مدیركل مركز امور جوی و اقیانوس شناسی سازمان هواشناسی مطرح كرد

نقش پررنگ پایش محیطی در اجرای پروژه های توسعه سواحل مكران

نقش پررنگ پایش محیطی در اجرای پروژه های توسعه سواحل مكران

ارتباط با مشتری: مدیر كل مركز امور جوی و اقیانوس شناسی سازمان هواشناسی كشور با اشاره به نقش پررنگ پایش محیطی در اجرای پروژه های توسعه سواحل مكران، ارتباط تنگاتنگ هواشناسی دریایی با پایش محیطی را شرح داد و اظهار داشت: با استفاده از وزارت راه و شهرسازی، توسعه شبكه پایش هواشناسی دریایی را در منطقه مكران دنبال می نماییم.بهزاد لایقی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه سازمان هواشناسی یكی از دستگاه هایی است كه كار پایش محیطی را در بخش هواشناسی انجام می دهد، در مورد نقش پایش محیطی در امور توسعه ای اظهار نمود: هر جا بخواهیم منطقه ای را توسعه بدهیم، بخصوص یك منطقه ساحلی مثل مكران باید خصوصیات طبیعی و مشخصات هواشناسی و دریایی مثل امواج، پدیده های غالب در منطقه، اكوسیستم های موجود در دریا و خشكی و حتی عوارض زمین و شرایط زمین شناختی را بررسی و نسبت به آن شناخت كافی پیدا نماییم.
رابطه توسعه با پایش محیطی
وی با اشاره به اینكه برای تولید كاربری های شهری و صنعتی باید این اطلاعات پایه محیطی را تهیه نماییم، اظهار داشت: نقش پایش های محیطی در برنامه ریزی های مربوط به توسعه همچون مكان یابی برای استقرار شهرك های صنعتی، سكونتگاه ها و سایر بهره برداری ها غیر قابل چشم پوشی است. افزون بر این به منظور عرضه گزارش های ارزیابی زیست محیطی و اثرات ناشی از اجرای پروژه های مختلف و روشن شدن تاثیر این فعالیت ها در محیط زیست نیاز به پایش محیطی داریم.
ارتباط تنگاتنگ هواشناسی دریایی با پایش محیطی
مدیر كل مركز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی كشور تصریح كرد: بخش عمده این پایش های محیطی در مناطق ساحلی و دریایی به هواشناسی دریایی مرتبط می باشد كه علاوه بر پایش پارامترهای مختلف هواشناسی مثل دما، بارش و رطوبت، پدیده های جوی، جریان امواج و شوری آب را رصد می كند.

لایقی با اشاره به اینكه به منظور توسعه پایش دریایی در منطقه مكران باید استقرار شبكه پایش سینوپتیك را در منطقه گسترش دهیم، در مورد كاركرد این ایستگاه خاطرنشان كرد: ایستگاه های سینوپتیك به صورت آنلاین پارامترهای هواشناسی منطقه را اندازه گیری و به سازمان هواشناسی مخابره می كند علاوه بر این بعنوان یك پایگاه نقش پشتیبانی برای ایستگاه های بویه دریایی دارد كه اطلاعات هواشناسی دریایی را به ستاد مركزی ارسال می كند.
نیازهای هواشناسی برای پایش محیطی منطقه مكران
وی با اشاره به اینكه استقرار دو نوع ایستگاه راداری و امواج را در منطقه مكران پیگیری می نماییم، اظهار داشت: در این منطقه به یك رادار هواشناسی به منظور تشخیص جبهه های طوفانی و ابرهای باران زا نیاز داریم كه برد آن ۲۵۰ تا ۳۰۰ كیلومتر است تا سیستم هایی جوی كه وارد منطقه می شوند، مورد شناسایی قرار گیرند. از سال قبل با مشاركت سازمان بنادر همكاری هایی را در این زمینه شروع كرده ایم و منطقه چابهار بعنوان مكان استقرار ایستگاه راداری تعیین شده است. مرحله بعدی یعنی طراحی سازه وخرید تجهیزات در دست اقدام است.

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی اضافه كرد: در منطقه مكران به منظور شناسایی امواج سطحی دریا به رادار موج نیاز داریم كه مكان یابی استقرار این رادار انجام و منطقه پسابندر در استان سیستان و بلوچستان برای این منظور انتخاب شده است. با این ابزارها می توانیم در كوتاه مدت و بلندمدت به اهداف پایش محیطی كه مدنظر امور توسعه ای است، دست پیدا نماییم.

مدیر كل مركز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی در مورد كارایی این ایستگاه های هواشناسی برای منطقه مكران خاطرنشان كرد: در مقیاس كوتاه مدت اطلاعات این ایستگاه ها برای كاربرهای محلی مفید است و می توان وقوع طوفان و شرایط بارش و دمایی منطقه را پیش بینی نمود. برای بلندمدت هم این اطلاعات بایگانی و پارامترهای اقلیمی از آن استخراج می گردد و برای طرح های توسعه ای به كار می رود.
شرایط عضویت سازمان هواشناسی در ستاد توسعه مكران
لایقی در انتها در پاسخ به این پرسش كه آیا سازمان هواشناسی عضو ستاد توسعه سواحل مكران است یا خیر؟ اظهار داشت: هم اكنون سازمان هواشناسی بعنوان بخشی از وزارت راه نقش خویش را در توسعه مكران با استفاده از «توسعه شبكه پایش هواشناسی دریایی در منطقه مكران» ایفا می كند.
1397/02/01
12:45:07
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری