ثبت بیست و ششمین شرکت تعاونی سهامی عام در بورس

ثبت بیست و ششمین شرکت تعاونی سهامی عام در بورس

به گزارش ارتباط با مشتری، مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت کار از ثبت و تشکیل بیست و ششمین شرکت تعاونی سهامی عام در استان تهران اطلاع داد و این رویداد را یکی از ابزارهای تحقق شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین دانست.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری برای اولین بار در سال ۱۳۸۴ از واژه "تعاونی های نوع جدید" رونمایی گردید. به باعث سیاست های ابلاغی مذکور، امکان تاسیس تعاونی های جدید در چارچوب شرکت سهامی عام با محدودیت مالکیت هر یک از سهامداران به سقف معینی که حدود آنرا قانون تعیین می کند، به وجود آمد.

مدتی بعد در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به تصویب رسید و "شرکت تعاونی سهامی عام" بعنوان تعاونی جدید رسماً وارد ادبیات حقوقی کشور شد.

تعاونی سهامی عام در تعریف به شکلی از شرکتهای سهامی عام اطلاق می شود که با رعایت قانون تجارت و محدودیت های موجود در قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تشکیل شده باشد.

انعطاف و تنوع در شیوه های افزایش سرمایه و توزیع سهام، امکان حضور در بورس و استفاده از مزایای بازار سرمایه، بهره گیری از روش های تأمین مالی جدید، معافیت مالیاتی، تأمین بخشی از سرمایه از راه پذیره نویسی عمومی، اعمال رای برپایه میزان سهم و امکان حضور در تمامی عرصه های اقتصادی همچون بانکداری و بیمه همچون مزایای شرکتهای تعاونی سهامی عام به حساب می آید.

جعفر امیرآبادی زاده - مدیرکل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت بیست و ششمین شرکت تعاونی سهامی عام در استان تهران اطلاع داده و می گوید: تعاونی های سهامی عام یکی از ابزارهای تحقق شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین هستند و بر این اساس ترویج و آشنایی مردم و تعاونی های متعارف با مزایای تعاونی های سهامی عام باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص تشکیل تعاونی های سهامی عام و تجمیع سرمایه های خُرد مردم می گوید: رشد و توسعه شرکتهای تعاونی سهامی عام با هدف استفاده از ظرفیت بازار سرمایه لازم و ضروریست.

به گفته مدیرکل تعاونی های خدماتی وزارت تعاون، شرکتهای تعاونی نوع جدید بخصوص تعاونی های سهامی عام نقش موثری در کمک به توسعه اقتصاد تعاونی و استفاده از سرمایه های خرد مردم جهت اجرای پروژه های بزرگ ملی دارند.

بیست و ششمین شرکت تعاونی سهامی عام یک شرکت تعاونی بین المللی در عرصه تولید زعفران است که با سرمایه گذاری بیشتر از ۱۰۰ میلیاردریال و اشتغالزایی برای ۲۰ نفر و تعداد ۱۲۳ نفر سهام دار حقیقی و ۵۲ سهامدار حقوقی تحت عنوان تولید پایدار محصول راهبردی زعفران و تولید محصولات سالم و ارگانیک، ایجاد زنجیره ارزش و مشتقات زعفران، گیاهان دارویی، بسته بندی و فعالیت در حوزه صنایغ غذایی و دارویی به ثبت رسیده و با تشکیل آن، واسطه های غیر ضرور در صنعت زعفران کشور حذف می شوند.

شرکت های تعاونی سهامی عام نوع منحصر به فرد شرکتهای بزرگ هستند که اجازه فروش سهام به عموم مردم را دارند. این نوع تعاونی ها، تنها تعاونی هایی هستند که امکان خرید و فروش سهام آنها در بورس وجود دارد و می توانند علاوه بر تشکیل اتحادیه، به عضویت اتاق های تعاون درآیند.

به طور کلی شرکتهای تعاونی با هدف کمک به بهبود وضع اقتصادی و تأمین نیازمندی های زندگی تشکیل می شوند و در شرایط نامساعد اقتصادی و به منظور افزایش قدرت خرید جامعه، اقشار کم درآمد و محروم را زیر پوشش قرار می دهند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، برابر آمارها تابحال ۲۶ شرکت تعاونی سهامی عام در کشور به ثبت رسیده است که از این تعداد ۴ تعاونی در سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و موفق به پذیرش در بازار سرمایه شده اند.

منبع:

1401/09/13
15:44:35
0.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان ارتباط با مشتری
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری