گزارش ارتباط با مشتری؛

همه کارگران مشمول دریافت عیدی هستند

همه کارگران مشمول دریافت عیدی هستند

به گزارش ارتباط با مشتری تمام کارگران کشور شامل کسانی که به هر علتی شغل خویش را از دست داده اند، کارگران آزمایشی، ساعتی، نیمه وقت و فصلی مشمول دریافت عیدی هستند و کارفرما موظف به پرداخت است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می شوند، مشمول عیدی و پاداش آخر سال هستند؛ مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتیکه یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، معادل دو ماه حقوق پایه تا سقف ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان خواهد بود. همینطور کف عیدی کارگران هم ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است.
کارگران خارج شده از شغل، به مدت ماه های کارکرد عیدی می گیرند
بر این اساس، در این بین کارگرانی هستند که خواسته یا ناخواسته و به علل مختلف همچون بحران اقتصادی کارفرما، عدم نیاز و … شغل خویش را از دست داده اند و همینطور بعضی از کارگران بازنشسته شده اند که با عنایت به تاکید قانون کار این دسته از افراد هم مستحق دریافت عیدی آخر سال هستند.
مطابق با آنچه که در قانون کار آمده، این دسته از افراد به نسبت مدت کارکردشان، عیدی و پاداش سالانه را دریافت می کنند؛ بعنوان مثال کارگری که بعد از ۴ ماه کار کردن، بیکار شده باید به تناسب همان ۴ ماه کارکرد، عیدی دریافت کند و کارفرما مکلف به پرداخت این مبلغ است.
پرداخت عیدی به کارگران نیمه وقت، فصلی و ساعتی
همچنین بر مبنای ماده ۳۹ قانون کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند، به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می شود.
در مورد کارگران ساعتی که حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغیر است، برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق سه ماه آخر خدمت آنها مبنای محاسبه قرار می گیرد.
مبلغ پرداختی بابت عیدی و پاداش به کارگران کارگاه های فصلی مشمول قانون کار و همینطور کارگران سایر کارگاه های مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند، باید بر مأخذ ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکردشان در سال محاسبه شود.
کارگران آزمایشی هم عیدی می گیرند
از سویی دیگر هم بعضی از کارگران به صورت آزمایشی به کار گرفته می شوند که بر مبنای ماده ۱۱ قانون کار و تبصره آن، مدت دوره آزمایشی باید در قرارداد کار مشخص شود؛ درصورتیکه رابطه کاری از طرف کارفرما قطع شود وی ملزم به پرداخت کلیه حقوق دوره آزمایشی خواهد بود و درصورتیکه قطع رابطه کاری از جانب کارگر باشد، کارگر مستحق دریافت تمام حقوق و مزایا به میزان مدت انجام کار است.
بنابراین مطابق با قانون کار، این دسته از افراد هم مشمول دریافت کلیه حقوق و مزایای قانونی همچون عیدی و پاداش آخر سال می شوند.
مرخصی استعلاجی مشمول عیدی است
همچنین بر مبنای ماده ۷۴ قانون کار مدت مرخصی استعلاجی که به تأیید سازمان تأمین اجتماعی رسیده باشد جزو سوابق کار کارگران به حساب می آید، ازاین رو روزهای مذکور مشمول پرداخت مزایایی از قبیل حق اولاد، حق بن، سنوات خدمت، مرخصی استحقاقی و عیدی و پاداش سالانه خواهد بود که باید توسط کارفرما پرداخت گردد.

1400/11/01
12:25:21
0.0 / 5
290
تگهای خبر: اجتماعی , اشتغال , اقتصاد , شغل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری