدار اندکی رشد معاملات و به تبع آن رشد قیمت مواجه گردید. هرچند افزایش قیمت نسبت به ماه گذشته چندان محسوس نبود و ۱.۲ درصد بالا رفت و به میانگین ۳۲ میلیون تومان در هر متر مربع رسید اما معاملات ۳۳.۵ درصد افزایش یافت. برداشت کارشناسان و مشاوران املاک این است که خرید آپارتمان در آبان ماه در واحدهای به قیمت یا دارای تخفیف به منظور فروش در شب عید و کسب مقداری سود انجام شده است.
معمولا در ماه های پایانی سال هر دو طرف عرضه و تقاضا انتظار رونق بازار مسکن را دارند. امسال هم تحت تأثیر عواملی مثل آغاز مذاکرات برای احیای برجام و رشد نسبی قیمت ارز، خرید دارایی های ثابت همچون مسکن به منظور رشد یا ثبات سرمایه در برنامه های سرمایه گذاران قرار دارد. این نگاه سفته بازانه به بازار مسکن منجر به رشد نسبی معاملات شد. فعالان بازار ملک معتقدند که تقاضای مصرفی به علت سرکوب توان خرید، رشد چندانی نداشته و علت افزایش معاملات در آبان ماه به خرید و فروشهای سرمایه ای مربوط می شود.
از طرف دیگر به علت رشد حدود ۶۰۰ درصدی قیمت مسکن شهر تهران که از آغاز سال ۱۳۹۶ تا کنون اتفاق افتاده، ظرفیتی برای رشد سنگین قیمت وجود ندارد. طی هشت ماه گذشته متوسط رشد قیمت مسکن در تهران ۵.۷ درصد بوده؛ در حالیکه تورم عمومی به حدود ۴۵ درصد رسیده است. این نشان داده است بازار مسکن به ثبات رسیده و با عنایت به عقب ماندن از تورم عمومی، قیمت واقعی مسکن در راه کاهش قرار دارد.
آبان ماه سالجاری مناطق ۳، ۵، ۶، ۹، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۲ با کاهش قیمت و دیگر مناطق با مقداری افزایش نسبت به مهرماه مواجه گشتند. کاهش قیمت در مناطق جنوبی تهران می تواند نمایه ای از عدم ظرفیت بازار در بخش تقاضای مصرفی باشد. نکته دیگر این که منطقه ۵ بعنوان پرمعامله ترین محدوده شهر تهران با ۰.۳ درصد کاهش قیمت همراه بود و از متری ۳۸.۳ میلیون تومان به ۳۸.۱۹ رسید. ازاین رو رشد نسبی معاملات در کل شهر تهران می تواند نوعی پیش رونق غیرتورمی محسوب شود.
واسطه های ملکی معتقدند احیانا تا آخر سال بازار مسکن در ثبات نسبی قیمت همراه با رونق معاملات همراه خواهد بود. امکان دارد ریزنوساناتی در حدود ۵ درصد تا آخر سال اتفاق بیفتد اما رشد سنگین قیمت دور از ذهن خواهد بود.
عباس زینعلی ـ کارشناس بازار مسکن ـ درمورد وضعیت این بازار به ایسنا اظهار داشت: رشد معاملات مسکن شهر تهران در یک ماه گذشته از دو علت رخوت بازارهای موازی و نزدیک شدن به ماههای پایانی سال نشأت می گیرد. در واقع کم تحرکی بورس، ارز و طلا سبب شد برخی سفته بازان مبادرت به خرید مسکن کنند تا شب عید آنرا با مقداری سود به فروش برسانند.
وی اضافه کرد: من تحرک فعلی بازار املاک را رونق نمی بینم؛ چون که مصرف کننده واقعی قدرت خرید ندارد و تا وقتی که این توان ایجاد نشود ظرفیتی در بازار به وجود نخواهد آمد. بعضی از فعالان اقتصادی در بازارهای موازی امکان سرمایه گذاری را ندارند تا بتواند سود قابل توجهی ببرند، بنابراین برای افزایش یا تثبیت سرمایه در شرایط تورمی به سمت مسکن آمدند.
زینعلی با اشاره به اینکه مذاکرات هسته ای در سرنوشت بازار مسکن اثرگذار خواهد بود اظهار داشت: اخباری که از نزدیک شدن به زمان مذاکرات شنیده می شود در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در تمامی بازارها اثرگذار است. به هر حال بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور به صورت سپرده گذاری مردم در بانک ها است که در صورت نتیجه بخش بودن برجام می تواند بیرون برود و به هریک از بازارهای مسکن، بورس، طلا، ارز یا ارزهای دیجیتال ورود کند.1400/09/09
23:55:08
0.0 / 5
241
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری